Blog

Humanitárna pomoc

Takmer 40-tisíc ľudí dostalo pomoc

Vo vojnou sužovanom Južnom Sudáne sa vďaka našej pomoci dostali tisícky ľudí k zdravotnej starostlivosti, preventívnym zdravotným prehliadkam a školeniam zameraným na starostlivosť o zdravieSpolu sme podporili 36 kliník, ktoré si mohli zakúpiť lieky a zdravotnícky materiál. Vyškolili sme tiež 295 zdravotníckych pracovníkov vrátane odborníkov pre psychosociálnu starostlivosť v oblasti Renk a Leer. Pomoc dostalo takmer 40-tisíc ľudí, hlavne ženy, deti a vnútorne vysídlení ľudia. 

 

Zlý zdravotný stav detí

„Sme radi, že sme aspoň trochu zmiernili dopad dlhotrvajúceho konfliktu, ktorý ešte prehlbuje chudobu a utrpenie tých najzraniteľnejších. Každé druhé dieťa tu trpí horúčkou alebo maláriou a každé štvrté dieťa hnačkou. Približne tri štvrtiny percent všetkých úmrtí detí v Južnom Sudáne spôsobujú choroby, ktorým sa dá predchádzať”, konštatuje Ivana Čorbová, humanitárna koordinátorka Nadácie Integra.  

Vakcinácia u detí je je nízka. Asi len 43% detí do jedného roka sú očkované na choroby ako záškrt, čierny kašeľ, tetanus, hepatitídu B a hemofilickú chrípku. Ak sú deti aj choré, len ťažko dostanú lekársku pomoc. Prístup k liečbe malárie, hnačky a zápalu pľúc v mnohých zdravotníckych zariadeniach veľmi slabý. Chýbajú základné lieky a odborný personál.

 

Vojna, trauma a duševné poruchy

Približne 2,5 milióna ľudí v Južnom Sudáne trpí duševnými poruchami spôsobenými vojenským konfliktom a hrôzami, ktoré počas neho zažili. Až 900-tisíc detí trpí traumou v dôsledku násilia alebo traumou, ktorú zažili priamo pri útokoch na školy alebo pri podobných násilných udalostiach.

 

Milióny ľudí potrebujú pomoc

Južný Sudán dlhodobo ovplyvňuje občianska vojnou. Od jej vypuknutia v decembri 2013 bolo doposiaľ zabitých viac ako 400-tisíc ľudí, takmer štyri milióny sú vnútorne vysídlení alebo utiekli do susedných krajín. Povodne, zamorenie kobylkami a pandémia COVID-19 celú situáciu v krajine ešte zhoršili. Zhoršila sa aj nepriaznivá situácia žien a dievčat, ktoré čelia stúpajúcemu násiliu.

Podľa OCHA (Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí) bolo v roku 2021 v Južnom Sudáne odkázaných na humanitárnu pomoc 8,3 milióna ľudí, čo je viac ako dve tretiny obyvateľstva. 

 

Pomáhajte spolu s nami!

Vojenský konflikt v Južnom Sudáne ničí životy. Chudoba sa prehlbuje, narastá počet ľudí odkázaných na pomoc. Aj keď takmer 40-tisíc ľudí dostalo od nás pomoc, stále sú tam milióny trpiacich. Buďme s nimi a dajme im nádej na lepšie časy!

PRISPIEŤ ĽUĎOM V JUŽNOM SUDÁNE

Projekt pomoci v Južnom Sudáne finančne podporil SlovakAid

 

Mohlo by vás zaujímať

Všade na svete sú mamy

Čítať ďalej

Princípy našej práce dávajú istotu

Čítať ďalej

Napriek zúfalstvu začala opäť tvoriť

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie