Blog

Humanitárna pomoc

Túžila som žiť a milovať

Nepripravovala si plán úteku, nemala žiadne „zadné vrátka“ svojho života. „Túžila som žiť na svojom vlastnom pozemku, milovať otca mojich detí, prežívať spolu pekné chvíle, po práci si sem-tam zájsť do mojej obľúbenej kaviarne…”, začne svoje rozprávanie Valentyna z Ukrajiny.

 

Zbalení za pätnásť minút

„Stále mám pred očami deň, keď sme si za pätnásť minút zbalili, čo sme považovali za nevyhnutné, dokonca aj klavír, a odišli z Kyjeva. Stalo sa to večer pred vypuknutím vojny. Bola som si istá, že sa o týždeň vrátime domov. Cestou však môjho muža zavolali do práce. Je vojak. Musel sa vrátiť do hlavného mesta brániť našu krajinu a ja s deťmi sme šli ďalej“, opisuje začiatok svojej cesty mladá žena.

 

Cesta ako v hmle

Za volantom ich auta sa vystriedalo veľa vodičov. „Boli sme unavení. Mnoho ľudí sa nás ujalo, aby sme si mohli oddýchnuť. Niekto neustále dohadoval našu ďalšiu zastávku. Všetko si pamätám akoby v hmle. Nejedla som a nespala. Celý čas som sledovala správy a čakala na hovor od manžela“, spomína Valentyna na chvíle, keď bola na úteku bez muža len s deťmi.

Na hraniciach so Slovenskom stretla dievča z ukrajinskej organizácie „Youth for Christ“. „Táto dievčina si sadla za volant môjho auta a hoci sama mala srdce plné smútku, bezpečne nás priviezla na toto krásne miesto“, hovorí Valentyna a pokračuje: „na ranči v Kráľovej Lehote som sa konečne upokojila a hľadám tu odpovede na mnohé otázky. Láska a prijatie, ktoré tu zažívam, neskutočne liečia. Dávajú mi silu a nádej kráčať ďalej. Ďakujem.“

 

Pomáhajte s nami naďalej

Valentyna so svojimi deťmi našla dočasné bývanie na ranči v Kráľovej Lehote, ktorý Nadácia Integra podporuje v pomoci Ukrajincom. Aj vďaka vám môžu mať ľudia na úteku bezpečie a pomoc, ktorá im dáva nádej. Pomáhajte im spolu s nami aj naďalej!

POMÔCŤ NA UKRAJINE

Ilustračné foto: ranč Kráľova Lehota

Mohlo by vás zaujímať

Zubná ambulancia má nové vybavenie

Čítať ďalej

Radosť z cesty v Etiópii

Čítať ďalej

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie