Blog

Humanitárna pomoc

Odišli v strachu o život

Útoky v severovýchodnej Sýrii boli pre väčšinu ľudí neočakávané, takže nemali čas sa pripraviť a nemali čas premýšľať – len utiecť. Kríza v Sýrii trvá takmer 9 rokov a pripravila o domov milióny ľudí. Prečítajte si niekoľko príbehov tých, ktorí sú na úteku. Hoci to bolo pre nich ťažké, z krajiny odišli v strachu o život. V súčasnosti sú v utečeneckých táboroch.

 

Mohammed s rodinou

Zem zadunela a zdvihol sa dym. Bomba pristála len 75 metrov od miesta, kde stál Mohammed, stavebný robotník. Mohlo to byť naposledy, čo sa pozeral na tento svet. O chvíľu neskôr sa dostal domov. „Povedal som svojej rodine, aby si zabalila tašky a odišli sme. Z obavy o svoj život. Sýria nie je bezpečné miesto,“ vysvetľuje Mohammed, otec dvoch dcér.

 

Amed a Solin

„Potrebujeme pomoc, “ hovorí Amed, štíhly bielovlasý muž. Utiekol aj s manželkou Solin z dediny, keď počuli bomby padajúce na mesto. Pri slovách o ceste do Iraku si Solin jemne zdvihla čiernu bodkovanú šatku a utrela si slzy.
„Nikdy nezabudneme na náš domov. Na našu krajinu, pôdu. To sa nedá.“ povedal Amed. Opieral sa o ruku a hoci sa snažil zadržať slzy, stekali mu po líci. Odchod z domu do cudzej krajiny nebol ich prvou voľbou. Odišli, až keď im išlo o život.

 

„Keď sme ušli prvýkrát, bolelo to. Teraz je tá bolesť omnoho väčšia.“

 

Layla a Razum

„Predtým som bola učiteľkou, učila som matematiku, “vysvetľuje Layla, ktorá pôvodne študovala ošetrovateľstvo. Vedľa nej stojí manžel Razum a drží na rukách 19-mesačné batoľa Jude. Trojročná Haifa sa opiera o otca a drží v ruke liek, ktorý jej naordinoval lekár hneď po príchode. Razum predtým pracoval ako zubný asistent a navštevoval rôzne vzdelávacie kurzy.

 

Tretí útek

Layla a Razum prišli do Iraku už tretíkrát. Na úteku boli naposledy, keď bola Layla v deviatom mesiaci tehotenstva. „Vedeli sme, že sa nemôžeme vrátiť. Jude sa narodil potom, čo sme utiekli. Celý čas je naším darom, našou nádejou, “hovorí Layla. Medzi nepokojmi a neistými koncami ciest, ktoré boli pred nimi, im synček symbolizoval začiatok nového spôsobu života mimo domova.

Bolí to viac

Zabehaný spôsob života sa však opäť narušil. „Snažíme sa s tým vyrovnať, ale stále sme vysídlení. Keď sme ušli prvýkrát, bolelo to. Teraz je tá bolesť omnoho väčšia, “hovorí Layla. Razum prikyvuje: „Je to ťažké, ale nemali sme inú možnosť. Dúfam, že tu v Iraku nájdeme pre svoju rodinu bezpečie.“

 

75-ročná Madia
Chôdza po celý deň a cez noc je fyzický náročná pre kohokoľvek náročná. Psychické vypätie a niekoľkodňová cesta so vzdialeným cieľom sú vyčerpávajúce. Spoznala to aj Madia. Vo svojich 75. rokoch kráčala mnoho dní, aby vstúpila na irackú pôdu. Jej telo hneď zareagovalo. „Mám silné bolesti kolena a budem musieť navštíviť kliniku,“ hovorí Madia.

Ťažká cesta

Ľudia odišli zo Sýrie, až keď im išlo o život. Bolo to náročné. Utečenci, ktorí prekonávajú pešo veľké vzdialenosti, pociťujú bolesť svalov a kostí. Nepohodu zhoršuje zima. Teploty najviac klesajú v noci, teda v čase, keď sa väčšina ľudí dostáva cez sýrsko-irackú hranicu. Studené počasie a vyčerpanie majú za následok prechladnutia a horúčky.

 

Čakanie na pomoc

Keď sýrski utečenci prekročia hranice Iraku, čakajú, kým ich presunú na iné miesto. Najskôr sa zaregistrujú v UNHCR a na miestnych úradoch. Rôzne humanitárne organizácie sa koordinujú, aby zabezpečili pre ľudí pomoc. Naliehavo potrebujú teplé jedlo, lieky, zdravotnícku pomoc ako aj miesto na bývanie.

 

Nadácia Integra v spolupráci s medzinárodnou humanitárnou Alianciou Integral sa podieľa na pomoci sýrskym utečencom. V Iraku v oblasti Dohuk, kde je utečenecký tábor, pracuje mobilný lekársky tím a poskytuje ľuďom pohotovostné zdravotné služby. Dostávajú aj vodu, jedlo, hygienické potreby, zabezpečená je aj psychologická podpora.

Zapojte sa aj Vy a pomôžte sýrskym utečencom. Ďakujeme.

Váš dar pomôže zabezpečiť jedlo, vodu a lieky. 

Button:

Mohlo by vás zaujímať

Napriek traumám majú opäť chuť žiť

Čítať ďalej

Pomohli sme zlepšiť duševné zdravie detí

Čítať ďalej

Venujte deťom darček

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie