Blog

Humanitárna pomoc

Užitočné kontakty a linky pre Ukrajincov

Možno máte v svojom okolí ľudí z Ukrajiny, ktorí sa potrebujú zorientovať v nových životných podmienkach. Môžete im pomôcť s ubytovaním alebo s riešením mnohých praktických vecí. Ponúkame vám užitočné kontakty a linky, ktoré vás a vašich nových známych nasmerujú tam, kam treba.

 

Ubytovanie a pobyt na Slovensku:

 

Dávky, príspevky a finančná pomoc:
Informácie k príspevku za ubytovanie cudzinca:
Zdravotnícka a psychologická pomoc:
 • Bezodkladná zdravotná starostlivosť bude poskytnutá každému prichádzajúcemu z Ukrajiny bez ohľadu na jeho aktuálny status. Urgentnú a život zachraňujúcu starostlivosť je poskytovaná každému bezplatne. Ľudia, ktorí požiadali o azyl či status dočasného útočiska, majú zdravotnú starostlivosť zabezpečenú. U tranzitujúcich alebo tých, ktorí nepožiadali ani o jedno, ani o druhé, bude ešte doplnená legislatíva.
 • Ak ste pozitívni na ochorenie COVID-19, dostanete všetky potrebné vyšetrenia a starostlivosť.
 • Bratislavský kraj (BSK) otvára ambulancie pre ľudí z Ukrajiny, ktorí potrebujú zdravotnú starostlivosť. Ošetrí ich personál v rodnom jazyku. Ambulancia všeobecného lekárstva pre dospelých aj ambulancia všeobecného lekárstva pre deti je už k dispozícii. Ordinačné hodiny sa budú postupne rozširovať v závislosti od dopytu. Ambulancie sa nachádzajú v Zdravotnom stredisku Zrkadlový Háj, Rovniankova 1, Bratislava – Petržalka.
 • Rýchla zdravotná konzultácia v slovenčine, ukrajinčine a angličtine.
 • Zubári sa pridali k pomoci tým, že budú poskytovať bezplatnú neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Zoznam zubárov aj s adresami nájdete na webe Slovenskej komory zubných lekárov.
 • Nepodceňujete možnú traumu utekajúcich ľudí a v prípade potreby využite bezplatnú a anonymnú krízovú linku psychologickej pomoci v ukrajinčine. Linka funguje každý deň od 8.00 do 20.00 h.
  Kontakt: 0800 500 888 alebo ukrajina@ipcko.sk
 • Vážne chorým deťom, ktoré prišli na Slovensko ponúka Plamienok domáce návštevy lekára, zdravotnej sestry a sociálneho pracovníka v mieste pobytu týchto detí v Bratislave. Rodičia, ktorí deti sprevádzajú môžu využiť konzultácie s odborníkmi.
  Kontakt: Jarmila Kováčiková, kovacikova@plamienok.sk, 0907 377 808.
 • AXIS International Rehabilitation Center – príjme rodiny s deťmi so zdravotným postihnutím, ktoré utekajú pred vojnou.
  Kontakt: Roman Bas, bas@axis-medical.eu, +421 949 829 238.
Deti: 
 • Pre každé dieťa je najdôležitejšie nevypadnúť z rytmu učenia, pomôžte teda ukrajinským deťom do školy alebo im uľahčite zvládnuť náročnú situáciu cez School to Go.
 • Ukrajinské rozprávky pre deti, určite potešia a upokoja.
Poradenstvo:
 • Asistenčné centrum pomoci na Bottovej ulici v Bratislave (priestory bývalej dočasnej autobusovej stanice, Bottova 7) je zriadené pre ľudí z Ukrajiny, kde pod jednou strechou získajú potrebné informácie, môžu požiadať o dočasné útočisko, vybaviť si dávky v hmotnej núdzi, či ubytovanie, ktoré koordinuje Okresný úrad. Asistenčné centrum pomoci je pre Ukrajinky a Ukrajincov otvorené nepretržite.
  Ponúka napríklad aj:
  záchrannú službu, lekára – ktorú môžu využiť aj klienti bez štatútu dočasného útočiska, dostane tam lieky a prvú pomoc
  infolinky –  obsluhujú ľudia hovoriaci ukrajinsky
  kurzy slovenského jazyka – pre začiatočníkov aj pokročilých bezplatne
  pracovné poradenstvo – poskytuje organizácia Tenenet
  – ponúka detské kluby 3x do týždňa, počas ktorých si rodič môže ísť niečo vybaviť
  priestor pre seniorov – so spoločenskými hrami, osobným prístupom sociálnych pracovníkov
  – viac informácií na stránkach centra.

-2x do týždňa poradenstvo pre rodiny s postihnutými deťmi, logopéd

 • Liga za ľudské práva poskytuje bezplatné právne poradenstvo žiadateľom o azyl.
  Kontakt: +421 918 366 968, alebo ukrajina@hrl.sk
 • Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) poskytuje služby, poradenstvo a pomoc vládam aj migrantom o vstupe a pobyte na Slovensku.
  Linka dostupná z Ukrajiny (+421 2 5263 0023, +421 55 625 8662)
  Linka z územia SR (0850 211 478)
 • SOS Ukrajina Slovensko je ukrajinská komunita na Slovensku
  Kontakt: +421 911 201 889, alebo ukrajina.sk.sos@gmail.com
 • Ukrajinská ambasáda na Slovensku
  Radvanská 35, 81101, Bratislava, Slovenská republika
  Kontakt: +421 2 592 028 10
 • Obete násilia, ktorými môžu byť aj obete vojnového násilia, sa môžu obracať na intervenčné centrá. Ľudí vedie nasmerovať na psychologickú a právnu pomoc. Zoznam intervenčných centier nájdete na tomto linku.
Komunikácia: 
Zamestnanie a dávky:
 • Zamestnávateľ môže zamestnať ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny, ak im bolo poskytnuté dočasné útočisko a to formou pracovného pomeru, to znamená na pracovnú zmluvu alebo formou dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru. O zamestnaní ale aj dotáciách na deti aj maloletých bez sprievodu informuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
 • Ponuky práce pre ľudí z Ukrajiny z európskych pracovných portálov ako Jobs.cz, Prace.cz, Profesia.sk, Pracazarogiem.pl na webe www.workania.eu v ukrajinčine.
Zámena hrivien za eurá:
 • Okrem Bratislavy zameniť je možné zameniť hrivny už aj v Michalovciach a Humennom. Všetky výmenné miesta fungujú v pracovné dni od 9.00 do 15.00 informuje Tatra banka.
Banky:
 • Slovenská sporiteľňa ponúka ľuďom z Ukrajiny účet na rok zadarmo, zadarmo sú aj cezhraničné platby na a z Ukrajiny.  Do platnosti majú prísť aj aj bezplatné výbery z bankomatov kartami ukrajinských bánk.
 • Tatra Banka: poskytuje prichádzajúcim z Ukrajiny zrýchlený a zjednodušený proces otvorenia účtu, bezplatné vedenie existujúcich aj nových bežných účtov, vypla poplatky na zahraničné prevody smerované na Ukrajinu, v pohraničných oblastiach posilňujú ukrajinsky hovoriaci personál.
 • Poštová banka: upravila podmienky tak, aby si ľudia prichádzajúci z Ukrajiny na Slovensko mohli otvoriť účet na 12 mesiacov zadarmo.
Cestovanie:
Prevencia:
 • Obchodníci s ľuďmi môžu zneužiť aj ťažkú situáciu ľudí utekajúcich pred vojnovým konfliktom z Ukrajiny. Ministerstvo vnútra SR pripravilo preventívne letáky k tejto téme
Kurzy a vzdelávanie:
 • Kurzy na rekvalifikáciu Ukrajinských žien v IT sektore spustila organizácia Aj ty v IT, podmienkou ich absolvovania je komunikácia v angličtine.
Noviny:
 • Slovak Spectator – Slovenské noviny už aj v ukrajinskom jazyku, ktoré pokrývajú politiku, podnikanie, kultúru, šport s aktuálnymi správami.

 

Podobný sumár odkazov aj s informáciami a kontaktami z regiónov Slovenska nájdete na stránkach Aktuality.sk .

V Nadáci Integra pomáha ľuďom zasiahnutým vojnou na Ukrajine. Pridajte sa k nám!

POMÔCŤ NA UKRAJINE

Mohlo by vás zaujímať

Zubná ambulancia má nové vybavenie

Čítať ďalej

Radosť z cesty v Etiópii

Čítať ďalej

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie