Blog

Humanitárna pomoc

Zabezpečujeme jedlo aj bývanie

Pred vyše týždňom vypukla vojna na Ukrajine a na Slovensko začali prichádzať tisíce ľudí. Drvivú väčšinu tvoria matky s deťmi, ich staré mamy, ale aj jednotlivci. Prvý nápor na naše hranice bol veľký a my sme hneď začali poskytovať pomoc ľuďom, ktorí utiekli pred vojnou a hľadajú útočisko. Zabezpečujeme im jedlo, aj bývanie.

 

Ďakujeme všetkým darcom 

Cez Nadáciu Integra prispeli ľudia na pomoc Ukrajine sumou 57-tisíc eur. Naši zahraniční partneri (organizácie z Holandska, Írska, Kanady, USA), s ktorými dlhodobo spolupracujeme, poslali na podporu ďalších 150-tisíc eur. Finančnú pomoc prisľúbili aj viaceré slovenské firmy.

Silne vnímame obrovskú vlnu solidarity, pomoci a súcitu našich obyvateľov. Sme vďační za každého, kto podal a podáva pomocnú ruku. Do nadácie denne dostávame maily, telefonáty s ponukami jednotlivcov, organizácií, firiem. Ďakujeme! Vďaka vám zabezpečujeme tie najnutnejšie veci pre ľudí na úteku.

Aktivity vo viacerých krajinách

Spolupracujeme s viacerými partnermi v zahraničí a pomáhame so zaobstaraním jedla, vody, bývania, zdravotníckeho materiálu pre utečencov, ktorí ušli z Ukrajiny. Pomoc vysielame aj na samotnú Ukrajinu, kde museli desaťtisíce ľudí ujsť zo svojich domovov. Naše aktivity zahŕňajú ďalšiu konktrétnu pomoc:

 

Slovensko

Na Slovensku zabezpečujeme ubytovanie pre utečencov z Ukrajiny v spolupráci s neziskovými organizáciami, kapacity máme najmä na severnom, strednom a východnom Slovensku. Doposiaľ sme ubytovali 200 ľudí. Spolupracujeme s mnohými cirkevnými spoločenstvami, ktoré už prijali alebo sú pripravené prijať ľudí na úteku. Sme schopní ubytovať ďalších 400 osôb.

Pomohli sme ľuďom, ktorí sa potrebovali dostať cez Slovensko do iných krajín. Zabezpečili sme im ubytovanie, jedlo, pomoc pri prechode Slovenska.

 

Rumunsko 

V spolupráci s naším partnerom Integra Rumunsko sme poslali na Ukrajinu kamióny humanitárnej pomoci. Odviezli sme tam jedlo, balenú pitnú vodu, matrace, prikrývky, hygienické potreby, mlieko a iné. Doposiaľ sme cez Rumunsko poslali na Ukrajinu 22 ton potravín. Ďalšie kamióny plníme.

 

Poľsko

S naším partnerom v Poľsku pomáhame so zabezpečením jedla a ubytovania pre asi 2000 ľudí, prevažne pre matky s deťmi. V Poľsku máme sieť asi 20-tisíc dobrovoľníkov, ktorí im pomáhajú s ubytovaním, zorientovaním sa v meste a ďalšími praktickými činnosťami. Pomáhame v meste Krakow a Wroclav, tam bývajú ľudia v rodinách.

 

Ukrajina

Priamo na Ukrajine podporujeme dva utečenecké tábory v meste Ternopil a Chernivtsi, kde je spolu asi 3000 vysídlených ľudí.

 

Čo pripravujeme

Pracujeme na manuáli pre ubytujúcich a ubytovaných na Slovensku, v slovenčine, v ukrajinčine a angličtine a pripravujeme zbierku potravín pre ľudí z Ukrajiny, ktorí sú ubytovaní v Bratislave

 

Kríza nekončí, pomáhajme ďalej! 

Predpokladá sa, že kríza na Ukrajine bude trvať ešte dlho. Ľudia, ktorých zasiahla vojna, budú potrebovať našu pomoc aj naďalej. Prvý nápor utečencov na naše hranice sa síce zmiernil, očakáva sa však ďalšia vlna. A za hranicami je stále obrovské množstvo ľudí, ktorí nás potrebujú. Solidarita Slovákov je obdivuhodná a veríme, že to tak aj zostane aj o pár týždňov.

Zostaňte aj naďalej s tými, ktorí trpia. Pomôžme im spolu zmierniť následky vojny, ktorá ich pripravila o blízkych a domov.

POMÔCŤ NA UKRAJINE

Foto: Jana Čavojská

 

Mohlo by vás zaujímať

Zubná ambulancia má nové vybavenie

Čítať ďalej

Radosť z cesty v Etiópii

Čítať ďalej

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie