Blog

Humanitárna pomoc

Zvuky kyjevskej električky

Alex je na Slovensku už niekoľko týždňov. Ako jeden z miliónov ľudí opustil Ukrajinu, kde žil pokojný život v hlavnom meste. Jeho záľubou je umenie, rád kreslí a píše. Dočasne býva v Lučatíne, kde organizácia YWAM s podporou Nadácie Integra poskytla svoje priestory na ubytovanie ľudí z Ukrajiny. Alex nám opísal, ako vyzeral jeho príchod na Slovensko a ako dnes vníma zvuky kyjevskej električky.  

 

Zvuky kyjevskej električky 

Električku v Kyjeve bolo počuť už z veľkej diaľky, jej špecifický kovový zvuk sa nedal s ničím zameniť. Kolesá starej električky v kontakte s koľajnicami hlasno a rytmicky drkotali. 

Tento hluk niektorých Kyjevčanov v minulosti vyrušoval. V minulosti, teda v čase pred 24. februárom… Od tohto dátumu sa kovové rytmické drkotanie električky v Kyjeve stalo žiadaným zvukom, pretože pripomínalo normálne pokojné dni. Tento zvuk električky v Kyjeve však trval po ráne 24. februára len pár dní.

 

Začiatok vojny a noci v úkryte

V tých dňoch bolo v Kyjeve veľa iných zvukov. Bojové polia boli síce od nás ďaleko, no napriek tomu sme zreteľne počuli zvuky vojny. Je zaujímavé, že prvé sekundy dunenia nábojov sú veľmi podobné zvuku kyjevskej električky. Občas prichádzali chvíle úľavy, keď sme po niekoľkých sekundách nervózneho napätia počas dunenia pochopili, že ide o zvuk kyjevskej električky…

Posledné februárové noci sme strávili v podzemnom úkryte. Je ťažké si spomenúť, koľkokrát sme počas týchto dní zišli dole do nášho útočiska pod budovou. Dňom i nocou duneli strašné zvuky výbuchov. Som vďačný Bohu, že žijem.

Keď ukrajinskí kresťania zorganizovali evakuáciu do západnej časti Ukrajiny, do Ľvova a Užhorodu. Odišiel som s nimi. 

 

Jar a nová nádej 

Objavil som sa na Slovensku. Bol začiatok jari 2022. Jari, ktorá je plná prírodných krás, ľudskej láskavosti a Božej moci! Silno si to uvedomujem ešte aj dnes, hoci týždne medzi februárom a marcom boli ťažké. Som vďačný ľuďom z rôznych európskych krajín, ktorí počas týchto namáhavých dní pomohli mne a ďalším ľuďom z Ukrajiny. Chcem spomenúť Oľgu, Alyonu, Serhiy, Kyrylo, Tonyho, Rune, Mariána, Tomáša, Zoryanu, Ana, Dannyho, Petra…

Stanový tábor vo Vyšnom Nemeckom pre ľudí z Ukrajiny bol dobre zorganizovaný a dobrovoľníci nám pomohli s jedlom, šatstvom, užitočnými radami. Humanitárna pomoc pokrývala všetko, čo sme potrebovali. Dobrovoľníci boli milí, pohostinní ľudia. Rád by som zdôraznil, že všade stretávam ľudí ochotných pomôcť. Jedným z nich je aj muž, ktorý nás zadarmo odviezol z Vyšného Nemeckého do sídla organizácie YWAM v Lučatíne. Potom len povedal, že urobil to, čo mal.

 

Dni v Lučatíne

Spoznal som veľa milých Slovákov plných súcitu. Ľudia z organizácie YWAM nám dali priestor žiť. Nadácia Integra, s ktorou YWAM spolupracuje, podporuje náš pobyt na Slovensku. Ľudia z YWAM sa o nás ochotne starajú. Máme jedlo, potrebné veci, tovar aj dopravu. Je tu príjemná atmosféra, cítite lásku a pokoj. 

Spomínam na studené mesiace na Ukrajine. Uvedomujem si, ako zima kontrastuje s jarou. A ako zvuky výbuchov kontrastujú s pokojnou atmosférou.

 

Pomáhajte s nami aj naďalej

Vojna na Ukrajine vyhnala z domovov milióny ľudí. Mnohí našli svoj dočasný domov na Slovensku aj vďaka vám. Ďalším ľuďom pomáhame priamo na Ukrajine, kam posielame kamióny s humanitárnou pomocou. Pridajte sa, pomáhajme tým, ktorým vojna kruto zasiahla do života.  

POMÔCŤ NA UKRAJINE

Mohlo by vás zaujímať

Zubná ambulancia má nové vybavenie

Čítať ďalej

Radosť z cesty v Etiópii

Čítať ďalej

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie