Blog

Klíma a sadenie stromov

Stromami proti zmene klímy a chudobe

Na pracovných raňajkách sme novinárom predstavili projekt Milión stromov pre Afriku, v rámci ktorého sadíme v Keni a Etiópii makadámiové a kešu stromy. Stromami sa snažíme bojovať proti zmene klímy a chudobe. Do projektu sa darovaním sadeníc zapája aj slovenská verejnosť.#StromypreAfriku

Hlavnými cieľmi projektu sú:

  • zmierňovať následky aktuálnej klimatickej krízy regeneráciou planéty Zem;
  • zabezpečiť obživu a dôstojný život pre farmárov, ktorí žijú na hranici chudoby;
  • a zvýšiť šance na lepšiu budúcnosť pre dnešné deti.

 

Najvyšší čas konať

Práve v týchto dňoch sa delegáti z takmer 200 krajín stretávajú na klimatickej konferencii OSN v Madride a diskutujú o zásadných krokoch v procese zmeny klímy. Situácia je mimoriadne vážna. Posledné desaťročie bude takmer iste najteplejším v histórii meraní. Minulý týždeň to vyhlásila Svetová meteorologická organizácia (WMO) vo svojej výročnej správe o stave klímy. Klimatológovia, vedci, ekologickí aktivisti, politickí predstavitelia, medzinárodné organizácie či pápež vyzývajú vlády jednotlivých krajín ku konkrétnym urgentným opatreniam. “Máme ešte možno poslednú šancu zmenšovať ekologickú stopu našej generácie”, hovorí Allan Bussard, riaditeľ Nadácie Integra.

 

Stromami proti zmene klímy

Agrolesníctvo je jedným z preukázateľne účinných spôsobov ako bojovať proti klimatickej kríze. Stromy vytvárajú prevenciu pred eróziou pôdy a dokážu absorbovať nadbytočné emisie CO2. Podľa štúdie vedcov zo švajčiarskej univerzity ETH Zurich obnova lesov môže pokryť až dve tretiny emisií uhlíka, ktoré sú dôsledkom ľudskej aktivity. Na našej planéte je dostatok vhodnej pôdy na to, aby sa zalesnená plocha zvýšila zhruba o tretinu.

 

Chudoba a migrácia ako následok porušenej planéty

V krajinách takzvaného globálneho Juhu sa vplyvom aktuálnej klimatickej zmeny prehlbuje chudoba, vznikajú sociálne nepokoje a vojny. Sucho, požiare, povodne či tropické cyklóny nútia čoraz viac ľudí opúšťať svoje domovy. Hrozí, že do roku 2030 počet extrémne chudobných ľudí vplyvom klimatickej krízy vzrastie o 100 miliónov. OSN zároveň predpovedá, že do roku 2050 počet klimatických utečencov dosiahne 200 miliónov. “Je jasné, že okrem humanitárnych zásahov a charity sú dnes na riešenie problému chudoby, ako následku porušenej planéty, potrebné aj ďalšie prostriedky. Preto sa v našej nadácii – popri iných aktivitách – venujeme udržateľnému ekonomickému rozvoju a vytváraniu pracovných príležitostí pre chudobných ľudí v Afrike”, hovorí Allan Bussard.

 

Stromami proti chudobe

V kenskom Nairobi založila Nadácia Integra spoločnosť Ten Senses Africa (TSA), ktorá spolupracuje s drobnými farmármi, pestovateľmi makadámiových a kešu stromov. Okrem výkupu a spracovania orechov v rámci systému FairTrade (spravodlivý obchod) TSA so slovenskými partnermi a s podporou od SlovakAid zriadila v Keni škôlky na pestovanie sadeníc stromov. Cieľom nového projektu je do roku 2021 vysadiť jeden milión stromov. “Makadámiové a kešu stromy dávajú farmárom šancu uživiť seba i svoje rodiny a žiť dôstojný život”, zdôrazňuje Allan Bussard.

 

„ …bude si môcť dovoliť taký “luxus” ako plechovú strechu či kravu, zdravotnú starostlivosť, elektrinu alebo školu pre svoje deti. ”

 

Stromy sú produktívne od tretieho roku. Keď budú stromy dospelé (o cca 8-10 rokov), každý bude produkovať orechy v hodnote zhruba 60 EUR ročne. Pre bežného roľníka v Keni táto suma predstavuje celomesačný príjem. Ak teda farmár zasadí 12 stromov, prakticky tým zdvojnásobí svoj príjem a bude si môcť dovoliť taký “luxus” ako plechovú strechu či kravu, zdravotnú starostlivosť, elektrinu alebo školu pre svoje deti.

 

 

Budúcnosť pre ďalšie generácie

Okamžité a efektívne opatrenia proti zmene klímy sú aj podstatnou otázkou spravodlivosti pre ďalšie generácie. Podľa organizácie UNICEF zrejme neexistuje väčšia hrozba pre deti dnešného sveta – a ich deti – ako je klimatická zmena. Viac ako 160 miliónov detí žije v oblastiach s vysokou alebo extrémne vysokou mierou sucha. Viac ako pol miliardy detí žije v zónach s extrémne vysokou mierou záplav. “Nechajme našim deťom domov, v ktorom môžu bývať”, dodáva Allan Bussard z Nadácie Integra.

Darovať strom môžete ihneď a jednoducho cez našu webstránku. Za každých 5 EUR vysadíme jeden makadámiový alebo kešu strom. Táto suma pokrýva všetky náklady spojené s pestovaním stromčeka: pôda, zastrešenie, genetický materiál, práca, voda, hnojivo, transport, agronomická podpora, BIO a FairTrade školenie a certifikačný proces.

Tlačidlo vás presmeruje na darcovskú stránku, kde môžete svojim darom podporiť naše úsilie a spolu s nami a s našimi stromami bojovať proti zmene klímy a chudobe. Ďakujeme.

Informácie o projekte Milión stromov pre Afriku: https://integra.sk/co-robime/sadime-stromy/

#StromypreAfriku

Na projekte sa podieľajú Slovak Aid a Ten Senses Africa.

 

Tlačová správaTS Integra Milion stromov pre Afriku 09 12 2019

Mohlo by vás zaujímať

Prajeme Vám požehnané Vianoce

Čítať ďalej

Napriek ťažkému začiatku má dnes dobrý život

Čítať ďalej

Humanitárnu pomoc potrebujú viac ako 3 milióny ľudí

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie