Blog

Podpora detí

Hudba im pomohla z beznádeje

„H

udba má silu. Hlavne u mladých“, skonštatoval s úsmevom riaditeľ Centra Bishoftu v Etiópii Bezabih Tollosa. Už roky sa venuje chudobným deťom a mladým ľuďom, ktorí by inak žili bez vzdelania v biede, často na ulici, o hlade.
Chlapci, ktorí stoja okolo neho, sú deti z detských domovov alebo z ulice. Sú medzi nimi bývalí narkomani, ktorí dnes pomáhajú s deťmi v škole alebo na bohoslužbách. Tam, kde je to potrebné. Ich život nebol nikdy jednoduchý a bieda a beznádej ich pohltila. Partie, alkohol, drogy, to všetko bolo súčasťou ich života. Teraz je to iné.

 

„ Zistil som, že títo mladí sú veľmi hudobne nadaní a potrebujú utíšiť svoj hlad po hudbe. Chcel by som, aby využili potenciál, ktorý im dal Boh.“

„Nerád vidím deti, ako strácajú svoj život a flákajú sa po nočných baroch. Ničia tam svoj potenciál. Zistil som, že títo mladí sú veľmi hudobne nadaní a potrebujú utíšiť svoj hlad po hudbe. Chcel by som, aby využili potenciál, ktorý im dal Boh“, hovorí Bezabih. Ako kresťan sa veľa za deti modlil. V určitom momente si však uvedomil, že to nestačí, že treba urobiť aj niečo iné. Rozhodol sa teda otvoriť pre nich priestory v škole v centre a dať im ich k dispozícii. Mohli tam robiť hudbu, hrať na nástroje, spievať. Keď videl ako sa im darí, rozhodol sa im zohnať jednoduché nástroje na nahrávanie hudby. Požiadal aj Nadáciu Integra, ktorá pre nich kúpila mikrofón a reproduktory. Boli veľmi vďační.
„Títo chalani trávia v škole celý deň. Pomáhajú s deťmi, nahrávajú hudbu. Niektorí prídu o siedmej ráno a odídu večer. Zlepšujú sa a posúvajú sa navzájom. Sú z nich priatelia, pomáhajú si“, hovorí Bezabih. Rád by vybudoval v areáli centra hudobnú školu a miesto, kde sa deti rozvíjajú. Kde vznikajú pracovné miesta. Tie by vytvárali príjem pre aktivity centra. Riaditeľ pokračuje vo svojich plánoch:„Chcel by som tu vidieť nahrávacie štúdio, kde chlapci pracujú. Tiež by som sem rád priviedol ďalších chlapcov z ulice, pomohol im a dal im nádej. Oni potom budú robiť to isté. Lebo vedia, čo znamená byť na dne.“

Prinášame nádej pre plnohodnotný život detí v Keni a Etiópii. Vďaka Vám.

Mohlo by vás zaujímať

Zabudnuté krízy: Prečo ich prehliadame

Čítať ďalej

We are looking for Compliance and MEAL Manager

Čítať ďalej

Dvojičky v Etiópii chodia do školy

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie