Blog

Humanitárna pomoc

V meste sa už nedalo žiť

Olena a Anatolij sú manželia z Mariupoľa. Vojna ich zasiahla ešte v roku 2014 a zvuky výbuchov a ostreľovania sa pre nich stali bežnou súčasťou života. Nikto nečakal, že by sa situácia mohla rapídne zhoršiť. Natoľko, že v meste sa už nedalo žiť.

 

Nedokázali sami odísť

Keď Rusko spustilo vo februári minulého roka rozsiahlu inváziu, mnohí obyvatelia Mariupoľa utiekli. Báli sa, chceli si zachrániť život. Ale Olena a jej manžel to nedokázali, pretože Anatolij je pripútaný na invalidný vozík. Deti nemajú, príbuzní boli ďaleko, tak jedinou možnosťou bolo zostať doma. Z Mariupoľa odišiel posledný vlak 25. februára a odvtedy sa všetci snažili dostať z “pekla”, akým sa hutnícke centrum stalo.

Manželia žili v okupácii mesiac, potom pre nich prišli Anatolijovi príbuzní. Olena a jej manžel ešte dnes nechápu, prečo sa vystavili obrovskému nebezpečenstvu a pomohli im.

 

Nový život v Ternopile

O dva mesiace neskôr sa Olena a Anatolij presťahovali do Ternopiľu. Miestni obyvatelia im pomohli nájsť bývanie, dali im potraviny a hygienické potreby. Manželia žijú  na ubytovni, ale nesťažujú sa. Majú samostatnú izbu, sprchu a k dispozícii kuchyňu. A čo je najdôležitejšie, všetko je na prízemí a Anatolij môže v prípade potreby ľahko vyjsť von.

Olena sa vrátila do práce. Predtým pracovala ako metodička na strednej elektrotechnickej škole v Mariupoli. V septembri 2022 premiestnili inštitúciu do Ternopiľa. Väčšina jej kolegov sa vrátila do práce s nádejou, že sa k nim čoskoro pripojí riaditeľ školy a študenti budú môcť dokončiť štúdium. Šéf však zostal v Mariupoli a rozhodol sa spolupracovať s okupačnými úradmi. Olena bola vymenovaná za výkonnú riaditeľku kolégia.

 

Spomienky a pomoc zo Slovenska

Pani Olena a pán Anatolij sú veľmi priateľskí ľudia. Sú nesmierne vďační všetkým Ternopiľčanom a charitatívnym organizáciám, ktoré ich podporovali a podporujú. Keď im dobrovoľníci priniesli jedlo, ktoré zabezpečila Nadácia Integra, veľmi ich to potešilo. Už pred vojnou totiž navštívili Slovensko a naša malá krajina ich očarila. Je pre nich akousi symbolikou, že práve odtiaľto dostávajú pomoc. Je to pre nich ešte cennejšie.

Pridajte sa k nám a pomôžme ďalším ľuďom zvládnuť následky vojny. Napíšme spolu ďalší príbeh o podpore a spolupatričnosti.

POMÔCŤ NA UKRAJINE

 

 

Mohlo by vás zaujímať

Napriek traumám majú opäť chuť žiť

Čítať ďalej

Pomohli sme zlepšiť duševné zdravie detí

Čítať ďalej

Venujte deťom darček

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie