Blog

Humanitárna pomoc

Hrozivý dážď pre utečencov

S

ezóna monzúnových dažďov v Bangladéši, ktorá si zvyčajne vyžiada ľudské životy, začne už v apríli. Zvlášť ohrozujúca je v súčasnosti pre stovky tisíc utečencov Rohingov, ktorí si postavili provizórne prístrešky na bývanie na strmých, piesočných kopcoch v Bangladéši.  Zo svojho domova, susedného Mjanmarska, utiekli pred etnickými čistkami. Teraz čelia novému nebezpečenstvu.

Odhaduje sa, že kopce majú až osemdesiatpercentnú šancu na zrútenie.

Počas dažďov naprší v krajine za mesiac päťdesiat až sedemdesiat centimetrov  zrážok. Humanitárni pracovníci sa obávajú, že mnohé z kopcov, kde Rohingovia teraz žijú, by sa mohli zrútiť. Prívaly vody by tiež mohli rýchlo zaplaviť provizórne latríny, čo by znamenalo znečistenie pitnej vody a prepuknutie infekčných chorôb ako je týfus, cholera. Mnohé tábory zápasia s chorobami už dnes, v posledných mesiacoch sa vyskytli veľké ohniská osýpok a záškrtu.Očakávajú sa výrazné zosuvy pôdy. Situáciu zhoršuje fakt, že utečenci vyrúbali stromy, kríky, dokonca aj korene stromov a drevo použili na varenie alebo ako palivo. Voda sa po takýchto holých svahoch, ktoré majú sklon aj 40-45 stupňov, bude valiť bez akýchkoľvek zábran. Odhaduje sa, že kopce majú až 80-percentnú šancu na zrútenie.
Logickým riešením by bolo presunúť utečencov z rizikových oblastí do iných táborov, čo je však prakticky nemožné. Tábory sú už preľudnené, na mnohých miestach sa medzi prístreškami dá ledva prejsť.Rohingovia sú etnická skupina, ktorú tvoria hlavne moslimovia. Žijú v prevažne budhistickom Mjanmarsku. Nemajú štátnu príslušnosť, pretože im vláda odmieta udeliť občianstvo. Pokladá ich totiž za nelegálnych prisťahovalcov z Bangladéša. Preto im neumožňuje prístup k rovnakej lekárskej starostlivosti, vzdelaniu, bez povolenia sa nesmú vydávať, sťahovať. Rohingov chce prinútiť, aby krajinu opustili alebo sa prispôsobili väčšinovému obyvateľstvu.

Bangladéš je v súčasnosti krajinou, ktorá poskytuje útočisko Rohingov, ktorí utekajú z Mjanmarska pred smrťou. Medzinárodná organizácia pre migráciu odhaduje, že hranicu medzi Mjanmarskom a Bangladéšom denne prekročí okolo 20-tisíc utečencov. Odhaduje sa, že v krajine je sedemsto tisíc utečencov Rohingov.Aktivity proti Rohingom sa v poslednom roku vystupňovali a títo ľudia sú denne vystavení krutému násiliu. Vojenské jednotky vypaľujú celé dediny, hromadne znásilňujú ženy a zabíjajú pozostalých. Rohingovia utekajú do okolitých krajín, hlavne do Bagladéša, kde ich je v súčastnosti asi milión. Ľudia tam čelia nedostatku potravín a monzúnové dažde spôsobujú ťažkosti pri hľadaní provizórneho ubytovania.

V utečeneckých táboroch sa treba v súčasnosti pripraviť na blížiace sa dažde. Očakáva sa, že Rohingovia budú ešte viac potrebovať zabezpečiť pitnú vodu, potraviny, hygienické a zdravotnícke potreby. Utečencom Rohingom pomáhame prostredníctvom Aliancie Integral, ktorej sme členom. Pridajte sa k nám.

 

Mohlo by vás zaujímať

Prajeme Vám požehnané Vianoce

Čítať ďalej

Napriek ťažkému začiatku má dnes dobrý život

Čítať ďalej

Humanitárnu pomoc potrebujú viac ako 3 milióny ľudí

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie