Blog

Humanitárna pomoc

Užitočné kontakty a linky pre Ukrajincov

Možno máte v svojom okolí ľudí z Ukrajiny, ktorí sa potrebujú zorientovať v nových životných podmienkach. Môžete im pomôcť s ubytovaním alebo s riešením mnohých praktických vecí. Ponúkame vám užitočné kontakty a linky, ktoré vás a vašich nových známych nasmerujú tam, kam treba.

 

Ubytovanie a pobyt na Slovensku:

 

Dávky, príspevky a finančná pomoc:
Informácie k príspevku za ubytovanie cudzinca:
Zdravotnícka a psychologická pomoc:
 • Bezodkladná zdravotná starostlivosť bude poskytnutá každému prichádzajúcemu z Ukrajiny bez ohľadu na jeho aktuálny status. Urgentnú a život zachraňujúcu starostlivosť je poskytovaná každému bezplatne. Ľudia, ktorí požiadali o azyl či status dočasného útočiska, majú zdravotnú starostlivosť zabezpečenú. U tranzitujúcich alebo tých, ktorí nepožiadali ani o jedno, ani o druhé, bude ešte doplnená legislatíva.
 • Ak ste pozitívni na ochorenie COVID-19, dostanete všetky potrebné vyšetrenia a starostlivosť.
 • Bratislavský kraj (BSK) otvára ambulancie pre ľudí z Ukrajiny, ktorí potrebujú zdravotnú starostlivosť. Ošetrí ich personál v rodnom jazyku. Ambulancia všeobecného lekárstva pre dospelých aj ambulancia všeobecného lekárstva pre deti je už k dispozícii. Ordinačné hodiny sa budú postupne rozširovať v závislosti od dopytu. Ambulancie sa nachádzajú v Zdravotnom stredisku Zrkadlový Háj, Rovniankova 1, Bratislava – Petržalka.
 • Rýchla zdravotná konzultácia v slovenčine, ukrajinčine a angličtine.
 • Zubári sa pridali k pomoci tým, že budú poskytovať bezplatnú neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Zoznam zubárov aj s adresami nájdete na webe Slovenskej komory zubných lekárov.
 • Nepodceňujete možnú traumu utekajúcich ľudí a v prípade potreby využite bezplatnú a anonymnú krízovú linku psychologickej pomoci v ukrajinčine. Linka funguje každý deň od 8.00 do 20.00 h.
  Kontakt: 0800 500 888 alebo ukrajina@ipcko.sk
 • Vážne chorým deťom, ktoré prišli na Slovensko ponúka Plamienok domáce návštevy lekára, zdravotnej sestry a sociálneho pracovníka v mieste pobytu týchto detí v Bratislave. Rodičia, ktorí deti sprevádzajú môžu využiť konzultácie s odborníkmi.
  Kontakt: Jarmila Kováčiková, kovacikova@plamienok.sk, 0907 377 808.
 • AXIS International Rehabilitation Center – príjme rodiny s deťmi so zdravotným postihnutím, ktoré utekajú pred vojnou.
  Kontakt: Roman Bas, bas@axis-medical.eu, +421 949 829 238.
Deti: 
 • Pre každé dieťa je najdôležitejšie nevypadnúť z rytmu učenia, pomôžte teda ukrajinským deťom do školy alebo im uľahčite zvládnuť náročnú situáciu cez School to Go.
 • Ukrajinské rozprávky pre deti, určite potešia a upokoja.
Poradenstvo:
 • Asistenčné centrum pomoci na Bottovej ulici v Bratislave (priestory bývalej dočasnej autobusovej stanice, Bottova 7) je zriadené pre ľudí z Ukrajiny, kde pod jednou strechou získajú potrebné informácie, môžu požiadať o dočasné útočisko, vybaviť si dávky v hmotnej núdzi, či ubytovanie, ktoré koordinuje Okresný úrad. Asistenčné centrum pomoci je pre Ukrajinky a Ukrajincov otvorené nepretržite.
  Ponúka napríklad aj:
  záchrannú službu, lekára – ktorú môžu využiť aj klienti bez štatútu dočasného útočiska, dostane tam lieky a prvú pomoc
  infolinky –  obsluhujú ľudia hovoriaci ukrajinsky
  kurzy slovenského jazyka – pre začiatočníkov aj pokročilých bezplatne
  pracovné poradenstvo – poskytuje organizácia Tenenet
  – ponúka detské kluby 3x do týždňa, počas ktorých si rodič môže ísť niečo vybaviť
  priestor pre seniorov – so spoločenskými hrami, osobným prístupom sociálnych pracovníkov
  – viac informácií na stránkach centra.

-2x do týždňa poradenstvo pre rodiny s postihnutými deťmi, logopéd

 • Liga za ľudské práva poskytuje bezplatné právne poradenstvo žiadateľom o azyl.
  Kontakt: +421 918 366 968, alebo ukrajina@hrl.sk
 • Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) poskytuje služby, poradenstvo a pomoc vládam aj migrantom o vstupe a pobyte na Slovensku.
  Linka dostupná z Ukrajiny (+421 2 5263 0023, +421 55 625 8662)
  Linka z územia SR (0850 211 478)
 • SOS Ukrajina Slovensko je ukrajinská komunita na Slovensku
  Kontakt: +421 911 201 889, alebo ukrajina.sk.sos@gmail.com
 • Ukrajinská ambasáda na Slovensku
  Radvanská 35, 81101, Bratislava, Slovenská republika
  Kontakt: +421 2 592 028 10
 • Obete násilia, ktorými môžu byť aj obete vojnového násilia, sa môžu obracať na intervenčné centrá. Ľudí vedie nasmerovať na psychologickú a právnu pomoc. Zoznam intervenčných centier nájdete na tomto linku.
Komunikácia: 
Zamestnanie a dávky:
 • Zamestnávateľ môže zamestnať ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny, ak im bolo poskytnuté dočasné útočisko a to formou pracovného pomeru, to znamená na pracovnú zmluvu alebo formou dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru. O zamestnaní ale aj dotáciách na deti aj maloletých bez sprievodu informuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
 • Ponuky práce pre ľudí z Ukrajiny z európskych pracovných portálov ako Jobs.cz, Prace.cz, Profesia.sk, Pracazarogiem.pl na webe www.workania.eu v ukrajinčine.
Zámena hrivien za eurá:
 • Okrem Bratislavy zameniť je možné zameniť hrivny už aj v Michalovciach a Humennom. Všetky výmenné miesta fungujú v pracovné dni od 9.00 do 15.00 informuje Tatra banka.
Banky:
 • Slovenská sporiteľňa ponúka ľuďom z Ukrajiny účet na rok zadarmo, zadarmo sú aj cezhraničné platby na a z Ukrajiny.  Do platnosti majú prísť aj aj bezplatné výbery z bankomatov kartami ukrajinských bánk.
 • Tatra Banka: poskytuje prichádzajúcim z Ukrajiny zrýchlený a zjednodušený proces otvorenia účtu, bezplatné vedenie existujúcich aj nových bežných účtov, vypla poplatky na zahraničné prevody smerované na Ukrajinu, v pohraničných oblastiach posilňujú ukrajinsky hovoriaci personál.
 • Poštová banka: upravila podmienky tak, aby si ľudia prichádzajúci z Ukrajiny na Slovensko mohli otvoriť účet na 12 mesiacov zadarmo.
Cestovanie:
Prevencia:
 • Obchodníci s ľuďmi môžu zneužiť aj ťažkú situáciu ľudí utekajúcich pred vojnovým konfliktom z Ukrajiny. Ministerstvo vnútra SR pripravilo preventívne letáky k tejto téme
Kurzy a vzdelávanie:
 • Kurzy na rekvalifikáciu Ukrajinských žien v IT sektore spustila organizácia Aj ty v IT, podmienkou ich absolvovania je komunikácia v angličtine.
Noviny:
 • Slovak Spectator – Slovenské noviny už aj v ukrajinskom jazyku, ktoré pokrývajú politiku, podnikanie, kultúru, šport s aktuálnymi správami.

 

Podobný sumár odkazov aj s informáciami a kontaktami z regiónov Slovenska nájdete na stránkach Aktuality.sk .

V Nadáci Integra pomáha ľuďom zasiahnutým vojnou na Ukrajine. Pridajte sa k nám!

POMÔCŤ NA UKRAJINE

Mohlo by vás zaujímať

Všade na svete sú mamy

Čítať ďalej

Princípy našej práce dávajú istotu

Čítať ďalej

Napriek zúfalstvu začala opäť tvoriť

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie