Blog
Žijú v neustálom strachu a biede
Jemen sa zmieta v nepredstaviteľnej chudobe. Podľa OSN takmer 400-tisíc deťom hrozí do konca roku 2022 smrť hladom. V uliciach sú žobrajúci vyhladovaní ľudia, z nich mnohí vzdelaní, ktorí pred vojenským konfliktom v krajine mali svoje postavenie. Z učiteľov sú dnes neplatení dobrovoľníci a ani tí, ktorí pracujú pre štát, už nedostávajú mzdu. Jemen je dnes krajinou, kde žijú ľudia v neustálom strachu a biede.
Milióny Jemenčanov opustili krajinu, svojich blízkych a domovy. Svoj príbeh nám vyrozprával aj Ahmed, ktorý pochádza z hlavného mesta Jemenu Saná. V súčasnosti žije už štyri roky s manželkou a deťmi na Slovensku. Na hrôzy, ktoré prežil sa nedá zabudnúť.
Situácia sa zhoršuje každým dňom
„Pamätám sa, ako som sa raz potreboval odviezť taxíkom. Išli sme po hlavnom meste a zrazu nastala obrovská explózia. Pár som takých už zažil. Teraz výbuch doslova vyhodil auto z cesty tak, že sa otočilo o 180 stupňov. Na také niečo sa nedá pripraviť. Dva dni som potom dobre nepočul, kým sa mi navrátil sluch. Z Jemenu som pred štyrmi rokmi doslova musel ujsť. Odvtedy sa situácia v mojej krajine každým dňom už roky len zhoršuje. Ľudia nemajú vodu, jedlo, základné lieky, zdravotnú starostlivosť. Zomierajú od hladu a na bežné, ľahko liečiteľné choroby, „, hovorí Ahmed.
Zastrašovanie a obavy o život
Život v Jemene sa pre neho stal nesmierne riskantným. Ak by z krajiny neodišiel, zrejme by dnes už nebol nažive: „Zastrašovali ma. Chceli, aby som sa pridal k radikálnym bojovným skupinám. Vytipovali si ma. Takto oslovujú ľudí z vybraných rodín. Mňa zrejme preto, lebo som vzdelaný a hovorím cudzími jazykmi. Keď som odmietol pre nich pracovať, začalo sa zastrašovanie a vydieranie mňa aj mojej rodiny. Odvtedy ma mali na muške.“
Ahmed nechal v Jemene mamu a brata, ktorých od odchodu už nevidel. Len sporadicky je s nimi v kontakte. Odišiel s manželkou a dieťaťom, nemohol riskovať ich životy. Vrátiť sa domov by bolo pre neho aj dnes veľmi nebezpečné. Byť ďaleko od blízkych bolo najťažšie, keď mu ochorel otec a zomieral.
Krajina v troskách
„Nik už nechce v Jemene zostať. Dokonca ani tí, ktorí ešte majú nejaké peniaze. Ľudia žijú v neustálom strachu a biede. Žiadna voda, žiadna elektrina, plyn, jednoducho nič. Prežívajú iba tí, ktorí majú príbuzných v zahraničí. Inak by už dávno zomreli od hladu či na bežné choroby. Krajina je úplne bez peňazí. V Jemene je len hŕstka bohatých, hlavne politikov a zvyšok – asi 99 percent sú tí, ktorí žijú v absolútnej chudobe. “
V hornatej krajine nie sú rieky a vodné zdroje sú aj 700 metrov pod povrchom. Na to, aby sa k nim dostali je potrebná technika a pohonné látky. Na situáciu v krajine dlhodobo upozorňuje aj OSN, podľa ktorej je Jemen jednou z najhorších humanitárnych kríz našej súčasnosti na svete.
Pokoj pre Jemen
Z domova chýbajú Ahmedovi najviac ľudia, ich mentalita, keďže sú mimoriadne priateľskí a radi sa socializujú. Napriek všetkému stále verí, že v jeho krajine bude jedného dňa opäť pokoj. Slovensko si obľúbil, podľa neho si Slováci ani neuvedomujú aké bohatstvo majú: „Ak máte vodu, jedlo, strechu nad hlavou a elektrinu alebo plyn, musíte byť šťastní. Buďte vďační za to, čo máte, lebo veľmi veľa ľudí na svete toto nemá. A hlavne, keď je vojna, nemajú niektorí ani len oblečenie na zimu či deky na prikrytie. Pokoj je to najdôležitejšie čo potrebujeme.“
Pomáhajme spolu Jemenčanom!
Nadácia Integra so svojou partnerskou humanitárnou organizáciou ZOA pomáha priamo v Jemene spôsobom cash transfer (priama finančná podpora). Pomáhame tak zmierňovať hlad, zabezpečujeme pitnú vodu. Pridajte sa k nám a pomôžme ľuďom, ktorí žijú v neustálom strachu a biede.