Začali sme so šitím rúšok v Nairobi v Keni, v krajčírskej dielni v centre TAPA. Podporou tohto šitia môžete aj vy pomôcť chudobným, aby sa vírus nešíril.

N

ový koronavírus doposiaľ nakazil státisíce ľudí na celom svete a zabil tisícky z nich. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) s obavami sleduje Afriku potom, čo sa tam objavil prvý prípad nákazy. Zlé hygienické podmienky, slabo fungujúce zdravotníctvo, nedostatok vody, spolužitie mnohopočetných rodín v chatrčiach v slume, málo osvety. To všetko sa môže podpísať na hrozivom scenári, ktorý sa môže odohrať na africkom kontinente.

Keňa a Etiópia
V Nadácii Integra sledujeme vývoj situácie najmä v Keni a Etiópii, kde podporujeme deti pri vzdelávaní a pomáhame farmárom. Správy od našich afrických partnerov sú znepokojivé, hoci počet nakazených ľudí je zatiaľ malý. Koronavírus už citeľne zasiahol ekonomiku, ľudia prichádzajú o prácu a majú veľký strach zo šírenia vírusu hlavne telesným kontaktom. Pre ich kultúru je totiž bežná blízkosť, objatie, podanie ruky, stretávanie sa s priateľmi. Žijú tiež v domácnostiach, kde je viac ľudí pokope v malom priestore.

Rúška pre ľudí zo slumu
Snažíme sa pomôcť v predstihu a podporujeme šitie ochranných rúšok v krajčírskej dielni v centre TAPA, na okraji najväčšieho afrického slumu Kibera v Nairobi. Tieto rúška sú zatiaľ na predaj za symbolickú sumu. Našou snahou je pomôcť dielni, aby vyrobila dostatočné množstvo rúšok a mohla ich rozdať čo najväčšiemu počtu ľudí zo slumu. Väčšina z nich totiž nemá peniaze na základné životné potreby a kúpa rúšok pre viacpočetnú rodinu by bola nad ich možnosti.

Našou snahou je pomôcť dielni, aby vyrobila dostatočné množstvo rúšok a mohla ich rozdať čo najväčšiemu počtu ľudí zo slumu.

Krajčírska dielňa v centre TAPA
Dielňu sme vybavili pred časom s pomocou SlovakAid, kde sú k dispozícii nové stroje. Pracuje tam okolo 50 krajčírok, ktoré za bežných okolností šijú uniformy pre školy a firmy. V súčasnosti šijú s našou podporou v dielni  rúška, aby zabránili šíreniu koronavírusu. V areáli centra je okrem dielne aj škola a škôlka, ktoré sa starajú o vzdelávanie detí.

Život v slume
Pre chudobných Afričanov bude extrémne ťažké dodržiavať preventívne opatrenia. Ich kultúra je veľmi odlišná od tej našej, je pre nich prirodzený kontakt. Umývanie rúk a dezinfekcia je pre mnohých nedosiahnuteľná. Žijú v slume, v biednych podmienkach, ideálnych na šírenie nového vírusu. K vode majú obmedzený prístup, príbytky sú bez kanalizácie a elektriny. Drvivá väčšina ľudí je bez práce, vzdelania, zdravotnej starostlivosti. V slumoch je rozšírený alkoholizmus a domáca nelegálna výroba alkoholu, problémom je vysoká kriminalita.

Najväčším slumom na celom africkom kontinente je Kibera. Odhaduje sa, že tam žije 700-tisíc až milión ľudí.

Kibera – najväčší africký slum
Najväčším slumom na celom africkom kontinente je Kibera. Nachádza sa v Nairobi, 5 kilometrov od centra mesta a zaberá rozlohu 2,5 kilometra štvorcových, čo je približne veľkosť 35-tich futbalových ihrísk. Odhaduje sa, že tam žije 700 tisíc až milión ľudí. S počtom obyvateľov patrí k najhustejšie osídleným miestam našej planéty.

Chatrče z hliny a plechu
Obyvatelia slumu žijú v chatrčiach, ktoré majú zhruba veľkosť 3,5 krát 3,5 metra. Bývajú postavené z hliny, driev alebo z vlnitého plechu a majú hlinenú dlážku. Zvyčajne nemajú zavedenú vodu, elektrinu ani vlastnú toaletu. Ľudia môžu používať verejnú toaletu, za ktorú sa však platí. Mnohí ju však ani nevyužívajú. Príbytky sú nelegálne, obyvatelia si ich prenajímajú od majiteľov. V jednej chatrči žije aj sedemčlenná rodina.

Ľudia bez práce
Drvivá väčšina obyvateľov slumu je bez práce. Rodiny nemajú prostriedky, aby zaplatili deťom výdavky spojené so školou. Na to, aby mohli chodiť do školy, potrebujú uhradiť lavicu, topánky, školské pomôcky… Mnohé deti opúšťajú už základnú školu. Zostávajú doma pomáhať starať sa o súrodencov, zatiaľ čo si ich rodičia hľadajú prácu. Nezamestnanosť v Keni sa pohybuje okolo 50 percent, nájsť si príležitostnú prácu vôbec nie je jednoduché. Ak sa niečo pritrafí, sú to pomocné práce ako je napr. nosenie vody, pranie, upratovanie.

Nedostatočné vzdelávanie
Extrémne chudobné podmienky zabraňujú deťom vzdelávať sa. Napriek tomu, že základné vzdelanie je v Keni bezplatné, chudobné pomery deťom často neumožnia ukončiť ani základnú školu. Viac ako tretina detí, ktoré majú počas dňa sedieť v školskej lavici, ju predčasne opustí kvôli príležitostnej nelegálnej detskej práci. Pomáhajú tak zvyšovať rodinný rozpočet. Prípadne nechodia do školy a pomáhajú sa starať o mladších súrodencov, zatiaľ čo si ich rodičia hľadajú prácu v okolí. Deti bez vzdelania, ktoré im dá potrebné zručnosti, strácajú možnosť v budúcnosti nájsť si prácu. Často sa stávajú členmi detských pouličných gangov, užívajú drogy, alkohol, pridávajú sa k výtržnostiam, krádežiam.

Ohrozené deti
Deti do 15 rokov predstavujú polovicu obyvateľov najväčšieho slumu Kene a sú najviac ohrozené. Podľa štatistík tu do piateho roku svojho života zomrie každé piate dieťa. Vďaka tomuto číslu je Kibera jedným z miest s najväčšou detskou úmrtnosťou na svete.

V slumoch ako Kibera je veľmi vysoká pravdepodobnosť nákazy novým koronavírusom. Pomôžte  spolu s nami, aby čo najviac obyvateľov slumu mohlo mať rúško.