Blog

Humanitárna pomoc Podpora detí

Prajeme Vám radostné Vianoce

Milí priatelia!

Rok 2023 bol pre mnohých z nás ťažkým rokom. Sprevádzala ho neutíchajúca vojna na Ukrajine, brutalita a zničené životy v Izraeli a Gaze. Sklamanie z toho, čo sa udialo vo verejnom a možno aj v súkromnom živote. Strach z toho, čo budúcnosť prinesie našim deťom.

Tieto riadky píšem dva dni po návrate z Etiópie, kde som sa opäť stretol s obrovskou chudobou. Premýšľam, ako tamojšie rodiny dokážu zvládnuť ohromný, vyše 300-percentný nárast cien základných potravín.

Myšlienkami som však už aj na ďalšej ceste. Onedlho cestujem na Ukrajinu, kde sa stretneme s rodinami, ktoré stratili všetko a chýba im aj akákoľvek istota a nádej do ďalších dní.

Aj prvé Vianoce v histórii boli plné tmy. Vojenská okupácia, chudoba, neistota. Ľudia tej doby prešli prvý adventný deň bez povšimnutia, pretože zanikol v atmosfére strachu, násilia a nepokoja. Ale priamo uprostred tejto temnoty zažiarilo svetielko.

Najskôr ho videlo len zopár ľudí. Ale postupne sa toto svetlo zväčšovalo a šírilo sa ďalej v čase aj v priestore. Temnota sa ho snažila zhasnúť, ale nepodarilo sa jej to. Dodnes to skúša. A znova a znova v tom zlyháva, pretože toto svetlo zmenilo svet a mení ho ďalej.

Žijeme v rozbitom svete. Ako spieval Leonard Cohen: „Všetko má trhliny a práve cez ne dnu preniká svetlo.”

V mene celého nášho tímu Nadácie Integra a v mene tých, ktorým po celom svete pomáhame, Vám zo srdca prajem požehnané Vianoce. Nech sú pre Vás plné svetla a radosti.

Allan Bussard
správca Nadácie Integra

Mohlo by vás zaujímať

Zabudnuté krízy: Prečo ich prehliadame

Čítať ďalej

We are looking for Compliance and MEAL Manager

Čítať ďalej

Dvojičky v Etiópii chodia do školy

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie