Blog

Fairtrade a ekonomický rozvoj

Stretnime sa na podujatí Degustorium

Stretnime sa v nedeľu 27. septembra 2020 na podujatí Degustorium o kvalitných remeselných potravinách! Podujatie, ktorého súčasťou sa stala aj naša Nadácia Integra, organizuje združenie Slow Food Pressburg spolu s ďalšími partnermi. Nájdete nás v mestskom parku na Tyršovom nábreží v Bratislave od 9.00 do 17.00 hod.

 

Čo pre vás na podujatí Degustorium pripravujeme
  • V stánku Nadácie Integra sa môžeme porozprávať o tom ako zodpovedne rozpoznať a nakupovať potraviny, ktoré sa na Slovensku nedajú dopestovať, no bez ich konzumácie si len ťažko dokážeme predstaviť všedný deň.
  • Predstavíme vám produkty z našej pražiarne kávy a férového obchodu Samay, ktoré si budete môcť v prípade záujmu aj zakúpiť.
  • Zapojíme vás do diskusie „Lokálne & Globálne“. Allan Bussard, riaditeľ Nadácie Integra a skúsený Fair Trade podnikateľ v nej priblíži globálne súvislosti našich každodenných nákupných rozhodnutí. Panelová diskusia sa uskutoční v čase od 13:45 do 14:15 hod.

Prečo práve remeselné potraviny?

Čo má Nadácia Integra spoločné s hnutím Slow Food a prečo sme na podujatí Degustorium? Rovnako ako organizátori a ďalší partneri podujatia sa v rámci svojich aktivít identifikujeme s trvalo udržateľným prístupom vo výrobe, ďalšom spracovaní potravín, ako aj pri ich odbyte. Veríme, že týmto postojom prispievame k zachovaniu kultúrneho a prírodného dedičstva aj pre ďalšie generácie.Integra sa ako jedna z prvých organizácií na Slovensku začala venovať téme zodpovednej spotreby, udržateľnej produkcie potravín a spravodlivého obchodu (Fair Trade):

  • V roku 2010 zriadila v bratislavskom Starom meste malú remeselnú pražiareň kávy Samay, ktorá sa stala jedinou BIO a Fairtrade certifikovanou pražiarňou výberovej kávy na Slovensku. Je zároveň výrobcom a distribútorom orieškov, sušeného ovocia, zelenej kávy, čaju a čokolády s garantovaným etickým aj ekologickým pôvodom.
  • V septembri 2020 sa zrodil jej nový joint-venture v Etiópii (Ten Senses Ethiopia) s podobným modelom fungovania ako TSA v susednej Keni.

 

„ Kvalitné produkty, bez ohľadu na to, kde vznikajú, rešpektujú životné prostredie, miestne komunity a chránia biodiverzitu. To je veľmi dôležité. ”

Súhlasíme s organizátormi Degustoria, „kvalitné produkty, bez ohľadu na to, kde vznikajú, rešpektujú životné prostredie, miestne komunity a chránia biodiverzitu. Presahujú aj naše primárne potreby a to je veľmi dôležité,” hovorí Martin Simon, koordinátor projektov Fair Trade v Nadácii Integra. Vypočujte si jeho rozprávanie o Fairtrade.

 

Kúpou lokálnych produktov pomáhame aj svojmu zdraviu

Kúpou kvalitných lokálnych a sezónnych produktov robíme veľa pre naše zdravie. Zároveň však podporujeme miestnu ekonomiku a prispievame tak k trvalo udržateľnému spôsobu života. Väčšina z týchto produktov je tiež súčasťou kulinárskeho dedičstva mesta alebo regiónu.

To všetko platí aj pri kvalitných férových produktoch, ktoré dovážame, pretože ich v našich podmienkach nedokážeme dopestovať. Vďaka systému Fairtrade farmári uživia vlastnou prácou seba aj svoje rodiny a môžu žiť dôstojný život. BIO certifikát týchto potravín garantuje pestovanie a spracovanie v prísnom režime kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva, ktoré je ohľaduplné voči našej planéte a ďalším generáciám.

 

Na podujatí Degustorium chutne aj bezpečne

A aké sú podľa vás benefity zodpovedného nakupovania potravín? Keď budete mať možnosť, určite sa k nám v nedeľu pridajte a pristavte sa na pár slov. Na Tyršáku bude vytvorená oddychová aj gastro zóna, ktorá bude rešpektovať všetky dôležité nariadenia v súvislosti s opatreniami pred pandémiou. Počas celého dňa bude v exteriéri vytvorený priestor, aby sa návštevníci cítili bezpečne a príjemne.Viac informácií o podujatí Degustorium 2020 nájdete na webstránke degustorium.sk

Kvalitné BIO a fér produkty si môžete kúpiť aj online:

Button: Nakupovať na www.samay.sk

Mohlo by vás zaujímať

Dva roky vojny na Ukrajine

Čítať ďalej

Podporujeme ženy na Ukrajine pri podnikaní

Čítať ďalej

Veronika nás zastupuje doma aj v zahraničí

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie