Blog
Psychosociálny program pre deti v Keni prináša ovocie
O tých najťažších a najťaživejších veciach sa hovorí najťažšie. Platí to aj v Keni, kde sú témy ako sebahodnota či sebaprijatie, zneužívanie a týranie detí, často veľkým tabu. Strach a úzkostné stavy pritom mnohé deti zažívajú denne. Práve takéto citlivé prípady riešia aj psychológovia v našich centrách vzdelávania s deťmi, ktoré prichádzajú zo zložitých pomerov. Máme radosť, že psychosociálny program pre deti v Keni prináša ovocie.
Začať o problémoch hovoriť nahlas
Deti, ktoré v našich centrách vzdelávania a v detskom domove ukončia strednú školu, získajú automaticky aj možnosť psychologického poradenstva. Často riešia otázky typu čo ďalej a ako využiť čas, ktorý majú, kým čakajú na prijatie na vyššiu strednú školu. Zároveň prekonávajú veľmi náročnú životnú zmenu prechodu zo strednej školy na vyššiu odbornú internátnu školu, kde sú odkázaní na nové prostredie a ľudí. Ak majú pocit, že im stretnutia so psychológmi s ich problémom nedokážu pomôcť, prípadne, že situáciu už sami nevedia riešiť, dostanú odporúčanie kontaktovať sociálneho pracovníka. Dôležité je však začať o problémoch hovoriť.
Psychológovia riešia u detí rôzne situácie
Ako nám psychológovia referujú, medzi malými klientmi majú napríklad dievčatko, ktoré sa cíti neisté, je očividne ustráchané a sklamané zo svojej rodiny. Celá jej rodina, každý jej člen bol totiž zainteresovaný do akéhosi súdneho procesu, ktorý trval dlhší čas. Čas, ktorý žila v neistote a nevedomosti. Nik z jej rodiny totiž s ňou nehovoril o tom čo sa deje a nevysvetlil jej celú situáciu. Celý čas žila preto v strachu a úzkosti.
Ďalšie dievčatko zasa na sedeniach hovorí o domácom násilí, hádkach medzi rodičmi, ktoré ju a jej mamu prinútili z minúty na minútu utiecť v záujme bezpečnosti z domu. Nestihlo si pritom vziať ani len svoje školské potreby. Je mimoriadne vystrašené a bojí sa o život svojej mamy ako aj o svoj.
Medzi najčastejšie a najväčšie problémy však podľa psychológov patria hrozby a násilie v rodine, ťažké straty a následný smútok, nespracované traumy, nezáujem a chýbajúca starostlivosť zo strany blízkych, zneužívanie či závislosti na drogách a iných návykových látkach.
Terapie pomáhajú deťom napredovať v škole
Psychosociálny program Nadácie Integra funguje v Keni už tretí rok, a to počas celého školského roku. Ide o individuálne a skupinové terapie formou rozhovorov či formou hry. Všetko sú to spôsoby, ktoré deťom v procese prekonávania traumy veľmi pomáhajú. S deťmi, ktoré prichádzajú do našich vzdelávacích centier a potrebujú odbornú pomoc, sa počas monitorovacích ciest v Keni stretáva aj Lucia Pagáčová, koordinátorka Programu podpory detí Nadácie Integra.
„Deti, ktorým pomáhame, pochádzajú z ťažkých podmienok. Mnohé z nich zažili a stále prežívajú ťažké traumy, ktoré nevedia bez odbornej pomoci spracovať. Uvedomujeme si, že na to, aby zdravo napredovali, im nestačí ponúknuť iba kvalitné vzdelanie. Potrebujú aj psychologickú pomoc a uzdravenie. Máme veľmi pozitívne spätné väzby od detí, opatrovníkov aj učiteľov. Terapie deťom viditeľne pomáhajú, čo sa odzrkadľuje aj na ich lepších školských výsledkoch,“ hovorí Lucia.
Pomáhajte spolu s nami!
Pridajte sa k nám a pomôžme spolu traumatizovaným deťom k uzdraveniu. Dajme im lepšie vyhliadky do budúcnosti.