Blog
Napriek traumám majú opäť chuť žiť
Psychosociálna pomoc zameraná na spracovanie traumy, ktorú Nadácia Integra poskytuje na Ukrajine najmä ženám a deťom, prináša pozitívne výsledky. Psychológovia zaznamenali u klientov zmiernenie depresií, úzkostí a lepší spánok. Napriek obrovským traumám majú ľudia opäť chuť žiť.
Tím psychológov sa snaží ľuďom pomôcť počas dvojtýždňových terapeutických pobytov v zariadení v blízkosti Kyjeva. Doposiaľ sa ich zúčastnilo 280 ľudí z Chernihivskej oblasti – deti, ich mamy a starí rodičia. Otcovia chýbali, boli zväčša na fronte, niektorí zomreli pri obrane krajiny.
Terapeutickým pobytom predchádzala dôkladná príprava, výber psychológov, miesta, nastavenie programu, terapií či pozvanie pre tých, ktorí to akútne potrebovali. O pomoci klientom sme sa rozprávali s psychologičkou Halinou z Kyjeva.
Čo bol pre Vás najsilnejší moment počas týchto pobytov?
„Mali sme tu skupinu zo Záporožskej oblasti, z mimoriadne náročného prostredia. V oblasti, kde žijú, sú totiž neustále vystavovaní bombovým útokom a ostreľovaniu. Rodiny prišli o manželov a otcov, z ktorých mnohí zomreli a ďalší zmizli bez stopy.
V pamäti mi zostala jedna žena, ktorá mi hneď po príchode povedala, že nebude o ničom hovoriť. Vôbec už nie o svojom manželovi, pretože zomrel a je to pre ňu nesmierne ťažké. S nikým sa nechcela rozprávať, nikomu nedôverovala. Dokonca ani svojmu dieťaťu nepovedala, že jeho otec už nežije. Opýtala som sa jej, prečo teda prišla, keď nechce o ničom hovoriť a teda ani pracovať s touto svojou traumou.
Odpovedala, že chcela len prísť na bezpečné miesto, kde by si mohla oddýchnuť. Miesto bez ostreľovania a bombových útokov. Keď som sa s ňou rozprávala, stále plakala. Spomínam si, keď som sa pozerala na jej tvár, že v nej bolo tak neskutočne veľa zúfalstva a bolesti…
Vedeli ste jej pomôcť?
Po tých dvoch týždňoch, keď som sa na ňu pozrela, stála predo mnou iná žena. Bola nalíčená a oblečené mala krásne šaty. Rozprávala som sa s psychológmi, ktorí s ňou a so skupinou, v ktorej bola, pracovali. Potvrdili mi, že začala aj hovoriť a zdieľať sa s nimi so svojou traumou. Do spätnej väzby na pobyt potom napísala, že počas týchto dvoch týždňov pochopila, že v živote má nejakú perspektívu. Že ešte stále má budúcnosť, vie a chce ďalej žiť.
Aký je to pocit, keď vidíte takúto zmenu?
Pre nás je úžasné, že môžeme byť svedkami toho, ako človek, ktorý už nemá chuť žiť, príde a potom o dva týždne je z neho úplne iný človek. Účastníci tohto programu nám dávajú úžasné odozvy, sú nesmierne vďační. Ich postoj, pohľad na život a perspektíva sa vďaka tomuto programu menia.
Obzvlášť viditeľné je to na deťoch. Sú to deti, ktoré zažili dva roky covidu a potom dva roky vojny, takže štyri roky neboli v škole. Keď počujú akékoľvek buchnutie, ukrývajú sa pod stôl, pod posteľ. Tu sa po pár dňoch znovu začínajú smiať, väčšinou sa to deje asi po troch dňoch. Je to skutočný zázrak.
Stačia dva týždne na riešenie takýchto ťažkých tráum?
Myslím si, že aj dva týždne sú obrovskou pomocou. Je to určite lepšie a viac, ako nemať žiadnu pomoc. My tú zmenu vidíme. Vidíme, akí ľudia prichádzajú a akí odchádzajú. Napriek traumám majú opäť chuť žiť. Po dvoch týždňoch sa menia a to je pre nás ten najkrajší dar, aký si môžeme priať. Všetkým by som želala čítať tie nádherné listy, ktoré nám po pobyte deti a ich mamy nechávajú. Máme z toho radosť.
Pomôžte aj vy zmeniť život ľudí
V psychologickej pomoci deťom a podpore obyvateľom na Ukrajine chceme aj naďalej pokračovať. Pridajte sa k nám a pomôžte ľuďom zmierniť následky vojny.
Projekt „Psychosociálnej pomoci ľuďom na Ukrajine“ v trvaní od 01.01.2024 do 30.04.2024 sme realizovali z prostriedkov oficiálnej rozvojovej pomoci SR.