Blog

Podpora detí

Pomoc pre traumatizované deti

„Eunice nedávala na vyučovaní pozor, hocičo ju rozrušilo, čo u nej nebolo zvykom. Začali sme skúmať, prečo to tak je a boli sme zhrození. Zistili sme, že Eunice sexuálne zneužíval vlastný otec. Dnes je to už iné dievča. Dostala praktickú aj psychologickú starostlivosť, je v bezpečí a býva na internáte”, spomína riaditeľ školy v Keni na obdobie, keď sa deti vrátili do školy po dlhotrvajúcom lockdowne kvôli pandémii COVID 19.  Je rád, že aj ďalšie traumatizované deti majú zabezpečenú starostlivosť.

 

Potrebná odborná starostlivosť

Eunice totiž nie je jediným prípadom. Učitelia si všimli, že aj iné dievčatá sú nervózne, reagujú neprimerane. Niektoré sa zdôverili, čo sa im stalo. „Uvedomili sme si, že tieto deti potrebujú odbornú pomoc. Majú aj iné traumy – stratu rodičov, nestabilné rodiny, extrémnu chudobu. Potrebujú profesionálnu psychosociálnu podporu a my máme radosť, že sme ju spolu s Nadáciou Integra poskytujeme”, hovorí riaditeľ.

Pomoc pre traumatizované deti

Nadácia Integra spoločne so školou vypracovala program psychosociálnej podpory detí, zabezpečili sme financovanie a pomoc sa naplno rozbehla.

Do programu pomoci postupne začlenili deti, ktoré zažili stratu, domáce násilie, žijú s rodičmi závislými od alkoholu a návykových látok. Ďalej sú to deti, ktoré majú nízku sebaúctu, strach z neznámeho, či deti s traumou a zložitou povahou.

Deti rozdelili do skupín podľa ťažkostí, potom nasledovali aj individuálne stretnutia. Napríklad v skupine desiatich boli deti, ktoré zažili stratu a smútili, ďalšia skupina štyroch detí mala nízke sebavedomie, v inej bolo päť deti, ktoré zažili domáce násilie. Celkovo dostalo pomoc 35 detí. Súčasťou programu boli školenia a konzultácie pre učiteľov. Okrem psychológa sa do neho zapojili aj študenti psychológie.

 

Pokojnejšie deti a lepšie vzťahy

Riaditeľ školy je rád, že traumatizované deti dostali pomoc: „ Aj učitelia to veľmi oceňujú. Vidia, že deti sa upokojili, zlepšili si školské výkony a účasť na hodinách. Väčšina detí tiež zlepšila svoj vzťah k spolužiakom aj mimo triedy.” Dodáva, že je to cítiť aj na celkovej atmosfére školy, z čoho majú všetci radosť. Verí, že takúto pomoc budú môcť poskytovať aj naďalej.

 

Pomáhajte spolu s nami!

V psychosociálnom programe by sme radi pokračovali. Má dobré výsledky, zlepšuje zdravie detí, pomáha im aj v učení.  Podporte psychosociálnu pomoc pre traumatizované deti, aby mohla pokračovať !

 

Prispieť a pomôcť deťom

 

Program psychosociálnej pomoci finančne podporila aj spoločnosť Human Dynamic Europe. 

Mohlo by vás zaujímať

Zabudnuté krízy: Prečo ich prehliadame

Čítať ďalej

We are looking for Compliance and MEAL Manager

Čítať ďalej

Dvojičky v Etiópii chodia do školy

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie