Blog

Humanitárna pomoc

Ďakujem za pomoc pre Jemenčanov

Salma absolvovala bilingválne gymnáziu v Bratislave a pokračuje v štúdiu na vysokej škole. Spoznali sme sa krátko potom, ako prišla z Jemenu na Slovensko. Tu sa aj narodila a keď mala osem rokov, presťahovala sa so svojimi rodičmi do Jemenu, odkiaľ pochádza jej otec. „Ďakujem za pomoc pre Jemenčanov“, hovorí v rozhovore o krajine, ktorá sa zmieta v obrovskej humanitárnej kríze.

 

Späť na Slovensku

Salma sa pred piatimi rokmi vrátila späť na Slovensko. Je tu spokojná, má priateľov, dobré vzťahy a škola ju baví. Hoci sa v najbližšej dobe neplánuje vrátiť do Jemenu, táto chudobná krajina je jej veľmi blízka. Stále tam má rodinu a kamarátov, s ktorými je v kontakte. A trápi ju tiež bieda a problémy, ktoré Jemen má.  Preto sa už pred rokmi zapojila do našej kampane na pomoc Jemenu a stojí pri nás aj teraz. Život jej krajanov je naďalej pre ňu dôležitý.

 

Život sa zmenil zo dňa na deň

Roky strávené v Jemene považuje Salma za pekné. „Žili sme v meste ako bežná rodina. Chodili sme do školy, mali kamarátov, stretávali sa, rozprávali. Jemenčania sa mali pred vojnou relatívne dobre, aj tí chudobní žili pomerne slušne“, hovorí Salma a opisuje krajanov: „Jemenčania boli vždy milí, pohostinní, dobrosrdeční. Nadovšetko si vážili rodinu, pestovali rodinné vzťahy. Spoločné večere so širšou rodinou boli bežné.

Všetko sa podľa nej zmenilo v marci 2015. „Pamätám sa na deň, kedy sme prvýkrát počuli streľbu a výbuchy. Boli sme vtedy doma. Myslela som si, že je niekde svadba, pretože v Jemene je počas svadieb zvyk robiť ohňostroje alebo strieľať pre zábavu. Nikoho nenapadlo, že by mohla začať vojna. Zistili sme to ráno v správach. Čakali sme, že to každým dňom skončí.“

 

Všetko zdraželo, niektoré tovary aj na trojnásobok.

 

Vojna, dražoba a hlad

Vtedy ešte nikto netušil, že občianska vojna bude trvať roky a zmení tvár krajiny. Poznačila každú oblasť života. Nejaký čas sa ešte v škole vyučovalo, potom stále menej. Učitelia nedostávali platy a neboli jediní, ktorí zostali bez príjmu. Všetko zdraželo, niektoré tovary aj na trojnásobok. Veci, ktoré si ľudia mohli bežne kúpiť, boli zrazu nedostupné. Stále viac ľudí si nedokáže kúpiť jedlo.

Počas vojny stratilo veľa ľudí prácu. Tí, čo ju majú, často čakajú na výplatu mesiace. Nezriedka dostanú iba polovicu sumy. Situácii sa však prispôsobili, naučili sa žiť skromnejšie a snažia sa udržať si dobrú náladu. Ľudia sa stali nervóznejšími, závidia si, mizne tolerancia, nádej… Tú majú ešte mladí, staršia generácia je skeptická. Život však ide ďalej. Keď niekde niečo vybuchne, na nejaký čas sa všetko zastaví. A potom začne fungovať znovu, akoby sa nič nestalo.

 

Pomáhajte s nami aj naďalej!

Mnohí mladí ľudia však nevidia budúcnosť vo svojej krajine. Salma sa rozhodla vrátiť na Slovensko kvôli možnostiam, ktoré tu sú. Mladá Jemenčanka víta aktivity, ktoré pomôžu Jemenu: „Veľmi ďakujem Nadácii Integra za pomoc pre ľudí v Jemene. Vážim si to. Každá malá vec, dar, podpora sú veľmi dôležité. Okrem praktickej pomoci sú signálom, že aj na týchto ľudí niekto myslí a stojí pri nich“.

Kríza v Jemene stále trvá a stala sa najväčšou humanitárnou krízou na svete. Od hladu tam zomierajú deti, milióny ľudí sú odkázaní na humanitárnu pomoc. Pomáhajme im spolu zmierniť trápenie a zachraňujme spolu ľudské životy!

 

PODPORIŤ ĽUDÍ V JEMENE

Mohlo by vás zaujímať

Zabudnuté krízy: Prečo ich prehliadame

Čítať ďalej

We are looking for Compliance and MEAL Manager

Čítať ďalej

Dvojičky v Etiópii chodia do školy

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie