Blog

Humanitárna pomoc

Škôlka pre deti z Ukrajiny

Na prvý pohľad je podobná ako iné, ktoré bežne vídame. Klasická budova škôlky, dvor, záhrada, stromy a toľko potrebný tieň pre horúce letné dni. V niečom je však výnimočná. Škôlka Christiana v bratislavskej Dúbravke pred štyrmi mesiacmi otvorila triedu pre deti z Ukrajiny, ktoré utiekli so svojimi rodinami na Slovensko.

 

Spoločné hry na dvore

„Ahoj“, zakývalo nám copaté dievčatko a pokračovalo v kreslení na zem. Vedľa nej ju sústredene pozoroval malý chlapček v zelenej rozlišovacej veste. Detský džavot sa ozýval zo všetkých strán. Hojdačky, preliezačky, lopty a priateľská atmosféra.

Všimli sme si, že detí v zelených vestičkách je viac. „Majú ich ukrajinské deti, aby sme ich rýchlejšie rozlíšili od slovenských“, usmeje sa riaditeľka škôlky Vierka. Vysvetľuje, že deti z Ukrajiny majú svoju triedu, ukrajinské pani učiteľky, aj svoj program, ktorý sa prispôsobuje ich potrebám. Vonku sa už slovenské a ukrajinské deti hrajú spolu. Jazyková bariéra im neprekáža, vždy sa dohodnú. Navyše, ukrajinské deti už poznajú mnohé slovenské slová.

Pomoc pre mamy

Ukrajinská trieda vznikla krátko po vypuknutí vojny, kedy začali prúdiť na Slovensko utečenci z Ukrajiny. Mamy s deťmi potrebovali pomoc, aby mohli chodiť do práce. Nápad vznikol v hlave Natálie z Kyjeva, ktorú po príchode na Slovensko prichýlilo práve centrum Christiana. Vedenie centra spolu s Natáliou pripravili plán, priestory a onedlho už prijali prvé deti.

Ukrajinské deti sa na začiatku dosť striedali, lebo mnohé rodiny boli v Bratislave len nejaký čas. Niektoré deti našťastie ani nezažili bombardovanie, nemuseli sa skrývať. Neskôr pribudli aj deti z vojnových oblastí.

 

Pobyt v škôlke dotujú z darov

Poplatky za škôlku platia rodičia podľa toho, ako si to môžu dovoliť. „Tieto deti stále chodia do škôlky, bez ohľadu na výšku platby. Niekedy však už narážame na naše finančné limity“, vysvetľuje riaditeľka. Pobyt dieťaťa v škôlke tak financujú aj z darov ľudí, ktorí sú ochotní pomôcť. Rodičia sú za tento prístup vďační. Škôlka pre deti z Ukrajiny im dáva možnosti pracovať a deťom zasa lepšie začleniť sa v novej komunite.

 

Pomáhajte spolu s nami

Nadácia Integra sa zapojila do pomoci ukrajinským deťom. Škôlke sme pomohli čiastočne vykryť niektoré výdavky, aby lepšie zvládala pobyt detí. Teší nás, že sa malí škôlkari majú dobre, sú spokojné a v bezpečí. Pomáhajte spolu s nami a podporte aj vy deti, ktoré museli opustiť svoje domovy!

POMÔCŤ DEŤOM Z UKRAJINY

 

Mohlo by vás zaujímať

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Škola je symbolom nového začiatku

Čítať ďalej

Pitná voda voda je v Sýrii vzácnosťou

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie