Blog

Klíma a sadenie stromov

Desatoro pre sadenie stromov

Sadenie stromov môže byť skvelým riešením v boji s klimatickou zmenou. Ak ale vysadíte nesprávny strom na nesprávnom mieste, vaša snaha môže mať nulový alebo negatívny efekt. Vedci preto navrhli Desatoro pre sadenie stromov – 10 zlatých pravidiel, ktorými sa riadime aj pri výsadbe milióna stromov v Afrike.

 

Stromy sú dôležité, strácame ich príliš rýchlo

Stromy sú nevyhnutné pre život na Zemi. Lesy poskytujú domov trom štvrtinám všetkých rastlín a zvierat na svete, absorbujú oxid uhličitý, ponúkajú jedlo, palivo aj lieky. Ale miznú veľmi rýchlo! Každý rok stratíme tropický prales s rozlohou akú má približne Dánsko. Každý deň stráca naša Zem lesy s rozlohou akú majú Košice a Žilina dokopy.

„Výsadba správnych stromov na správnom mieste musí byť prioritou všetkých krajín, keďže čelíme dekáde, ktorá bude kľúčová pre zachovanie budúcnosti našej planéty,“ tvrdí Dr. Paul Smith, spoluautor novej štúdie o sadení stromov z britskej Royal Botanic Gardens (RBG Kew).

Vo svete sa už rozbehli ambiciózne projekty sadenia stromov, ktoré sa snažia nahradiť stratené lesy. V Afrike sa v boji proti klimatickej kríze začalo s výsadbou 7000 kilometrov dlhého pásu stromov.

Má zastaviť postupujúcu degradáciu pôdy a rozširovanie saharskej púšte smerom na juh. Bude siahať od Senegalu pri Atlantickom oceáne až k Džibuti v Adenskom zálive a stane sa najväčšou živou štruktúrou na Zemi. Jeho veľkosť bude trojnásobná oproti Veľkej koralovej bariére.

Účastníci summitu Jedna planéta pre biodiverzitu, ktorý sa konal v januári 2021 v Paríži sa zaviazali, že na Veľký zelený múr Afriky prispejú v priebehu najbližších piatich rokov sumou 14 miliárd dolárov. Chcú pomôcť obnoviť 100 miliónov hektárov znehodnotenej pôdy a prispieť k vytvoreniu miliónov zelených pracovných miest.

 

„ Ak zasadíte nesprávny strom na nesprávnom mieste, môžete urobiť viac škody ako úžitku. “

 

Neexistuje 1 ľahké univerzálne riešenie

„Mohlo by sa zdať, že stačí ak si kúpite pôdu a vysadíte na nej stromy, ale také jednoduché to ani zďaleka nie je,“ konštatuje Nathalie Seddon, profesorka biodiverzity na Univerzite v Oxforde. Sadenie stromov je veľmi komplexný proces. „Ak zasadíte nesprávny strom na nesprávnom mieste, môžete urobiť viac škody ako úžitku,“ upozorňuje Dr. Kate Hardwick, vedúca štúdie RBG Kew.

Až príliš častým javom dnes je, že prirodzené lesy oplývajúce bohatou flórou a faunou sú nahradzované komerčnými plantážami s uniformnými dlhými radmi stromov, ktoré budú za pár dekád či rokov vyrúbané pre drevo.

„Snažíme sa preto povzbudiť ľudí, aby sa snažili výsadbou vytvoriť prostredie, ktoré je podobné prirodzeným lesom. Stromy v ňom totiž nielen pomáhajú absorbovať CO2, ale poskytujú mnohé ďalšie benefity pre ľudí, životné prostredie a prírodu,“ vysvetľuje Dr. Kate Hardwick.

„Navyše, „je dôležité, aby schémy výsadby stromov, najmä v rozvojových krajinách, neboli nanútené ľuďom zhora, ale aby naopak zahŕňali aktívnu participáciu miestnych komunít,“ dodáva Nathalie Seddon.

Aby pomohli predísť prípadom, kedy plánovaná výsadba stromov neprispieva k sekvestrácii uhlíka a má dokonca negatívne dopady, vedci určili desatoro pre sadenie stromov. Týmito pravidlami sa riadime aj my pri sadení kešu a makadámiových stromov v Keni a Etiópii.

 

Desatoro pre sadenie stromov – 10 zlatých pravidiel
1. Ochraňujeme existujúce lesy

Je vždy lepšie zachovávať lesy v ich originálnom stave. Nepoškodené staré lesy pohlcujú viac CO2 a sú odolnejšie voči požiarom, búrkam a suchám. Všade, kde je to možné preto zachovávame pôvodné lesné porasty a pomáhame predchádzať odlesňovaniu.

2. Zapájame miestnych ľudí

Viaceré štúdie potvrdzujú, že kľúčom k úspechu projektu výsadby stromov je aktívna účasť lokálnych komunít. Sú to často miestni obyvatelia, ktorí môžu získať najviac z toho, že v budúcnosti sa budú o stromy starať. Intenzívne preto spolupracujeme s africkými partnermi, ktorí sa starajú o novovysadené stromčeky.

3. Podporujeme biodiverzitu

Podpora biodiverzity je dôležitou súčasťou našich projektov. Napríklad makadámiové stromy sa bežne vysádzajú ako monokultúry s hustotou 312 stromov na hektár. V projekte, prostredníctvom ktorého obnovujeme zdevastovaný les a zalesňujeme priľahlé územie, ich sadíme max. 200 na hektár. Popri výsadbe nových stromov sa usilujeme o zachovanie pôvodnej fauny a flóry.

4. Vyberáme vhodnú oblasť

Stromy vysádzame primárne v oblastiach, kde sa historicky nachádzali lesné porasty, namiesto toho aby sme zaberali iné prirodzené prostredia ako sú pastviny či mokrade.

5. Rešpektujeme prirodzenú obnovu lesa

Popri zachovaní prirodzeného procesu obnovy lesa ho dopĺňame výsadbou dlhovekých orechových stromov, ktoré prinášajú ekonomický úžitok miestnemu obyvateľstvu. Eliminujeme tým riziko opätovného výrubu. Nie je teda potrebná častá nová výsadba, ktorá je drahšia a menej efektívna ako prístup rešpektujúci prirodzenú obnovu lesa všade, kde je to možné.

6. Vyberáme vhodné druhy stromov

Experti radia vyberať pre výsadbu mix takých druhov stromov, ktorými sa dá maximalizovať biodiverzita, sú ekonomicky zaujímavé a nie sú invazívne. V našich projektoch sa zameriavame na makadámiové a kešu stromy, ktoré spĺňajú tieto predpoklady.

7. Zohľadňujeme odolnosť voči klimatickej zmene

V Keni aj v Etiópii sa našim stromom darí. Sú odolné, vedia sa zaobísť bez chemických hnojív a postrekov, ktoré by poškodzovali pôdu či okolité prostredie. Dobre zvládajú čoraz častejšie extrémy počasia v súvislosti so zmenou klímy. V adaptácii na klimatickú zmenu sú makadámie užitočné aj pre pôvodné etiópske kávovníky, ktoré sa kvôli globálnemu otepľovaniu dostali na zoznam ohrozených druhov.

8. Plánujeme dlho dopredu

Sadenie stromov pre nás nie je nová móda, pod vplyvom ktorej naraz vysadíme veľa stromov a keď mánia vyprchá, zabudneme na ne. Zaujíma nás nielen prvotná výsadba, ale aj ďalšia kontinuálna produkcia a distribúcia sadeníc, starostlivosť o stromy, dlhodobá spolupráca s miestnymi komunitami.

9. Učíme sa a vylepšujeme

Kombinujeme najnovšie vedecké poznatky s tradičnými miestnymi znalosťami, neustále sa vzdelávame. Pri novej výsadbe odborníci odporúčajú menšie skúšobné sadenia pred vysadením veľkého množstva stromov. Do Etiópie z Kene sme preto najskôr previezli len 5.000 kusov nových sadeníc. Ďalšie sme naplánovali až po dôkladnom vyhodnotení pilotného projektu, aby sme mohli celý proces vylepšiť a zefektívniť.

10. Prinášame ekonomické benefity pre lokálne komunity

Udržateľnosť sadenia stromov podľa vedcov spočíva v tom, že je zdrojom príjmu pre všetkých zúčastnených, pre miestne komunity vrátane najchudobnejších. Na výsadbe stromov spolupracujeme s viac ako 15.000 africkými farmármi, ktorí si vďaka kešu a makadamovým orechom dokážu zvýšiť príjem, zlepšiť životné podmienky a vymaniť sa z chudoby.

Pridajte sa k nám!

V našom úsilí nás môžete podporiť ľubovoľnou sumou cez našu zbierku (za každých 5 eur vysadíme jeden strom).

Darovať strom

 

Výsadbu makadámiových a kešu stromov v Keni a v Etiópii môžeme úspešne realizovať aj vďaka podpore SlovakAid.

Viac informácií o projekte:

https://integra.sk/co-robime/sadime-stromy/

Mohlo by vás zaujímať

Radosť z cesty v Etiópii

Čítať ďalej

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Škola je symbolom nového začiatku

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie