Blog

Podpora detí

Listy pre podporované deti

V Nadácii Integra si veľmi vážime korešpondenciu medzi sponzorom a podporovaným dieťaťom. Vzťah, ktorý sa medzi nimi buduje, je výnimočný. Napriek fyzickej diaľke a skutočnosti, že sa spolu pravdepodobne nikdy nestretnú, býva často puto na oboch stranách veľmi silné. Naším cieľom je zabezpečiť, aby každý podporovateľ dostal od svojho dieťaťa aspoň dva listy ročne.

Nasledujúce informácie môžu pomôcť podporovateľom vzdelávania detí pochopiť celý komunikačný proces. Ukážeme vám, ako by mali vyzerať listy pre podporované deti.

 

Deti milujú listy od svojich podporovateľov a veľmi si ich vážia. Je to vidieť na ich tvári, keď nový list od svojich podporovateľov držia vo svojich rukách.

 

Štyri dôležité informácie o písaní listov pre vaše deti
  • Používajte len tlačené písmo. Písané písmo sa deti v Keni neučia. Dokonca ani písanie kurzívou nie je v Keni bežné.
  • Neuvádzajte v listoch svoje priezvisko. Ide o Vašu ochranu pred nežiadúcim kontaktovaním. Vaše listy po doručení už nemáme pod kontrolou.
  • Keď je to vo vašich možnostiach, pošlite nám, prosím, listy priamo v angličtine. Urýchli to sprostredkovanie a administratívu spojenú s doručovaním listov.
  • Listy posielajte na listy@integra.sk. Raz ročne sa snažíme dať možnosť sponzorom poslať list aj klasickou poštou, kedy môžu pre dieťa pribaliť drobnosť, ktorá sa zmestí do obálky (nálepky, fotky, omaľovánku a podobne). Vtedy Vás budeme o tom informovať vo výzve na písanie listov. V takom prípade, môžete listy posielať aj na našu poštovú adresu: Nadácia Integra, Dobšinského 14, 81105 Bratislava.

 

Často kladené otázky:

 

Prečo nemôžem mať priamy kontakt so svojim dieťaťom cez facebook či e-mail?

Rozumieme vašej túžbe po rýchlej komunikácii a priamom kontakte. Z bezpečnostných dôvodov však musíme mať komunikáciu čo najviac pod kontrolou. Je veľmi bežné, že niekto, kto pozná dieťa, dokonca aj člen jeho rodiny, si vytvorí účet na sociálnej sieti a predstiera, že je dieťaťom a žiada napríklad o ďalšie peniaze. Všetky listy  prechádzajú našou kanceláriou a ich obsah starostlivo kontrolujeme, aby sme chránili dieťa aj vás podporovateľov. Ak by ste boli napriek tomu kontaktovaní dieťaťom prostredníctvom e-mailu či facebooku, prosíme vás, neodpovedajte na takéto správy, a informujte nás.

 

Prečo sú listy od môjho dieťaťa často veľmi podobné a neobsahujú veľa nových informácií?

Dni chudobných detí sú často rovnaké. Tieto deti necestujú na dovolenku, nepozerajú filmy, nechodia nakupovať, nevlastnia počítač, nehrajú hry, dokonca aj prístup na internet majú veľmi obmedzený. Ak sa ich opýtate na tieto veci alebo ich koníčky, nevedia, ako odpovedať. Taktiež si treba uvedomiť, že keď napíšete dieťaťu o novom byte, alebo drahej dovolenke, môže reagovať neprimerane aj negatívne.

Pre deti sú zaujímavé úplne maličkosti v ich životoch. Môže to byť počasie alebo príchod nového učiteľa či nových spolužiakov do školy. Keď píšu o takých veciach, je to preto, že sú to často jediné veľké novinky v ich životoch a ony chcú zdieľať tieto dôležité veci s vami.

Angličtina je ich druhý alebo tretí jazyk. Najmladšie deti nedokážu napísať osobný list približne do 4. triedy. Niektoré z našich detí majú len 3 roky, a tak zvyčajne len vyfarbia obrázok. Afričania často nie sú zvyknutí vyjadriť svoje pocity písomne. To je jeden z dôvodov, prečo sa vám listy môžu niekedy zdať opakované alebo povrchné. Je to tiež dôvod, prečo niekedy aj meno dieťaťa v angličtine môže byť napísané niekoľkými rôznymi spôsobmi.

Väčšina našich sponzorovaných detí pochádza zo znevýhodneného prostredia a nikdy predtým, ako nastúpili do školy, nepoznali ceruzku, papier alebo farbičky a nevedia písať ani kresliť. Často nenapredujú v škole tak rýchlo, ako napr. slovenské deti.Tieto deti môžu mať ťažkosti s učením alebo byť pozadu v škole. To je veľmi časté u detí, ktoré prežili traumy,  alebo nemali dobrú výživu.

Veľa detí v našich projektoch utrpelo rôzne traumy pred tým, ako nastúpili do našich projektov. Keď sa ich spýtate na ich rodinu, niekedy nebudú schopné o nej hovoriť. Po niekoľkých výmenách listov, sa často dieťa otvorí a začína hovoriť aj o hlbších veciach. Dokonca deti začínajú žiadať rady od svojich podporovateľov. Napríklad ohľadom ich ďalšieho vzdelania.

 

Ešte stále som nedostal odpoveď na list od môjho dieťaťa. Mám mu napísať nový list alebo čakať na odpoveď?

Kým dostanete odpoveď diaťaťa na váš list, môže prejsť aj niekoľko mesiacov. Dôvody môžu byť rôzne napríklad preklady listov, doba prepravy listov, získanie listov od detí, ktoré navštevujú internátne školy.

Keď zašlete list dieťaťu v septembri, pravdepodobne bude môcť odpovedať až v decembri, takže list dieťaťa môže prísť na Slovensko až v januári. Všetci sme dnes zvyknutí na rýchlu komunikáciu. Napriek tomu, všetky listy musia byť skontrolované, a tie ktoré posielame do Etiópie, musia byť aj preložené. Dieťa často potrebuje pomôcť s porozumením listu a odpovedaním na otázky. Preto niekedy tento celý proces trvá oveľa dlhšie, než všetci očakávame. Už dvakrát sa dokonca stalo, že naše listy z Etiópie neboli doručené a po 3 mesiacoch sa vrátili odosielateľovi. Niekedy je to skutočne náročné, ale napriek tomu pracujeme na zlepšení celej komunikácie medzi vami a deťmi.

 

Prečo sú niektoré informácie od dieťaťa odlišné od tých, ktoré boli udané v jeho profile?

Na rozdiel od nás, Afričania často hovoria o rodine rôznymi spôsobmi. Napríklad bratrancom sa často hovorí súrodenci, najmä ak žijú spolu. Dieťa môže povedať, že nemá žiadneho súrodenca, napr. ak jeho starší súrodenci odišli z domu. Otec, či matka dieťaťa môže byť nažive, ale už nie je súčasťou rodiny, a tak dieťa môže realitu vidieť inak. Jeden z rodičov sa mohol znovu oženiť, vydať alebo žije s novým partnerom a dieťa ho teraz nazýva otcom alebo mamou. Často teta alebo strýko môže byť považovaný za jedného z rodičov. Dieťa niekedy nechce povedať, že nemá žiadneho rodiča a svojich príbuzných nazýva rodičmi. Ak napriek tomu máte otázky týkajúce sa rodinnej situácie dieťaťa, dajte nám vedieť. Skontrolujeme informácie týkajúce sa vášho dieťaťa.

 

„Listy píšem hlavne kvôli dieťaťu. Chcem mu sprostredkovať, že je dôležité a že som tu, hoci veľmi ďaleko. Že na neho myslím a prajem mu všetko najlepšie. „

 

Na písanie listov deťom vás vždy včas vyzveme, takže určite nič nezmeškáte. Prosím, adresujte nám ich na e-mail listy@integra.sk.

Nezabudnite, že ste pre deti pevným bodom v množstve neistôt, ktorými prechádzajú. Za všetky deti, vaše listy a dôkazy lásky v nich, vám ďakujeme.

https://integra.sk/co-robime/podpora-deti/

Podporovať vzdelávanie dieťaťa

Mohlo by vás zaujímať

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Škola je symbolom nového začiatku

Čítať ďalej

Pitná voda voda je v Sýrii vzácnosťou

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie