Blog

Podpora detí

Príbeh detí sa dá zmeniť

A

ko môže byť v škole s takmer 600 žiakmi také ticho? Odpoveď je jednoduchá. Robia sa testy. V škole Beacon of Hope (BoH) v Keni, práve prebiehajú tzv. midterms testy – skúšanie v polovici semestra. Po ich skončení čaká na žiakov odmena – týždeň prázdnin, ktoré začínajú už zajtra. Deti si oddýchnu od učenia a môžu byť viac so svojimi rodinami a priateľmi.

Aj v tejto škole máme „naše“ deti. Chudobné africké deti z biednych podmienok, ktoré žijú v slume v plechovej jednoizbovej chatrči s hlinenou dlážkou, bez elektriny, vody. Také, ktoré okúsili hlad a beznádej. Mnohé z nich poznám, podporujú ich slovenskí sponzori, vďaka ktorým môžu chodiť do školy.

Kým na nich čakáme, rozprávam sa so stážistkou Salome. Už štvrtý mesiac pomáha v BoH v programe vzdelávania detí zo znevýhodneného prostredia.

Pre chudobnú vrstvu je takmer nemožné, aby svoje deti poslali do školy.

„ Školstvo v Keni čelí mnohým výzvam“, vraví mladá žena. „Pre chudobnú vrstvu je takmer nemožné, aby svoje deti poslali do školy. Aj keď nájdu školu, ktorá deklaruje, že je „zadarmo“, rodičia musia hradiť školské uniformy, školské pomôcky, cestu do školy a ďalšie náklady spojené s prevádzkou školy. Pre mnohých je to drahé, a tak chudobná rodina radšej dieťa do školy nepošle.“

Kenské stredné školy sú väčšinou internátneho typu, takže pribúdajú náklady za ubytovanie, čo si rodiny zo slumov už vôbec nemôžu dovoliť. Dievčatá vo veku 13 rokov zväčša pociťujú potrebu odbremeniť rodičov, ktorí sa starajú o viac menších detí, a tak sa skoro vydávajú alebo vstupujú do partnerských vzťahov. Tie, žiaľ, často končia rozchodom a ony ostávajú samé….častokrát s bábätkom. A príbeh sa opakuje. Znova. A zasa. Zmeniť sa dá len vtedy, ak príde pomoc.

Stážistka Salome hovorí: „Dôležitá je finančná pomoc, ktorá deťom umožní chodiť do školy. Obrovský prínos majú  komunitné programy pre mládež, alebo mentori, ktorí povzbudzujú mladých ľudí, aby študovali, mali  vyššie ambície a robili správne životné rozhodnutia .“

Náš rozhovor preruší detský džavot. Testovanie skončilo, ide sa na obed! Pre mnohé deti sú raňajky a obed, ktorý zabezpečuje škola, jediným jedlom za deň. Sú za to vďačné a spokojne zjedia svoju porciu. Po jedle je čas voľna, ktorý využijú chalani na futbal. Dobre sa na nich pozerá, majú radosť z hry a zdá sa, že ich nič netrápi.Atmosféra v centre BoH je príjemná. Cítiť podporu, záujem. Majú tu školu, malú kliniku, sociálnych pracovníkov. Stredoškoláci môžu pokračovať v štúdiu a získať odborné zručnosti. Môžu z nich byť elektrikári, krajčírky, kaderníčky. Funguje to tu.

Mám radosť, keď si uvedomím, čo to pre tieto deti znamená. Viem, že chudoba je zložitý problém. Dať dieťaťu šancu na vzdelanie však zložité nie je.

(Napísala Janine Lacho, 19.6.2017)

 

Vďaka vašej podpore dostávajú chudobné deti príležitosť na zmenu. 

Mohlo by vás zaujímať

Napriek traumám majú opäť chuť žiť

Čítať ďalej

Pomohli sme zlepšiť duševné zdravie detí

Čítať ďalej

Venujte deťom darček

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie