Blog

Podpora detí

Vydajte s nami knihu

„ Kráčal som čiernou nocou. Nikto si nevie predstaviť, čo je skutočná tma, ak nešiel sám v noci ďaleko od akéhokoľvek mesta a bez akýchkoľvek svetiel. Tá oblasť bola v noci veľmi nebezpečná. Bolo to miesto zlodejov, ktorí zbíjali a kradli, bili do bezvedomia, dokonca zabíjali, aby získali čo chceli. Ale teraz som bol plný odvahy a nebál som sa smrti. Myslel som si, že ak si ma strýko nájde – nevadí. Napokon, bol som tak blízko k tomu, aby som skočil do rieky a ukončil svoj život, že teraz som sa už ničoho nebál. Dostal som sa do mesta, ale nevyhľadal som tam svojich príbuzných. Myslel som si totiž, že strýko ma bude hľadať na známych miestach. A tak sa začal môj život na ulici s ostatnými deťmi ulice. Mal som asi 12 rokov.“

Úryvok, ktorý ste si práve prečítali, je z pripravovanej knihy „Jeden hlt od smrti”, ktorú napísala Caulene Bussard, zakladateľka programu Podpora detí Nadácie Integra. Na svojich cestách do Afriky stretávala deti, ktoré kvôli ťažkým podmienkam často nemali čo do úst. Bývali hladné, bez poriadneho oblečenia, mnohé žili na ulici a len minimum z nich chodilo do školy.

Pritom práve vzdelanie je v Afrike veľmi dôležité, lebo vďaka nemu sú mladí ľudia pripravení na život, vedia si nájsť prácu, postarať sa o seba a ešte aj pomôcť svojej komunite. Caulene sa rozhodla nasmerovať budúcnosť týchto detí k lepšiemu a dať im šancu, aby mohli vzdelanie získať.

To bol začiatok programu Podpory detí, v ktorom pokračujeme aj dnes. Vďaka nemu sme spoznali životné príbehy detí vzdialených tisícky kilometrov. Jeden z nich, ktorý bol na samom začiatku, sa Caulene rozhodla spracovať knižne.

Caulene Bussard, autorka knihy.
Skutočný príbeh

Napínavý, často smutný skutočný príbeh vás zavedie do Kene – krajiny plnej slnka, exotiky, tradícií, ale aj bezútešnej chudoby. Práve tu, v blatistom slume, stretnete Samuela, malého chlapca, ktorý vyrastá bez mamy a otca a sám sa prediera životom, ako len dokáže. Charakterizuje ho nezlomná vôľa, viera, odvaha a vytrvalosť ísť za svojím snom napriek všetkým prekážkam.

„ Snažil som sa, ako som mohol, ale niekedy som cítil, ako sa do mňa vkráda zúfalstvo, pocit beznádeje, ktorý pramení z presvedčenia, že z tejto situácie nikdy neuniknete, celý život zostanete žobrákom. Jediné, čo som mohol robiť, bolo snažiť sa čo najlepšie študovať. Bolo to ťažké, pretože po večeroch, kedy sa moji spolužiaci učili a robili si domáce úlohy, ja som sa musel starať o menšie deti v domove a pomáhať s upratovaním. Myslím si, že mi to pomohlo naučiť sa vytrvalosti tvárou v tvár strateným snom.“

Život na ulici a detský domov

Autorka knihy Caulene Bussard sa so Samuelom zoznámila pred mnohými rokmi. Bol jedným z detí, ktoré sa síce naučili žiť na ulici, ale ich život nabral iný smer. Samuel sa dostal do detského domova, ktorý mu poskytol útočisko, strechu nad hlavou a jedlo. Samuel však túžil mať niečo viac. Jeho vášeň pre vzdelanie ho neopustila a hnala ho dopredu. Čelil ťažkým situáciám, nebezpečenstvu, dokonca aj smrti. Nezlomilo ho to, naopak. Vytrvalo kráčal za svojím snom. Podarilo sa mu dosiahnuť ho?

 

Vydajte s nami knihu

Príbeh o Samuelovi si môžete čoskoro prečítať celý. Celkové náklady na knihu odhadujeme na 3300€ aj vďaka ústretovej spolupráci s knižným vydavateľstvom Porta libri. Pomôžte nám s jej vydaním. Je obrazom toho, ako viera, odvaha, pomoc a priateľstvo menia životy.

Ak darujete minimálne 15€, môžeme Vám poslať  jeden výtlačok knihy v rámci SR poštou. Stačí, keď v darovacom formulári uvediete svoju poštovú adresu. 🙂

Podporiť vydanie knihy

 

Mohlo by vás zaujímať

Zabudnuté krízy: Prečo ich prehliadame

Čítať ďalej

We are looking for Compliance and MEAL Manager

Čítať ďalej

Dvojičky v Etiópii chodia do školy

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie