Blog

Fairtrade a ekonomický rozvoj

Raňajkujte s nami férovo

Tohto roku sa s vami opäť radi stretneme na Férových raňajkách. Po tom, čo sme ich pripravovali v Bratislave a Trnave vo forme stretnutia nadšencov, tentokrát vás pozývame na stretnutie online. Už 9. mája 2020 sa môžete zapojiť do online Férových raňajok a podporiť tak pestovateľov a producentov z krajín globálneho juhu, ale aj lokálnych farmárov. Ukážme svoj záujem o spravodlivý obchod a životy pestovateľov vo svojom okolí aj v ďalekých krajinách Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky. Raňajkujte s nami férovo a spolu vyjadríme chuť po solidarite a spravodlivosti.

 

World fair traid day

World Fair Trade Organization vyhlásila 9. máj za “Svetový deň spravodlivého obchodu” (world fair trade day). Vo svete sa tento deň oslavuje každú druhú májovú sobotu. Ani tento rok ho nevynecháme a deň, v ktorom sa stavajú ľudia a planéta na prvé miesto, oslávime spolu s vami. V tento deň zároveň vyjadrujeme vďačnosť podnikom a obchodným vzťahom, ktoré si uvedomujú, že dôstojná práca, zdravé životné prostredie a dobrý život spolupracovníkov, zamestnancov a partnerov sú omnoho dôležitejšie, než honba za ziskom a nakupovaním vecí, ktoré nám napokon neprinášajú šťastie.

Martin Simon, projektový koordinátor programu Fair traid v Nadácii Integra nielen v tento deň odporúča, “Dajme prednosť férovým produktom s fair trade certifikáciami. Uvedomme si, že každá pozitívna zmena v prospech farmárov sa počíta. Predstavte si farmárov, ktorí stoja za šálkou vašej rannej kávy. Ak sú spokojní, bude vám chutiť viac. “

„Predstavte si farmárov, ktorí stoja za šálkou vašej rannej kávy. Ak sú spokojní, bude vám chutiť viac.“

 

     Ako sa zapojiť
 • Navštívte stránku www.feroveranajky.sk
 • Zaregistrujte sa a pridajte svoje mesto na mape – ak vaše mesto alebo obec na mape ešte nie sú, svojou krátkou registráciou ich pridáte na mapu. Ukážete, že raňajkovať férovo sa bude aj u vás.
 • Zúčastnite sa facebookovej udalosti – potvrďte svoju účasť a zdieľajte toto podujatie medzi svojimi priateľkami, priateľmi, rodinou a známymi.
 • Pridajte si na facebooku rámček Raňajkujem férovo – na svoj profilový obrázok pridajte rámček a vyberte rámik Raňajkujem férovo.
 • Použite hashtag #RanajkujemFerovo – zdieľajte príbehy, príspevky alebo fotky z vašich raňajok.
 • Nakúpte férové dobroty napríklad na www.samay.sk a 9. mája s nami raňajkujte férovo.
 
 Ako k fair trade prispievame v Nadácii Integra?
 • Sme iniciátorom Férových raňajok a podobných kampaní na Slovensku.
 • V Keni sme ako prví na svete založili fair trade fabriku na spracovanie makadamových orieškov Ten Senses Africa, ktorá zamestnáva najmä ženy a za férových podmienok obchoduje s tisíckami farmárov.
 • Vyvinuli a zdokonaľujeme mobilný platobný systém, vďaka ktorému farmári za svoje produkty dostanú spravodlivo a hneď zaplatené.
 • Do Etiópie sme priniesli sadenice makadámiových stromov. Dovtedy sa v tejto krajine nevyskytovali. Výsadbou týchto úžitkových stromov teraz pomáha planéte aj drobným pestovateľom a ich rodinám.
 • Na Slovensku prevádzkujeme jedinú Fairtrade a BIO certifikovanú pražiareň kávy a férový obchod www.samay.sk.
 • Vzdelávame a združujeme fanúšikov fair trade, motivujeme k zodpovednému správaniu a udržateľnému životnému štýlu.

Férové raňajky organizujeme v spolupráci s Fairtrade Česko a Slovensko a ďalšími partnermi CEEV Živica, Lokálny trh a Slow Food Tatry. Viac o podujatí si prečítate v tlačovej správe.

 

Viac informácií o Fair trade a Férových raňajkách:

#RanajkujemFerovo

Mohlo by vás zaujímať

Zabudnuté krízy: Prečo ich prehliadame

Čítať ďalej

We are looking for Compliance and MEAL Manager

Čítať ďalej

Dvojičky v Etiópii chodia do školy

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie