Blog

Podpora detí

Skutočný príbeh čaká na vydanie

„V tej chvíli som sa dokázal sústrediť len na jednu vec – na svoj obrovský hlad. „Máš niečo na jedenie, prosím? Potom sa môžeme porozprávať.“ Keď som sa najedol, začal som hovoriť a všetky moje príbehy a bolesti sa zo mňa sypali von. Trpezlivo ma počúvala. Potom sa rozplakala. „Týmto si si prešiel úplne sám? Kedy sa to začalo?“ spýtala sa ma. Hoci ma dobre nepoznala, cítil som, že jej na mne záležalo a keď som rozprával, akoby sa to bremeno, čo som si niesol v srdci, trochu odľahčilo. 

Práve ste si prečítali kúsok knihy „Jeden hlt od smrti”, ktorú napísala Caulene Bussard, zakladateľka programu Podpora detí Nadácie Integra.

Skutočný príbeh afrického chlapca Samuela vám otvorí dvere do sveta, ktorý je na míle vzdialený od toho nášho. Zavedie vás do Kene plnej slnka aj špinavých slumov. Spoznáte život detí na ulici a budete sprevádzať Samuela na jeho ceste životom. Zoznámte sa s príbehom o sile, odhodlaní a pomoci, ktorá mení životy.

Autorka knihy Caulene Bussard nám v rozhovore knihu v krátkosti predstavila.

Caulene Bussard
Prečo si sa rozhodla napísať knihu?

Poznám príbehy mnohých mladých ľudí v Afrike, ktorým sme cez nadáciu pomohli, aby mohli chodiť do školy. Uvedomujem si, že mnohí z nich majú silné príbehy plné ťažkostí, ale aj odvahy a viery. Všetci by sme sa z nich mohli veľa naučiť. Pomáha nám to spoznať trápenia, ktorým čelia iní a inšpiruje nás to, aby sme žili svoj vlastný život s vďakou a odvahou.

 

Kto je hlavný hrdina príbehu?

Je to obyčajný chlapec, v knihe ho voláme Samuel. Nie je to jeho skutočné meno, na ochranu jeho súkromia a jeho rodiny používame pseudonym. Poznám ho veľmi dobre, v podstate od malička. Prvýkrát som ho stretla pred 19 rokmi a odvtedy sme v kontakte. Poznám jeho životnú cestu a môžem povedať, že je to charakterný, skromný mladý muž, ktorý sa nevzdáva. Jeho odvaha a vytrvalosť v živote mňa osobne veľa naučili.

 

Kniha hovorí aj o silnej Samuelovej túžbe po vzdelaní

Na svete je veľa detí, ktoré nemôžu chodiť do školy. Dôvodov je veľa, napríklad ich rodičia nemajú peniaze na školné, nemajú peniaze na obed, na knihy, ceruzky atď., alebo aj preto, že nemajú topánky a poriadne oblečenie. Ja som spoznala deti v Keni a Etiópii, keďže som tieto krajiny navštevovala. Tam som si veľmi silno uvedomila, ako nesmierne dôležité je umožniť týmto deťom chodiť do školy, pretože im to otvára príležitosti do budúcnosti.

Práve preto sme pred rokmi rozbehli v Afrike program Podpory detí a pomáhame deťom v Keni a Etiópii podporou pri vzdelávaní. Škola ich učí o živote, o tom, ako funguje svet a že potrebujú vzdelanie, lebo bez vysvedčenia sa nevedia zamestnať. Veríme, že keď deti a mladí ľudia získajú vzdelanie, raz budú môcť pracovať a zastaviť kolobeh chudoby vo svojich rodinách.

 

Čo by si odkázala čitateľom tohto silného príbehu?

Milí čitatelia, dúfam, že pri čítaní tohto príbehu bude pre vás, rovnako ako pre mňa, výzvou a inšpiráciou odvaha a vytrvalosť tohto mladého muža. Hoci mal ťažký život, stále zostával pozitívny, neustále sa snažil prekonávať prekážky. Silno tiež veril v Boha, ktorý sa o neho stará.

 

Skutočný príbeh čaká na vydanie

Skutočný príbeh o Samuelovi si môžete čoskoro prečítať celý. Celkové náklady na knihu odhadujeme na 3300€ aj vďaka ústretovej spolupráci s knižným vydavateľstvom Porta libri. Pomôžte nám s jej vydaním. Kniha je obrazom toho, ako viera, odvaha, pomoc a priateľstvo menia životy.

Podporiť vydanie knihy

 

 

 

 

Mohlo by vás zaujímať

Zabudnuté krízy: Prečo ich prehliadame

Čítať ďalej

We are looking for Compliance and MEAL Manager

Čítať ďalej

Dvojičky v Etiópii chodia do školy

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie