Blog

Fairtrade a ekonomický rozvoj Rôzne

Nezvyčajná cesta s prezidentom

„Takúto cestu som ešte nezažil. Žiadna pasová kontrola, žiadne čakanie na batožinu, a rýchly konvoj do centra Nairobi“, opisuje svoju cestu s prezidentom riaditeľ Nadácie Integra Allan Bussard.

„Koľko ľudí zamestnávate? Je vaša firma zisková? Ako v tom všetkom pomohla Slovenská republika? Bol som rád, že som mohol porozprávať o našej práci v Keni“

Médiá už informovali o tom, že prezident Andrej Kiska odcestoval na zahraničnú návštevu Kene. V rámci nej navštívi aj fabriku Ten Senses Africa v Nairobi, ktorá spracováva makadamové a kešu orechy. Spoluzakladateľom firmy je aj Nadácia Integra, a tak náš riaditeľ Allan Bussard dostal pozvanie, zúčastniť sa tejto cesty spolu s pánom Kiskom.

„Cestou na bratislavské letisko som vyzdvihol kolegu a na miesto sme dorazili krátko po šiestej, kde sme čakali na prezidenta. Bola to zvláštna skúsenosť, žiadna letenka, žiadny palubný lístok“, hovorí A. Bussard. Do Nairobi odleteli o dve hodiny starým Tupolovom, s medzipristátím v Káhire, kde prezidenta spolu so sprievodom slávnostne privítali egypskí dôstojníci, káva, čaj a luxusný salón.

Aký bol let? „Žiadne filmy, ale dobrá spoločnosť pracovníkov a podnikateľov z rozvojových organizácií nám spríjemnila let, ktorý ubehol naozaj rýchlo. Pán prezident ma pozval do svojej miestnosti v lietadle na rozhovor. Dal mi veľa dobrých otázok: Koľko detí podporujete v Keni? Koľko projektov? Koľko farmárov je súčasťou vášho projektu? Koľko ľudí zamestnávate? Je vaša firma zisková? Ako v tom všetkom pomohla Slovenská republika? Bol som rád, že som mohol porozprávať o našej práci v Keni“, hovorí A. Bussard.

Do Kene cestuje riaditeľ Integry často. Táto je však výnimočná. Aké bude jej pokračovanie? Delegáciu okrem iného čakajú stretnutia na slovenskej ambasáde, aj v úspešnej fabrike Ten Senses Africa na spracovanie makadamových orieškov.

Mohlo by vás zaujímať

Pitná voda pre ľudí v Sýrii

Čítať ďalej

Pomohli sme deťom s traumou

Čítať ďalej

Má len 23 rokov a už je vdovou

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie