Blog

Klíma a sadenie stromov

Hrozí nám, že sa bez stromov upečieme?

Výkyvy počasia, klimatická zmena a dôsledky na život ľudí. Aj tieto témy odzneli v diskusiii Nadácie Integra s klimatológom Alexandrom Ačom. Hrozí nám, že sa upečieme? Prinášame vám krátky úryvok z diskusie, ktorú si môžete pozrieť na https://www.youtube.com/watch?v=8vWBS-eh7mY.

 

Zažívame „studené” roky

Čím viac sa problém s klimatickou zmenou zhoršuje, tým sa zhoršuje aj naša adaptácia na zmeny. Rýchlosť zmeny teploty je bezprecedentná. Vízie do budúcnosti sú rôzne a všetko závisí to od toho, či sa nám podarí zredukovať množstvo emisií alebo nebodaj to množstvo sa zvýši.

To, čo zažívame dnes, sú „studené” roky oproti tomu, čo príde. Do konca storočia pravdepodobne nebude teplota klesať. To čo zažívame dnes, budeme považovať za chladnejšie počasie. A to napriek tomu, že súčasné teploty sú rekordné. Ak sa nám podarí znížiť emisie a dosiahneme uhlikovu neutralitu, najbližších 30 rokov budú teploty stúpať, až potom môžu začať klesať.

 

To, čo zažívame dnes, sú „studené” roky oproti tomu, čo príde. Do konca storočia pravdepodobne nebude teplota klesať.

 

Neobývateľné časti sveta a migrácia

Ani slovenská príroda nie je adaptovaná na dnešné teploty. V minulosti boli horúčavy 35 C raz za niekoľko rokov. V súčastnosti máme takéto teploty takmer každý rok. My sa vieme osviežiť vodou, ale ekosystémy to nedokážu. Nedokážu sa prispôsobiť tak rýchlo ako sa klíma mení. Požiare ktoré vidíme v súčasnosti a ich intenzita sú tiež bezprecedentné. Horia celé mestá. Musíme sa k tomu začať stavať zodpovedne.

Ak nič neurobíme, do roku 2070 sa mnohé časti sveta môžu stať úplne neobývateľné. Je to napríklad Amerika, Amazónia, India, časti Austrálie, Oceánie. Celé tropické pásmo sa z dlhodobého hľadiska stane neobývateľné. Ide o miliardy ľudí, ktorí budú musieť nejakým spôsobom reagovať. Migrácia bude jediný spôsob ako to riešiť.

 

Darujte strom

Nadácia Integra pomáha zmierniť dôsledky narušenej klímy sadením stromov v Keni a Etiópii. Stromy umožnia Zemi lepšie sa zregenerovať a absorbovať nadbytočné emisie uhlíka. Pre ich pestovateľov zabezpečujú stromy udržateľný zdroj obživy a dôstojné pracovné i životné podmienky. Darujte strom a prispejte k lepšej klíme.

DAROVAŤ STROM

 

Celú diskusiu s Alexandrom Ačom si môžete pozrieť na https://www.youtube.com/watch?v=8vWBS-eh7mY.

 

Vzdelávanie verejnosti o zmene klímy realizujeme vďaka podpore Slovak Aid a Nadačného fondu PwC v Nadácii Pontis.

Mohlo by vás zaujímať

Zabudnuté krízy: Prečo ich prehliadame

Čítať ďalej

We are looking for Compliance and MEAL Manager

Čítať ďalej

Dvojičky v Etiópii chodia do školy

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie