Blog

Humanitárna pomoc

Pomohli sme zlepšiť duševné zdravie detí

Psychosociálnym programom zameraným na spracovanie traumy sme pomohli zlepšiť duševné zdravie ukrajinských detí a ich blízkych.

Neustály stres, strach, ohrozenie či úteky do bunkrov sa stali neoddeliteľnou súčasťou života na Ukrajine. Trpia hlavne deti, ktorým vojna zobrala detstvo a zanechala kruté stopy na duši. Preto sme spolu s naším ukrajinským partnerom organizáciou Realis pokračovali v psychosociálnom programe, aby sme zmiernili dopad vojny na životy detí a ich rodín.

 

Terapia znížila úzkosť

Dvojtýždňový terapeutický pobyt absolvovalo 280 ľudí v niekoľkých turnusoch. Účastníci pochádzali z Chernihivskej oblasti, boli to hlavne deti, ich mamy a starí rodičia, keďže otcovia rodín sú na fronte a niektorí dokonca zomreli vo vojne.

Psychológovia pracovali s klientami individuálne aj v skupinách. Riešili problémy ako je strach, bolesť, úzkosť, depresie a ich následky na fyzickom aj psychickom zdraví. Súčasťou terapie bola aj arteterapia pre deti, počas ktorej mohli vyjadriť svoje emócie a spoznať viac seba.

Účastníci mali na pobyte zabezpečenú nielen odbornú starostlivosť, ale aj rôzne dobrovoľné športové či kreatívne aktivity. Ľudia tak mohli zažiť aj pozitívne chvíle a aspoň na nejaký čas zabudnúť na trápenie.

Lepší spánok, zmiernenie depresií

Máme radosť, že deti aj ich rodičia sa mohli v živote posunúť ďalej. Podľa doterajších výsledkov sa im zlepšil spánok, zmiernili sa úzkosti, depresie, oddýchli si a načerpali silu a podporu na lepšie fungovanie v bežnom živote.

„Títo ľudia nastúpili na dlhú cestu za duševným uzdravením. Sú na začiatku, ale už teraz je u nich zjavné zníženie úrovne úzkostí, pokrok v socializačných zručnostiach a správaní,“ hovorí Ivana Čorbová, koordinátorka humanitárnych projektov v Nadácii Integra, ktorá projekt manažuje.
Podľa jej slov až 90 – percent účastníkov pobytových programov nemalo predtým žiadne skúsenosti s psychologickou podporou. Vôbec nepočítali  s tým, že môžu nájsť pomoc u odborníkov. „Pevne verím, že pozitívne skúsenosti z programu týchto ľudí a ich známych povzbudia k tomu, aby odbornú pomoc aj ďalej využívali,“ dodala Ivana Čorbová.

 

Konferencia pre odborníkov

V rámci programu psychosociálnej pomoci sme v Kyjeve spoluorganizovali odbornú konferenciu „Detstvo na pozadí vojny“. Zúčastnilo sa jej približne 250 účastníkov, prevažne učiteľov a psychológov z rôznych oblastí krajiny.

Počas troch dní vystúpilo na konferencii sedem renomovaných odborníkov z oblasti psychológie a pedagogiky. Venovali sa vplyvu vojny na deti a spôsobom, ako pracovať s dôsledkami, ktorými sa prebiehajúca agresia podpisuje na duševné zdravie najzraniteľnejších, detí.

Pridajte sa k nám

V Nadácii Integra plánujeme naďalej pomáhať ohrozeným skupinám obyvateľov. Podporte naše aktivity na Ukrajine a pomôžte zmierniť následky vojny.

POMÔCŤ NA UKRAJINE

Projekt „Psychosociálnej pomoci ľuďom na Ukrajine“ v trvaní od 01.01.2024 do 30.04.2024 sme realizovali z prostriedkov oficiálnej rozvojovej pomoci SR.

 

Mohlo by vás zaujímať

Napriek traumám majú opäť chuť žiť

Čítať ďalej

Venujte deťom darček

Čítať ďalej

Zubná ambulancia má nové vybavenie

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie