Blog

Humanitárna pomoc

Sucho bráni vzdelaniu, deti sú bez školy

L

en tri deti z piatich môžu chodiť do školy. Aj to je realita jednej z mnohých etiópskych rodín, ktorá zápasí s následkami sucha v krajine.
Osamelá matka Benne viedla kedysi vlastný pivovar a vyrábala miestne pivo. Darilo sa jej, mala stálych zákazníkov a vlastnila aj pol hektára úrodnej pôdy. Tam pestovala plodiny, ktoré používala na varenie, aj na spestrenie jedálnička pre svojich päť detí. Hoci neboli bohatí, toto všetko im stačilo na jednoduchý dôstojný život.

Benne neskôr prenajala pôdu farmárom, predsa len, bola sama a práce bolo veľa. Podľa dohody farmári pôdu obrábali a úrodu si delili aj s majiteľkou. Nejaký čas to išlo dobre, až kým sa o slovo neprihlásilo obrovské sucho. Málo dažďa, chýbajúca voda sa podpísali na slabej úrode. Ledva 5O kg obilia, ktoré dostala Benne, nestačilo na obživu veľkej rodiny. „Ako prežiť?“, kládla si otázku. Deti boli hladné, jedlo v dome chýbalo, ceny potravín sa šplhali do závratných výšok. Benne sa chytalo zúfalstvo. Bolo ťažké vidieť hladné deti, ktorým nemohla dať jesť. To, že nechodili do školy, nebolo vtedy podstatné. Matka nedokázala platiť potraviny, nieto ešte výdavky na školu.

Deti boli hladné, jedlo v dome chýbalo, ceny potravín sa šplhali do závratných výšok. Ako prežiť?

Benne vedela, že sama situáciu nezvládne. Potrebovala pomoc. Tá prišla onedlho. Humanitárna organizácia Food for the Hungry, s ktorou spolupracujeme v Etiópii, začala distribuovať jedlo. Benne a jej deti boli medzi takmer stovkou rodín, ktoré dostali mesačne 75 kg pšenice, 7,5 kg fazule a 2,5 kg zeleniny. Pravidelná potravinová pomoc trvala pol roka, potom už podľa potreby. Okrem toho dostali 5 kôz, ktoré sa rozmnožili. Podľa dohody musela Benne dať prvé kozliatka susedom. Je to pravidlo, ktoré všetci rešpektujú. Prvé narodené kozliatka musia ísť k susedom. Aby aj oni mali zdroj obživy. Tým sa pomoc znásobuje a prináša väčší úžitok.

Benne je za túto pomoc vďačná. Jej rodina nehladuje, žije ale veľmi skromne. Niektoré jej deti môžu chodiť do školy, ďalšie čakajú na lepšie časy. Nie je možné, aby Benne zaplatila školské výdavky pre všetky. Dôležité však  je, že je tu niekto, kto im pomáha zvládať nepriazeň počasia a jeho následky.

Situácia v krajinách východnej Afriky je v dôsledku sucha kritická. Sucho vedie aj k strate dobytka, ktorý je pre farmárov hlavným zdrojom obživy.   Zapojte sa aj Vy do boja so suchom a hladom a pomôžte miestnym obyvateľom.

 

Prinášať nádej ľuďom v kríze, môžeme len vďaka Vám.

Mohlo by vás zaujímať

Zubná ambulancia má nové vybavenie

Čítať ďalej

Radosť z cesty v Etiópii

Čítať ďalej

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie