Blog

Humanitárna pomoc

Takmer 40-tisíc ľudí dostalo pomoc

Vo vojnou sužovanom Južnom Sudáne sa vďaka našej pomoci dostali tisícky ľudí k zdravotnej starostlivosti, preventívnym zdravotným prehliadkam a školeniam zameraným na starostlivosť o zdravieSpolu sme podporili 36 kliník, ktoré si mohli zakúpiť lieky a zdravotnícky materiál. Vyškolili sme tiež 295 zdravotníckych pracovníkov vrátane odborníkov pre psychosociálnu starostlivosť v oblasti Renk a Leer. Pomoc dostalo takmer 40-tisíc ľudí, hlavne ženy, deti a vnútorne vysídlení ľudia. 

 

Zlý zdravotný stav detí

„Sme radi, že sme aspoň trochu zmiernili dopad dlhotrvajúceho konfliktu, ktorý ešte prehlbuje chudobu a utrpenie tých najzraniteľnejších. Každé druhé dieťa tu trpí horúčkou alebo maláriou a každé štvrté dieťa hnačkou. Približne tri štvrtiny percent všetkých úmrtí detí v Južnom Sudáne spôsobujú choroby, ktorým sa dá predchádzať”, konštatuje Ivana Čorbová, humanitárna koordinátorka Nadácie Integra.  

Vakcinácia u detí je je nízka. Asi len 43% detí do jedného roka sú očkované na choroby ako záškrt, čierny kašeľ, tetanus, hepatitídu B a hemofilickú chrípku. Ak sú deti aj choré, len ťažko dostanú lekársku pomoc. Prístup k liečbe malárie, hnačky a zápalu pľúc v mnohých zdravotníckych zariadeniach veľmi slabý. Chýbajú základné lieky a odborný personál.

 

Vojna, trauma a duševné poruchy

Približne 2,5 milióna ľudí v Južnom Sudáne trpí duševnými poruchami spôsobenými vojenským konfliktom a hrôzami, ktoré počas neho zažili. Až 900-tisíc detí trpí traumou v dôsledku násilia alebo traumou, ktorú zažili priamo pri útokoch na školy alebo pri podobných násilných udalostiach.

 

Milióny ľudí potrebujú pomoc

Južný Sudán dlhodobo ovplyvňuje občianska vojnou. Od jej vypuknutia v decembri 2013 bolo doposiaľ zabitých viac ako 400-tisíc ľudí, takmer štyri milióny sú vnútorne vysídlení alebo utiekli do susedných krajín. Povodne, zamorenie kobylkami a pandémia COVID-19 celú situáciu v krajine ešte zhoršili. Zhoršila sa aj nepriaznivá situácia žien a dievčat, ktoré čelia stúpajúcemu násiliu.

Podľa OCHA (Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí) bolo v roku 2021 v Južnom Sudáne odkázaných na humanitárnu pomoc 8,3 milióna ľudí, čo je viac ako dve tretiny obyvateľstva. 

 

Pomáhajte spolu s nami!

Vojenský konflikt v Južnom Sudáne ničí životy. Chudoba sa prehlbuje, narastá počet ľudí odkázaných na pomoc. Aj keď takmer 40-tisíc ľudí dostalo od nás pomoc, stále sú tam milióny trpiacich. Buďme s nimi a dajme im nádej na lepšie časy!

PRISPIEŤ ĽUĎOM V JUŽNOM SUDÁNE

Projekt pomoci v Južnom Sudáne finančne podporil SlovakAid

 

Mohlo by vás zaujímať

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Škola je symbolom nového začiatku

Čítať ďalej

Pitná voda voda je v Sýrii vzácnosťou

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie