Blog

Humanitárna pomoc

Vízia pre Jemen vôbec nie je ružová

V Jemene je každý jeden deň bojom o prežitie. Viac ako 21 a pol milióna ľudí v humanitárnej núdzi – to sú prognózy OSN na rok 2023 pre krajinu, ktorá je už vyše osem rokov poznačená nekončiacimi konfliktmi. Vízia pre Jemen vôbec nie je ružová. Humanitárna pomoc je preto tou najcennejšou komoditou.

Najviac v tejto situácii trpia obyvatelia, ktorí sú pre dlho trvajúce nebezpečie stále na úteku a bez potrebnej starostlivosti. Takmer polovica zdravotníckych zariadení najmä v oblasti na juhozápade funguje iba v obmedzenej prevádzke.

 

Chýbajú lekári, lieky aj pitná voda

Lekárov aj liekov je žalostne málo. V odľahlých hornatých oblastiach Al Dhale’e musia chorí pre akúkoľvek zdravotnú pomoc prekonávať dlhé vzdialenosti, v horších prípadoch na takúto cestu nemajú vôbec peniaze. Prístup k pitnej vode má menej ako ako desať percent vnútorne vysídlených ľudí.

Lekár Ridfan zo zdravotníckeho tímu našej partnerskej organizácie Medair sa o chorých stará v mobilných ambulanciách. Pochádza z chudobnej oblasti, takže prípady, ktoré rieši, veľmi dôverne a osobne pozná.

„Sám pochádzam z takejto odľahlej oblasti, v ktorej tiež nebola a nie je žiadna, ani základná zdravotná starostlivosť a ľudia sú na tom finančne naozaj veľmi zle. Nemajú sa ako dostať k lekárovi ani do humanitárneho centra, aby si zabezpečili základné potraviny. Preto sa snažím pomáhať najlepšie ako viem a rovnako tak aj celý môj tím. Vieme o čom to je,“ smutne dodáva.

Doktor Ridfan vyšetruje dieťa.
Deti sú podvyživené a choré

Spolu so svojím tímom natrafil na Riham, mladú matku so 14-mesačným dieťaťom, ktorá tiež hľadala pomoc mobilnej zdravotnej jednotky.

„Neviem, čo by bolo so mnou a s mojím dieťaťom, ak by sme nemali aspoň takúto pomoc a neprišiel by lekár priamo za nami. Väčšina detí v dedinách je veľmi podvyživených. Nemáme dostatok peňazí ani na základné veci, na potraviny. Často jeme čokoľvek, čo nájdeme. Pred konfliktom to bolo o niečo lepšie, ja som pracovala ako učiteľka. Kvôli nepokojom a konfliktu sme však museli opustiť naše domovy a utiecť,“ hovorí Riham.

Tímy mobilnej zdravotnej pomoci ošetria za deň 60 až 80 pacientov. Najčastejšími problémami sú podvýživa, starostlivosť pred a po narodení ako aj očkovanie detí a prevencie pred chorobami. „Nikdy neodídeme skôr, ako sa postaráme o každého jedného čakajúceho pacienta, “ vysvetľuje lekár.

 

Pomáhajte spolu s nami!

Vízia pre Jemen vôbec nie je ružová. V krajine pomáhame od decembra 2020 a do mája 2022 sme sa aj vďaka vám postarali o 724 detí do päť rokov, ktoré boli podvyživené a hrozila im smrť. V Jemene pomáhame spôsobom cash transfer (priama finančná podpora). Zmierňujeme hlad, zabezpečujeme pitnú vodu.

Pomáhajme ľuďom v Jemene aj naďalej a zmierňujme utrpenie hladných a chorých!

PODPORIŤ ĽUDÍ V JEMENE

foto: © Karam Kamal, Medair

 

 

Mohlo by vás zaujímať

Zubná ambulancia má nové vybavenie

Čítať ďalej

Radosť z cesty v Etiópii

Čítať ďalej

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie