Blog

Podpora detí

Prežil som vďaka rodine zo Slovenska

Dnes už 27-ročný John z Kene vyštudoval základnú strednú a aj vysokú školu. Ako malý vyrastal v slume Kawangware v Nairobi a hladný sa potuloval  po uliciach. Vďaka programu Podpory detí Nadácie Integra a ochote slovenskej rodiny z neho vyrástol sebavedomý mladý muž, ktorý prešiel veľký kus cesty. Ako sám povedal: „Prežil som vďaka rodine zo Slovenska.“

John vyštudoval filmovú tvorbu a cez vlastné dokumentárne príbehy dnešných detí a rodín na ulici sa snaží robiť osvetu a pomáhať ďalej biednym v svojej krajine. Pred pár dňami nás navštívil v Nadácii Integra. Stále je v kontakte s Caulene Bussard, zakladateľkou programu Podpory detí, ktorá bola jednou z prvých ľudí z Nadácie Integra, ktorú stretol.

John s Caulene Bussard na návšteve v Nadácii Integra.
Domov bez jedla a vody 

John vyrastal v rodine 8 súrodencov v slume v plechovej chatrči. Pracoval a zarábal len jeho otec, ktorý však po vážnom úraze musel s prácou prestať. Rodičia sa nedokázali starať o všetky deti a rodina prežívala ako sa dalo. Nemali základné potraviny, pitnú vodu, ani vzdelanie, ktoré je pre deti zo slumov v Afrike zväčša nedosiahnuteľné. Pri takomto počte detí si totiž môže rodina dovoliť poslať do školy len jedno dieťa, keďže škola niečo stojí. Treba nakúpiť školské pomôcky, uniformu, topánky… John by teda musel so vzdelaním čakať, kým jeho staršia sestra ukončí strednú školu.

„Mama nemala možnosť chodiť do školy a tak sa nemohla zamestnať. Pamätám si ako chodila od domu k domu, klopala na dvere a pýtala sa, či ľuďom nemôže oprať oblečenie, za čo dostala pár drobných aby sme prežili, “ spomína John na svoje detstvo.

 

Drsný život detí na ulici

Keďže deti zo slumov v drvivej väčšine nechodia do školy, vyrastajú na ulici, čo ich núti ku kriminálnym praktikám, aby vôbec prežili. Neskôr končia často vo väzení, či zomrú násilnou smrťou.

John so smútkom v hlase hovorí: „Život na ulici v slume je nesmierne drsný. Len nedávno som sa ešte rozprával s blízkym kamarátom z detstva a dnes už nežije. V slumoch totiž funguje takzvaná samospravodlivosť. Človeka miestne gangy zavraždia na ulici len preto, že niečo ukradne, alebo pre hocijakú maličkosť, a to bez akýchkoľvek dôkazov. Stačí, že niekto o vás niečo zlé povie. Polícia nemá v tomto žiadne slovo a prichádza, až keď je už po všetkom.“

 

Prežil som vďaka rodine zo Slovenska

John mal šťastie. Ako 6-ročný začal chodiť do centra, kde deti dostávali jedlo. Tam natrafil na ľudí z Nadácie Integra a bol prijatý do programu Podpory detí. Začal chodiť do školy, vytrvalo študoval a jeho slovenská rodina ho podporovala až po ukončenie vysokej školy. Vďaka programu vzdelávania dostal v škole jedlo, uniformu, školské pomôcky aj základnú zdravotnú starostlivosť.

„Vzdelanie je pre chudobné deti v slumoch nedostupné, a pritom práve vzdelanie mení životy. Je jedinou nádejou na lepšiu budúcnosť. Bez neho nemajú deti šancu, že sa raz zamestnajú a budú mať aspoň o niečo lepší život. Vedomie, že niekde ďaleko vo svete je niekto, kto na vás myslí a podporuje vás, je neopísateľné. Som vďačný za Martinu z Trenčína, ktorá ma nikdy neprestala podporovať a verila mi. Preto chcem pomoc, ktorú som dostal ja, dávať ďalej tým, ktorí to potrebujú,“ dodáva John.

John ako 12-ročný na slávnostnom ukončení školského roka.
Dajme dieťaťu nový život

Pomôžte s nami zmeniť život jednému dieťaťu v Afrike. Darujme mu lepšie vzdelanie a lepšiu budúcnosť. Pravidelným príspevkom 25€ mesačne môžete dieťaťu darovať pocit bezpečia, vzdelanie a najmä veľa lásky.

PODPOROVAŤ VZDELÁVANIE DIEŤAŤA V AFRIKE

Mohlo by vás zaujímať

Zabudnuté krízy: Prečo ich prehliadame

Čítať ďalej

We are looking for Compliance and MEAL Manager

Čítať ďalej

Dvojičky v Etiópii chodia do školy

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie