Blog

Humanitárna pomoc

Vojna zasahuje do psychiky človeka

Nemôže jesť a spať. Má extrémne výkyvy nálad. Náhle záblesky minulosti. To sú príznaky, ktoré v dôsledku vojny pociťuje čoraz viac Ukrajincov. „Naše telo dokáže zvládať stres len určitý čas,” hovorí Ukrajinka Lena, ktorá ako psychologička spolu s Nadáciou Integra a svojím tímom pomáha ľuďom na Ukrajine. Prečítajte si rozhovor o tom, ako vojna zasahuje do psychiky človeka.

 

Aká je situácia v Kyjeve po posledných útokoch?

„Po ťažkom bombardovaní na začiatku vojny sme mali pocit, že sa môžeme opäť trochu nadýchnuť. Potom prišli opätovné útoky na  Kyjev, zamerané na obytné zóny a na uliciach boli ľudia. Niektorí videli zblízka umierať svojich spoluobčanov. Je ťažké predstaviť si to utrpenie. Má to samozrejme, obrovský vplyv na duševné zdravie. 

Zároveň však vidíme, že odhodlanie a odolnosť sa len zvyšujú. Ľudia sa pokúšajú zostreliť drony vzduchovkami a niekedy sa im to podarí. Susedia sa striedajú na stráži, aby nové útoky spozorovali včas.”

 

Ľudia na Ukrajine žijú v neustálom strese. Ako to zvládajú?

„Spočiatku smeruje akútna pomoc prirodzene na veci ako sú jedlo a bývanie. Pomoc však potrebuje aj naša duša. Chronický stres a traumatické zážitky majú krajinu možno oveľa dlhodobejší vplyv. Vo vojnových situáciách, ako je táto, sa náš „systém“ prepne do režimu prežitia. 

Naše telo však túto neustálu formu stresu zvládne len po určitý čas. Potom sa zastaví a objavia sa všetky druhy príznakov, ktoré nasvedčujú, že to už dobre nezvláda. Stretávame sa s čoraz väčším počtom ľudí, ktorí už nedokážu správne fungovať.”

 

Pre takýchto ľudí ste rozbehli podporný program. Čo obsahuje?

„V súčasnosti sme vyškolili 200 dobrovoľníkov, ktorí organizujú online skupinové sedenia v rámci programu na spracovanie chronického stresu a traumy. Program už absolvovalo približne 400 účastníkov. Tých, ktorí sú na to vhodní školíme, aby mohli založiť nové skupiny. Aby sme mohli  pomáhať ďalším ľuďom.

Program sme nazvali „Podeľ sa o svoj vojnový príbeh.“ Už len tým, že o tom hovoríte, sa stres znižuje. Aby sme zmiernili temné mraky v mysliach ľudí, zameriavame sa v ich príbehoch okrem utrpenia aj na krásne momenty a nádej. Takými sú napríklad stretnutie s rodinou alebo silné puto so susedmi.

Naši poradcovia tiež poukazujú na vnútornú silu, ktorú títo ľudia  majú, a potrebovali ju na prežitie. Aké je to krásne a ako na tom môžu stavať aj do budúcnosti. Potom sa na to pozrieme aj na záverečných stretnutiach. Pýtame sa: Ako vidíte budúcnosť, ako sa môžete posunúť vpred?”

 

Spoznávate množstvo osobných príbehov. Aké sú?

„Vôbec nie sú jednoduché. Jedna z našich školiteliek mi rozprávala o stretnutiach, ktoré absolvovala so skupinou žien. Nie online, ale fyzicky. Tieto ženy žijú so svojimi rodinami v oblasti, ktorá bola okupovaná Rusmi a neskôr oslobodená. Povedala, že počas prvých troch sedení sa vôbec nerozprávali, len plakali. Je veľmi dôležité vyjadrovať emócie namiesto toho, aby ste ich držali v sebe. 

 

Trpia títo ľudia postraumatickým stresovým syndrómom?

Nebezpečenstvo posttraumatického stresového syndrómu je naozaj veľké a reálne sa s ním aj stretávame. Pomáhame ľuďom zvládnuť to, čo zažili a posunúť sa ďalej. Je veľmi dôležité, aby so svojou bolesťou nezostali sami a ich stav sa nezhoršil. Potrebujú odbornú pomoc. Prostredníctvom nášho programu sa snažíme predchádzať vzniku vážnejších psychických problémov.”

 

Pomáhajte spolu s nami aj naďalej!

Vojna na Ukrajine tvrdo zasahuje do psychiky človeka. Preto podporujeme programy, ktoré im pomôžu spracovať strach,  krutosti a hrôzy, ktoré zažili. Pomáhajte spolu s nami tým, ktorí trpia!

POMÔCŤ NA UKRAJINE

Mohlo by vás zaujímať

Prajeme Vám požehnané Vianoce

Čítať ďalej

Napriek ťažkému začiatku má dnes dobrý život

Čítať ďalej

Humanitárnu pomoc potrebujú viac ako 3 milióny ľudí

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie