Blog

Fairtrade a ekonomický rozvoj

Stretnime sa na podujatí Degustorium

Stretnime sa v nedeľu 27. septembra 2020 na podujatí Degustorium o kvalitných remeselných potravinách! Podujatie, ktorého súčasťou sa stala aj naša Nadácia Integra, organizuje združenie Slow Food Pressburg spolu s ďalšími partnermi. Nájdete nás v mestskom parku na Tyršovom nábreží v Bratislave od 9.00 do 17.00 hod.

 

Čo pre vás na podujatí Degustorium pripravujeme
  • V stánku Nadácie Integra sa môžeme porozprávať o tom ako zodpovedne rozpoznať a nakupovať potraviny, ktoré sa na Slovensku nedajú dopestovať, no bez ich konzumácie si len ťažko dokážeme predstaviť všedný deň.
  • Predstavíme vám produkty z našej pražiarne kávy a férového obchodu Samay, ktoré si budete môcť v prípade záujmu aj zakúpiť.
  • Zapojíme vás do diskusie „Lokálne & Globálne“. Allan Bussard, riaditeľ Nadácie Integra a skúsený Fair Trade podnikateľ v nej priblíži globálne súvislosti našich každodenných nákupných rozhodnutí. Panelová diskusia sa uskutoční v čase od 13:45 do 14:15 hod.

Prečo práve remeselné potraviny?

Čo má Nadácia Integra spoločné s hnutím Slow Food a prečo sme na podujatí Degustorium? Rovnako ako organizátori a ďalší partneri podujatia sa v rámci svojich aktivít identifikujeme s trvalo udržateľným prístupom vo výrobe, ďalšom spracovaní potravín, ako aj pri ich odbyte. Veríme, že týmto postojom prispievame k zachovaniu kultúrneho a prírodného dedičstva aj pre ďalšie generácie.Integra sa ako jedna z prvých organizácií na Slovensku začala venovať téme zodpovednej spotreby, udržateľnej produkcie potravín a spravodlivého obchodu (Fair Trade):

  • V roku 2010 zriadila v bratislavskom Starom meste malú remeselnú pražiareň kávy Samay, ktorá sa stala jedinou BIO a Fairtrade certifikovanou pražiarňou výberovej kávy na Slovensku. Je zároveň výrobcom a distribútorom orieškov, sušeného ovocia, zelenej kávy, čaju a čokolády s garantovaným etickým aj ekologickým pôvodom.
  • V septembri 2020 sa zrodil jej nový joint-venture v Etiópii (Ten Senses Ethiopia) s podobným modelom fungovania ako TSA v susednej Keni.

 

„ Kvalitné produkty, bez ohľadu na to, kde vznikajú, rešpektujú životné prostredie, miestne komunity a chránia biodiverzitu. To je veľmi dôležité. ”

Súhlasíme s organizátormi Degustoria, „kvalitné produkty, bez ohľadu na to, kde vznikajú, rešpektujú životné prostredie, miestne komunity a chránia biodiverzitu. Presahujú aj naše primárne potreby a to je veľmi dôležité,” hovorí Martin Simon, koordinátor projektov Fair Trade v Nadácii Integra. Vypočujte si jeho rozprávanie o Fairtrade.

 

Kúpou lokálnych produktov pomáhame aj svojmu zdraviu

Kúpou kvalitných lokálnych a sezónnych produktov robíme veľa pre naše zdravie. Zároveň však podporujeme miestnu ekonomiku a prispievame tak k trvalo udržateľnému spôsobu života. Väčšina z týchto produktov je tiež súčasťou kulinárskeho dedičstva mesta alebo regiónu.

To všetko platí aj pri kvalitných férových produktoch, ktoré dovážame, pretože ich v našich podmienkach nedokážeme dopestovať. Vďaka systému Fairtrade farmári uživia vlastnou prácou seba aj svoje rodiny a môžu žiť dôstojný život. BIO certifikát týchto potravín garantuje pestovanie a spracovanie v prísnom režime kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva, ktoré je ohľaduplné voči našej planéte a ďalším generáciám.

 

Na podujatí Degustorium chutne aj bezpečne

A aké sú podľa vás benefity zodpovedného nakupovania potravín? Keď budete mať možnosť, určite sa k nám v nedeľu pridajte a pristavte sa na pár slov. Na Tyršáku bude vytvorená oddychová aj gastro zóna, ktorá bude rešpektovať všetky dôležité nariadenia v súvislosti s opatreniami pred pandémiou. Počas celého dňa bude v exteriéri vytvorený priestor, aby sa návštevníci cítili bezpečne a príjemne.Viac informácií o podujatí Degustorium 2020 nájdete na webstránke degustorium.sk

Kvalitné BIO a fér produkty si môžete kúpiť aj online:

Button: Nakupovať na www.samay.sk

Mohlo by vás zaujímať

Napriek traumám majú opäť chuť žiť

Čítať ďalej

Pomohli sme zlepšiť duševné zdravie detí

Čítať ďalej

Venujte deťom darček

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie