Blog
Pomohli sme zlepšiť duševné zdravie detí
Psychosociálnym programom zameraným na spracovanie traumy sme pomohli zlepšiť duševné zdravie ukrajinských detí a ich blízkych.
Neustály stres, strach, ohrozenie či úteky do bunkrov sa stali neoddeliteľnou súčasťou života na Ukrajine. Trpia hlavne deti, ktorým vojna zobrala detstvo a zanechala kruté stopy na duši. Preto sme spolu s naším ukrajinským partnerom organizáciou Realis pokračovali v psychosociálnom programe, aby sme zmiernili dopad vojny na životy detí a ich rodín.
Terapia znížila úzkosť
Dvojtýždňový terapeutický pobyt absolvovalo 280 ľudí v niekoľkých turnusoch. Účastníci pochádzali z Chernihivskej oblasti, boli to hlavne deti, ich mamy a starí rodičia, keďže otcovia rodín sú na fronte a niektorí dokonca zomreli vo vojne.
Psychológovia pracovali s klientami individuálne aj v skupinách. Riešili problémy ako je strach, bolesť, úzkosť, depresie a ich následky na fyzickom aj psychickom zdraví. Súčasťou terapie bola aj arteterapia pre deti, počas ktorej mohli vyjadriť svoje emócie a spoznať viac seba.
Účastníci mali na pobyte zabezpečenú nielen odbornú starostlivosť, ale aj rôzne dobrovoľné športové či kreatívne aktivity. Ľudia tak mohli zažiť aj pozitívne chvíle a aspoň na nejaký čas zabudnúť na trápenie.
Lepší spánok, zmiernenie depresií
Máme radosť, že deti aj ich rodičia sa mohli v živote posunúť ďalej. Podľa doterajších výsledkov sa im zlepšil spánok, zmiernili sa úzkosti, depresie, oddýchli si a načerpali silu a podporu na lepšie fungovanie v bežnom živote.
„Títo ľudia nastúpili na dlhú cestu za duševným uzdravením. Sú na začiatku, ale už teraz je u nich zjavné zníženie úrovne úzkostí, pokrok v socializačných zručnostiach a správaní,“ hovorí Ivana Čorbová, koordinátorka humanitárnych projektov v Nadácii Integra, ktorá projekt manažuje.
Podľa jej slov až 90 – percent účastníkov pobytových programov nemalo predtým žiadne skúsenosti s psychologickou podporou. Vôbec nepočítali s tým, že môžu nájsť pomoc u odborníkov. „Pevne verím, že pozitívne skúsenosti z programu týchto ľudí a ich známych povzbudia k tomu, aby odbornú pomoc aj ďalej využívali,“ dodala Ivana Čorbová.
Konferencia pre odborníkov
V rámci programu psychosociálnej pomoci sme v Kyjeve spoluorganizovali odbornú konferenciu „Detstvo na pozadí vojny“. Zúčastnilo sa jej približne 250 účastníkov, prevažne učiteľov a psychológov z rôznych oblastí krajiny.
Počas troch dní vystúpilo na konferencii sedem renomovaných odborníkov z oblasti psychológie a pedagogiky. Venovali sa vplyvu vojny na deti a spôsobom, ako pracovať s dôsledkami, ktorými sa prebiehajúca agresia podpisuje na duševné zdravie najzraniteľnejších, detí.
Pridajte sa k nám
V Nadácii Integra plánujeme naďalej pomáhať ohrozeným skupinám obyvateľov. Podporte naše aktivity na Ukrajine a pomôžte zmierniť následky vojny.
Projekt „Psychosociálnej pomoci ľuďom na Ukrajine“ v trvaní od 01.01.2024 do 30.04.2024 sme realizovali z prostriedkov oficiálnej rozvojovej pomoci SR.