Milí priatelia,

Vianoce pred Ježišovým narodením boli opakom toho, čo zažívame tohtoročné sviatky. Vzhľadom na pandémiu počúvame odporúčania, aby sme nikam nešli a zostali doma. Nariadenie vlády z čias Jozefa a Márie prinútilo dvojicu cestovať, hoci mala Mária krátko pred pôrodom. Zrejme kvôli jej tehotenstvu išli veľmi pomaly, a tak sa im už neušlo v Betleheme slušné ubytovanie. Všetko bolo obsadené. Život bol komplikovaný, a to nielen pre rodičov Ježiša.

Aj nám sa môže zdať, že sa život komplikuje. Zasiahla do neho pandémia. Tento rok nás spája, ale aj rozdeľuje COVID-19. Samotný fakt, že sa môžeme navzájom ohrozovať zákerným vírusom, je smutný. Na druhej strane ho môžeme vidieť aj pozitívne. Ako dôkaz hlbokej reality, že k sebe patríme v dobrom aj v zlom.

COVID-19 nás však aj rozdeľuje. Stačí sa pozrieť na chudobných ľudí v našich afrických projektoch. Nemajú ”luxus” dostatočne sa chrániť, byť v karanténe alebo pracovať z domu. COVID-19 prehlbuje priepasť medzi naším a ich svetom.

Napriek tomu staviame mosty a tieto dva svety spájame. Tento rok sme ukončili v najväčšom kenskom slume Kibera v Keni krásny projekt na podporu najchudobnejších ľudí a detí. V krajčírskej dielni v centre TAPA, ktoré je na okraji slumu, sme začali šiť rúška. Pomôcť ľuďom chrániť sa a obmedziť šírenie vírusu bolo pre nás mimoriadne dôležité. Aj vďaka úsiliu Slovákov sa tento zámer podaril. Je to pekný dôkaz spojenia, pretože iba spolu môžeme prejsť týmto náročným obdobím.

Ďakujeme Vám za Vašu podporu a priazeň v roku 2020. Veríme, že spolu sme silnejší v boji proti COVID-19 aj chudobe, v ktorej mnohí ešte stále žijú.

Požehnané Vianoce!

Allan Bussard,
správca Nadácie Integra