Blog

Humanitárna pomoc

Záhrada im dáva obživu aj nádej

Jemenčanka Saymah Omer Hasan (38) sa stará o tri dcéry a syna. Pred dvoma rokmi jej zomrel manžel a ona zostala sama s deťmi, ktoré nemajú ani desať rokov. Žije v krajine, kde následkom vojny hladujú milióny ľudí.Oblasť Jemenu, kde bývajú, je chudobná. Je tam nedostatok vody, poľnohospodárskej činnosti, ťažko je dostať sa na trh a kúpiť si niečo. Nájsť si prácu je ťažké, vojna sa nemilosrdne podpísala na fungovaní celej krajiny. Finančná situácia rodiny je mimoriadne zložitá. Osamelá matka s deťmi zvláda zohnať to najnutnejšie. Jej živobytie závisí od dvoch kôz a kravy, ktoré chovajú.

 

Nebezpečná možnosť

Saymah by rada išla na trh kúpiť aspoň zeleninu. Nemôže si to však dovoliť. Nielenže nemá peniaze na tovar, nedokáže zaplatiť ani výdavky na cestu. Navyše, ísť na trh pešo cez neobývané oblasti je pre osamelú ženu nebezpečné. Saymah nemá veľa možností ako nasýtiť deti. Buď si požičia jedlo od susedov, alebo dá deťom jesť listy z divého stromu Cissus. Sú výživné a žutie listov a výhonkov aspoň trochu zaháňa hlad. Toto sa zvyčajne používa ako krajná možnosť pri nedostatku jedla.

 

Záhrada im dáva obživu aj nádej

Situácia tejto rodiny nie je zriedkavá. Saymah sa však dostala do programu humanitárnej organizácie, ktorá pomáha chudobným v Jemene. Dostala semená rastlín a všetky potrebné nástroje, aby si založila pri dome vlastnú záhradku. Celá rodina sa zapojila do obrábania pôdy, ktorá o niekoľko mesiacov neskôr dala svoju prvú úrodu. Dnes sa už všetci tešia z cukety, šalátu aj reďkovky. O to viac, že si to vypestovali sami. Saymah je teraz spokojná. Navyše má istotu, že ich zelenina je zdravá a bezpečná. Záhrada im dáva obživu aj nádej. V ťažkých časoch im pomáha prežiť a vedie k samostatnosti.

 

Do pomoci Jemenu sa zapojila aj naša Nadácia Integra. Čo sa podarilo aj vďaka darom Slovákov, si prečítajte TU.

Pridajte sa a pomôžte aj Vy.

Mohlo by vás zaujímať

Zubná ambulancia má nové vybavenie

Čítať ďalej

Radosť z cesty v Etiópii

Čítať ďalej

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie