Blog

Podpora detí

Môžete zmeniť život

Ch

udobné africké deti mávajú veľa záujmov. Športujú, čítajú knihy a u mnohých je na prvom mieste škola. Vzdelanie je pre nich kľúčové, no sami by sa k nemu len ťažko dostali. Potrebujú pomoc iných. Sponzorka Jana Žitňanská hovorí o tom, aké je to podporovať africké deti pri vzdelávaní.

 Ako dlho podporujete deti v Afrike?
Keď sme sa pred tromi rokmi zapojili do sponzorského programu pomoci deťom Malaika, spolu s manželom a deťmi sme sa rozhodli, že každé naše „biologické“ dieťa bude mať svojho „parťáka“. Najmladší syn Daniel si vybral rovesníka Zelalema (dnes majú obaja 11 rokov), Hanku zasa očarila vtedy ešte len začínajúca školáčka Jane. Najstaršia Ester zasa chcela, aby sme pomohli mladej študentke Jackie, ktorá síce chodila do rovnakého ročníka ako ona, ale bola o niečo staršia.

Aké sú tieto deti?
Z listov, ktoré dostávame je zrejmé, že pre Zelalema a Jackie je na prvom mieste škola. Opisujú nám svoje úspechy, z ktorých máme radosť. Najmladšia Jane vždy niečo pekné nakreslí. Dokonca nám napíše zopár slov v svojom rodnom jazyku, takže aj my sa môžeme niečo nové naučiť.
Okrem toho majú veľa záľub, športujú, majú radi knihy, hudbu a tiež radi pomáhajú doma rodičom.Prečo ste sa rozhodli pre sponzorstvo?
V situácii keď viete, že môžete zásadne zmeniť niekomu život k lepšiemu a máte tú možnosť, nie je čo riešiť, jednoducho to urobíte.Aký význam  podpora vzdelávania afrických detí?
Nikto z nás si nevybral, kde sa narodí. Do akých pomerov, krajiny, rodiny. A sú deti, ktoré bez pomoci niekoho „cudzieho“ nemajú šancu vymaniť sa z chudoby, žiť v dôstojnejších podmienkach, naplniť svoj potenciál… Ich vzdelanie pomôže nielen im a ich rodinám, ale aj spoločnosti. Je dôležité, aby aj v týchto krajinách bolo viac ľudí s dobrým vzdelaním, aby dokázali svoju krajinu posunúť ďalej. Aby to neboli krajiny, kde ľudia umierajú od hladu, ale aby boli tieto krajiny lepšie a spravodlivejšie spravované.

Čo to prináša Vám osobne?
Pocit, že hoci nezachránime svet, aspoň niekomu urobíme život krajší a znesiteľnejší.

 

Len vďaka Vám prinášame nádej pre plnohodnotný život detí v Keni a Etiópii.

Mohlo by vás zaujímať

Zubná ambulancia má nové vybavenie

Čítať ďalej

Radosť z cesty v Etiópii

Čítať ďalej

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie