Blog

Podpora detí

Stroje pomáhajú mladým

V

areáli centra TAPA v Nairobi, na okraji najväčšieho kenského slumu, sa rozširuje krajčírska dielňa. Funguje už niekoľko rokov a šije uniformy hlavne pre školy. Objednávky má však aj od rôznych firiem. Cieľom činnosti krajčírskej dielne je pomôcť financovať aktivity centra, ktoré okrem vzdelávania ponúka deťom aj možnosť zmysluplne stráviť popoludnie.

Kým sú ich rodičia v práci, môžu prísť do TAPA, robiť si úlohy, rozprávať sa s učiteľmi, čítať knihy. Deti to rady využívajú, nemusia byť tak do večera samé doma a len tak „zabíjať“ čas. Centrum prevádzkuje základnú školu, škôlku a popoludňajšie centrum. Nadácia Integra dlhodobo spolupracuje s TAPA, kde aj slovenskí sponzori podporujú detí pri vzdelávaní.

Rozšírenie výroby prinieslo prácu celkovo päťdesiatke žien.

V krajčírskej dielni pracujú prevažne mladé ženy z blízkeho slumu, ktoré väčšinou nemajú vzdelanie ani pracovné skúsenosti. Ich možnosti nájsť si prácu a postarať sa o svoju rodinu sú mizivé. Preto rady privítali nové možnosti v dielni TAPA, kde ich zaškolili a naučili novým zručnostiam.V septembri 2017 sa v TAPA začal realizovať nový projekt s cieľom podporiť fungovanie krajčírskej dielne a ponúknuť mladým ľuďom školenia, kde získajú odborné zručnosti a prax pri práci v dielni. Dielňa sa tak v spolupráci so SlovakAid vybavila novými profesionálnymi šijacimi, pletacími strojmi, pribudol aj vyšívací stroj. Rozšírenie výroby prinieslo prácu celkovo päťdesiatke žien. Predpokladá sa, že rovnaký počet žien sa vyučí v odbore krajčírka a bude môcť v ňom aj pracovať. Školení sa zúčastnia mladí rodičia deti z centra TAPA a mladí ľudia po skončení štúdia na strednej škole.V Keni je takmer každý druhý človek bez práce, a tak šanca mladých zamestnať sa je takmer nereálna.  Nevedia sa uživiť a postaviť sa na vlastné nohy. Dievčatá často skončia pri prostitúcii, predčasne otehotnejú, prípadne sa nakazia HIV. Chlapci sa začnú živiť drobnými krádežami a ak na ulici prežijú, zväčša končia vo väzení. Vzdelanie a odborné zručnosti im teda pomôžu ľahšie si nájsť prácu,  mať príjem a postarať sa o seba.

Len vďaka Vám prinášame nádej pre plnohodnotný život detí v Keni a Etiópii.

Mohlo by vás zaujímať

Zubná ambulancia má nové vybavenie

Čítať ďalej

Radosť z cesty v Etiópii

Čítať ďalej

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie