Blog

Fairtrade a ekonomický rozvoj

No nekúp to!

Zapojili sme sa do kampane No nekúp to!  Záleží nám na férovosti, udržateľnej spotrebe a na našej planéte. Pridajte sa k nám a prispejte k lepšiemu životu. 

Máme iba jednu planétu a ak si ju chceme uchovať a naďalej na nej žiť, musíme sa lepšie správať k nej aj k sebe navzájom. Aj malou zmenou môže každý z nás veľa dokázať! Vyskúšajme si jednoduché a finančne nenáročné riešenia, vďaka ktorým budeme žiť udržateľnejšie. Odmeňme spravodlivo tých, ktorí pre nás vyrábajú veci, ktoré máme radi!

 

Skúsme to 30 dní inak

Kampaň Platformy mimovládnych rozvojových organizácií No nekúp to! spája jednotlivcov, firmy, obchodné reťazce, pracovné kolektívy, neziskové organizácie, aj štátny sektor v snahe znížiť počet plastového odpadu, nakupovať s rozumom a myslieť pritom aj na ľudí, ktorí veci, ktoré potrebujeme, vypestovali a vyrobili. Počas tridsiatich dní sa pokúsime správať ohľaduplnejšie k životnému prostrediu aj k ľuďom. Veríme, že sa k nám pridáte! Ak chceme dosiahnuť zmenu, musíme ťahať za jeden povraz! Čím nás bude viac, tým sa bude našej planéte aj nám ľahšie dýchať.

 

Spolu s Celeste Buckingham

Pridajte sa k Celeste Buckingham, ktorá sa zaviazala, že si vyskúša mesiac konzumovať iba výrobky, za ktoré boli farmári spravodlivo odmenení. Možno vás prekvapí, že mnoho Fair Trade produktov je dostupných aj v bežných reťazcoch a nebudú vás stáť viac, ako iné podobné výrobky. Skúste vo vašej obľúbenej kaviarni nájsť Fair Trade kávu! Nemajú? Oslovte ich, nech si aspoň jednu zaradia do ponuky. Kúpte si čokoládu s poctivo vypestovaným kakaom poctivo odmeneným farmárom. A vedeli ste, že Fair Trade produkty sú v skutočnosti kvalitnejšie?

 

Čo je Fair Trade ?

Fair Trade dáva farmárom istotu spravodlivej výkupnej ceny ich produktov. Zaisťuje im dôstojné životné podmienky. Obchádza obchodné medzičlánky – rôznych vývozcov, dovozcov a distribútorov Znamená to, že k finálnej cene produktu netreba započítavať ich marže. Súčasťou Fair Trade produkcie je aj zákaz detskej a nútenej práce, kontrolované využívanie pesticídov a ďalších chemických látok, šetrné využívanie prírodných zdrojov a zákaz používania geneticky modifikovaných organizmov. Prečo si teda nekúpiť kávu, čokoládu, čaj, banány, trstinový cukor s Fair Trade certifikáciou, navyše za podobnú cenu ako pri bežných výrobkoch? Budeme mať istotu, že aj ten, kto ich pre nás vyrobil, za ne dostal férovo zaplatené.

 

Fair trade mení život

Spravodlivý obchod mení životy. Veľa pestovateľov kávy žije na deň zo sumy, ktorú my v našej časti sveta za jednu šálku kávy zaplatíme. Samozrejme, sumy, ktoré farmári dostanú za ich produkty, sa rôznia podľa druhu a kvality vypestovanej plodiny, krajiny, v ktorej farmári žijú, aj objemom predávaných produktov. Férové výkupné ceny môžu ich príjmy zniekoľkonásobiť.

 

Zapojte sa aj Vy

Zapojte sa do kampane No nekúp to! a nakupujte férovo. Nadácia Integra spravuje internetový obchod Samay, kde si môžete kúpiť férové produkty. Navštívte stránku www.samay.sk a vyberte si kávu, čaj či oriešky s jedinečnou chuťou a príbehom.

Viac o Fair trade nájdete TU.

 

Mohlo by vás zaujímať

Zubná ambulancia má nové vybavenie

Čítať ďalej

Radosť z cesty v Etiópii

Čítať ďalej

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie