Blog

Klíma a sadenie stromov

Vysadili sme milión stromov

Nadácia Integra dosiahla svoj cieľ – v Keni a Etiópii sme vysadili milión stromov. Do pestovania sadeníc makadámiových a kešu stromov sme zapojili 23-tisíc afrických farmárov. Pomáhame tým nielen farmárom, ale aj našej planéte Zem. Milión stromov pohltí toľko emisií uhlíka, koľko vyprodukujú obyvatelia jedného menšieho mesta na Slovensku. Vo výsadbe stromov pokračujeme aj naďalej.

Klimatická zmena zhoršuje chudobu

Extrémy počasia a prírodné katastrofy trápia milióny ľudí subsaharskej Afriky. V dôsledku zmeny podnebia sa prehlbuje extrémna chudoba, ľudia trpia nedostatkom pitnej vody a potravín. Alarmujúci stav ešte viac zhoršili premnožené kobylky, ktoré zničili úrodu. Stále viac najchudobnejších obyvateľov vidieka či pobrežných oblastí opúšťajú svoje domovy, aby prežili.

Už dnes žijú viac ako 2 miliardy ľudí v chudobe a ich živobytie ohrozuje aj klimatická zmena. Napríklad v Etiópii má prístup k čistej vode iba 42-percent obyvateľov, z toho len necelá štvrtina k adekvátnym hygienickým službám. Vo vidieckych oblastiach sú tieto čísla ešte nižšie.

Výsadbou úžitkových stromov, ktorých sme doposiaľ vysadili viac ako 1 milión, pomáhame zmierňovať následky klimatickej krízy a farmárom lepšie žiť. V Keni a Etiópii sme zriadili škôlky na pestovanie sadeníc kešu a makadámiových stromov. Sadenice ponúkame farmárom, ktorí sa o nich starajú a dopestujú dospelé stromy. Tie prinášajú okrem úrody orechov aj zníženie emisií v ovzduší a prispievajú k ozdraveniu klímy.

Stromy pre farmárov aj klímu

Stromy sú prevenciou erózie pôdy, poskytujú tieň a udržiavajú vlahu v období sucha. Dokážu tiež absorbovať významné množstvo nadbytočných emisií uhlíka a tým zmenšujú našu ekologickú stopu. Milión stromov pohltí toľko emisií uhlíka, koľko vyprodukujú obyvatelia jedného menšieho mesta na Slovensku.

Vďaka úžitkovým stromom sa môžu africkí farmári postaviť na vlastné nohy a dokážu sa lepšie postarať o svoje rodiny. Orechy majú pre farmárov väčšiu hodnotu než drevo, ktoré by bolo po vyrúbaní stromov použité ako palivo. Farmári a ich rodiny majú motiváciu sa o tieto stromy starať. Životnosť stromov je priemerne 75-100 rokov a predstavujú významný zdroj príjmu.

 

Cesta pre lepší život

Cez pestovanie orechových stromov sme otvorili farmárom dvere k dôstojnejšiemu životu. Vďaka výsadbe stromov sme zabezpečili živobytie pre tisícky obyvateľov Kene a Etiópie. Milión stromov dáva farmárom nádej a aj vďaka nim bude môcť naša spoločná planéta lepšie dýchať.

Výsadba stromov je financovaná zo zdrojov Núdzového zvereneckého fondu EÚ pre stabilitu a riešenie príčin nelegálnej migrácie a vysídlených osôb v Afrike, zdrojov oficiálnej rozvojovej pomoci SR ako aj z príspevkov individuálnych a firemných darcov. 

DARUJTE STROM A PRIDAJTE SA K NÁM

Mohlo by vás zaujímať

Zabudnuté krízy: Prečo ich prehliadame

Čítať ďalej

We are looking for Compliance and MEAL Manager

Čítať ďalej

Dvojičky v Etiópii chodia do školy

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie