Blog
Koronavírus v africkom slume
Šijeme rúška v Nairobi a zabezpečujeme jedlo pre deti a ich rodiny v Keni a Etiópii. Podporou tejto aktivity môžete aj vy pomôcť chudobným zvládnuť následky pandémie koronavírusu.
Nový koronavírus doposiaľ nakazil vyše milióna ľudí na celom svete a zabil desaťtisíce z nich. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) s obavami sleduje Afriku potom, čo sa tam objavil prvý prípad nákazy. Zlé hygienické podmienky, slabo fungujúce zdravotníctvo, nedostatok vody, spolužitie mnohopočetných rodín v chatrčiach v slume, málo osvety. To všetko sa môže podpísať na hrozivom scenári, ktorý sa môže odohrať na africkom kontinente.
Keňa a Etiópia
V Nadácii Integra sledujeme vývoj situácie najmä v Keni a Etiópii, kde podporujeme deti pri vzdelávaní a pomáhame farmárom. Správy od našich afrických partnerov sú znepokojivé, hoci počet nakazených ľudí je zatiaľ relatívne nízky. Koronavírus už citeľne zasiahol ekonomiku, ľudia prichádzajú o prácu a majú strach zo šírenia vírusu hlavne telesným kontaktom. Pre ich kultúru je totiž bežná blízkosť, objatie, podanie ruky, stretávanie sa s priateľmi. Žijú tiež v domácnostiach, kde je viac ľudí pokope v malom priestore.
Rúška pre ľudí zo slumu
Snažíme sa pomôcť v predstihu a podporujeme šitie ochranných rúšok v krajčírskej dielni v centre TAPA, na okraji najväčšieho afrického slumu Kibera v Nairobi. Našou snahou je pomôcť dielni, aby vyrobila dostatočné množstvo rúšok a mohla ich rozdať čo najväčšiemu počtu ľudí zo slumu. Väčšina z nich totiž nemá peniaze na základné životné potreby a kúpa rúšok pre viacpočetnú rodinu by bola nad ich možnosti.
Našou snahou je pomôcť dielni, aby vyrobila dostatočné množstvo rúšok a mohla ich rozdať čo najväčšiemu počtu ľudí zo slumu.
Krajčírska dielňa v centre TAPA
Dielňu sme vybavili pred časom s pomocou SlovakAid, kde sú k dispozícii nové stroje. Pracuje tam okolo 50 krajčírok, ktoré za bežných okolností šijú uniformy pre školy a firmy. V súčasnosti šijú s našou podporou v dielni rúška, aby zabránili šíreniu koronavírusu. V areáli centra je okrem dielne aj škola a škôlka, ktoré sa starajú o vzdelávanie detí.
Jedlo pre deti a ich rodiny
Podľa správ od našich partnerov v Keni a Etiópii je v súčasnosti najväčšou potrebou jedlo. Keďže ľudia prichádzajú o prácu a tým aj o aký-taký zárobok, rodiny nemajú čím nakŕmiť deti. Školy sú zatvorené, deti z našich projektov teda tiež zostali doma. Pokiaľ chodili do školy, dostávali denne výživné jedlo. Dnes zostávajú často hladné. Rovnako hladujú celé rodiny. Preto sme sa rozhodli podporovať aj zabezpečenie jedla pre tých najchudobnejších.
Život v slume
Pre chudobných Afričanov bude extrémne ťažké dodržiavať preventívne opatrenia. Ich kultúra je veľmi odlišná od tej našej, je pre nich prirodzený kontakt. Umývanie rúk a dezinfekcia je pre mnohých nedosiahnuteľná. Žijú v slume, v biednych podmienkach, ideálnych na šírenie nového vírusu. K vode majú obmedzený prístup, príbytky sú bez kanalizácie a elektriny. Drvivá väčšina ľudí je bez práce, vzdelania, zdravotnej starostlivosti. V slumoch je rozšírený alkoholizmus a domáca nelegálna výroba alkoholu, problémom je vysoká kriminalita.
Najväčším slumom na celom africkom kontinente je Kibera. Odhaduje sa, že tam žije 700-tisíc až milión ľudí.
Kibera – najväčší africký slum
Najväčším slumom na celom africkom kontinente je Kibera. Nachádza sa v Nairobi, 5 kilometrov od centra mesta a zaberá rozlohu 2,5 kilometra štvorcových, čo je približne veľkosť 35-tich futbalových ihrísk. Odhaduje sa, že tam žije 700 tisíc až milión ľudí. S počtom obyvateľov patrí k najhustejšie osídleným miestam našej planéty.
Chatrče z hliny a plechu
Obyvatelia slumu žijú v chatrčiach, ktoré majú zhruba veľkosť 3,5 krát 3,5 metra. Bývajú postavené z hliny, driev alebo z vlnitého plechu a majú hlinenú dlážku. Zvyčajne nemajú zavedenú vodu, elektrinu ani vlastnú toaletu. Ľudia môžu používať verejnú toaletu, za ktorú sa však platí. Mnohí ju však ani nevyužívajú. Príbytky sú nelegálne, obyvatelia si ich prenajímajú od majiteľov. V jednej chatrči žije aj sedemčlenná rodina.
Ľudia bez práce
Drvivá väčšina obyvateľov slumu je bez práce. Rodiny nemajú prostriedky, aby zaplatili deťom výdavky spojené so školou. Na to, aby mohli chodiť do školy, potrebujú uhradiť lavicu, topánky, školské pomôcky… Mnohé deti opúšťajú už základnú školu. Zostávajú doma pomáhať starať sa o súrodencov, zatiaľ čo si ich rodičia hľadajú prácu. Nezamestnanosť v Keni sa pohybuje okolo 50 percent, nájsť si príležitostnú prácu vôbec nie je jednoduché. Ak sa niečo pritrafí, sú to pomocné práce ako je napr. nosenie vody, pranie, upratovanie.
Nedostatočné vzdelávanie
Extrémne chudobné podmienky zabraňujú deťom vzdelávať sa. Napriek tomu, že základné vzdelanie je v Keni bezplatné, chudobné pomery deťom často neumožnia ukončiť ani základnú školu. Viac ako tretina detí, ktoré majú počas dňa sedieť v školskej lavici, ju predčasne opustí kvôli príležitostnej nelegálnej detskej práci. Pomáhajú tak zvyšovať rodinný rozpočet. Prípadne nechodia do školy a pomáhajú sa starať o mladších súrodencov, zatiaľ čo si ich rodičia hľadajú prácu v okolí. Deti bez vzdelania, ktoré im dá potrebné zručnosti, strácajú možnosť v budúcnosti nájsť si prácu. Často sa stávajú členmi detských pouličných gangov, užívajú drogy, alkohol, pridávajú sa k výtržnostiam, krádežiam.
Ohrozené deti
Deti do 15 rokov predstavujú polovicu obyvateľov najväčšieho slumu Kene a sú najviac ohrozené. Podľa štatistík tu do piateho roku svojho života zomrie každé piate dieťa. Vďaka tomuto číslu je Kibera jedným z miest s najväčšou detskou úmrtnosťou na svete.
V slumoch ako Kibera je veľmi vysoká pravdepodobnosť nákazy novým koronavírusom. Hrozí tam však aj hlad, rovnako ako v ostatných častiach krajiny. Týka sa to nielen Kene, ale aj Etiópie a ďalších afrických štátov. Pomôžte spolu s nami, aby sme pomohli chudobným zvládnuť následky koronavírusu.
Button: