Blog
Rozvíjame včelárstvo v Etiópii
Naše aktivity v oblasti ekonomického rozvoja sa rozširujú. Okrem sadenia stromov sme v Keni otvorili novú fabriku na spracovanie kešu a makadamových orechov a rozvíjame včelárstvo v Etiópii. Vďaka dobrej spolupráci s našimi partnermi pomáhame miestnym farmárom k lepšiemu životu.
Regionálna spolupráca vo výsadbe stromov
V roku 2022 sme rozšírili regionálnu spoluprácu vo výsadbe dlhovekých úžitkových stromov v subsaharskej Afrike. Sadenice makadámiových a kešu stromov z našich škôlok sme distribuovali drobným farmárom. Do výsadby sme zapojili aj 125 kenských škôl, v ktorých podporujeme vzdelávanie a motiváciu mladých ľudí pre prácu v poľnohospodárstve.
Vysadili sme viac ako 1,5 milióna stromov
Naši agronómovia z Kene zdieľali svoje bohaté skúsenosti s pestovaním makadámií s kolegami z Etiópie a Ugandy. V Ugande sme miestnym včelárom distribuovali prvých 40-tisíc sadeníc makadámií z Kene. V roku 2022 počet makadámiových a kešu stromov, ktoré sme vysadili v Keni, Etiópii a Ugande, prekročil 1,5 milióna.
Výsadbou stromov pomáhame predchádzať erózii pôdy, zlepšujeme biodiverzitu a umožňujeme planéte Zem lepšie sa zregenerovať. Makadámiové aj kešu stromy dokážu absorbovať nadbytočné emisie CO2. Stromy, ktoré sme doteraz vysadili, neutralizujú klimatickú stopu, ktorú zanechá ročne zhruba 12-tisíc Slovákov.
Nová fabrika v Keni zamestnáva 400 ľudí
Na kenskom pobreží sa nám podarilo zavŕšiť 9-ročné úsilie o obnovenie pestovania kešu orechov. Vďaka podpore Nórskej agentúry pre rozvojovú spoluprácu (Norad) sme vlani vybudovali sieť 30 regionálnych výkupných staníc a v meste Kilifi sme spustili výrobu v najmodernejšej kenskej fabrike na spracovanie kešu orechov.
Do novej fabriky v Kilifi sme presťahovali produkciu makadamov z Nairobi a aktuálne v nej teda spracúvame nielen kešu, ale aj makadámiové oriešky. Vytvorili sme tým podmienky pre celoročné zamestnanie viac ako 400 ľudí, prevažne žien.
Rozvíjame včelárstvo v Etiópii
Na juhu Etiópie, kde pokračujeme vo výsadbe makadámiových stromov a obnove vyklčovaného lesa, pomáhame rozvíjať včelárstvo. Vďaka podpore SlovakAid a v spolupráci s Univerzitou v Bule Hora sme zriadili dielňu na výrobu včelích úľov. Doposiaľ v nej vyrobili 800 kusov drevených úľov moderného a prechodného typu.
Do Etiópie sme pozvali slovenského experta na včelárstvo z nitrianskej univerzity. Zorganizovali sme séria stretnutí so zástupcami akademickej sféry, miestnej samosprávy a s novými zamestnancami dielne na výrobu úľov.
Distribúciu včelích úľov farmárom sprevádzali školenia, ktorých sa zúčastnilo viac ako 200 ľudí. Špeciálnu pozornosť sme venovali zapojeniu žien, pre ktoré sa modernizáciou včelárstva otvorili nové možnosti zamestnania.
Včelárstvo, vďaka hodnotným produktom ako sú med, včelí vosk, peľ, materská kašička či propolis má veľký potenciál prispieť k zvýšeniu príjmov zapojených rodín farmárov. Teší nás, že okrem vytvorenia nových pracovných príležitostí, pomáhame zlepšovať potravinovú aj ekologickú bezpečnosť v chudobných vidieckych regiónoch Etiópie.
Pomáhajte spolu s nami!
Aj vy môžete darovaním stromu pomôcť africkým farmárom a zároveň aj našej spoločnej planéte. Za každých 5 € vysadíme jeden strom, ktorý prispeje k lepšej budúcnosti.