Blog

Humanitárna pomoc

Pomoc pre podvyživené deti v Afganistane

Afganistan sa zmieta v kríze nielen kvôli vážnej politickej situácii, ktorá prinútila ľudí utekať z domovov v obavách o svoj život. Krajina už dlho zápasí s chudobou, nedostatkom jedla aj zdravotnej starostlivosti.

V Afganistane má 41% detí mladších ako 5 rokov podpriemernú telesnú výšku, čo je jedna z najvyšších mier na svete. V lete 2021 bolo 27 z 34 afganských provincií ohrozených podvýživou. Situáciu ešte zhoršila pandémia COVID-19.

Do zabezpečenia starostlivosti o podvyživené deti sme zapojení aj my v Nadácii Integra. Od začiatku pandémie náš partner humanitárna organizácia Medair organizuje školenia, na ktorých sa matky učia používať pásku na sledovanie podvýživy u svojich detí. Stav podvýživy sa zisťuje meraním obvodu ramena.

Predtým robil tieto merania tím pre výživu z Medair priamo v domácnosti. Kvôli riziku nákazy sa však návštevy obmedzili a mamičky môžu kontrolovať stav svojich detí samy. Musia však prejsť odborným školením. Školenie absolvovala aj Lalma, matka piatich detí, vrátane 17-mesačnej Diwy. Zodpovedala nám niekoľko otázok.

 

Máte so sebou meraciu pásku. Na čo ju používate?

Je to skvelá pomôcka. Umožňuje nám kontrolovať, či sú naše deti podvyživené. Ak áno, môžu dostať liečbu, ako napríklad moja dcérka. Keď jej meriam rameno, vidno, že farba pásky je červená. To znamená, že ruka je príliš tenká a dieťa potrebuje liečbu, špeciálne jedlo. Vďaka školeniu a páske viem sledovať, ako v liečbe napreduje.

Je vás viac z vašej komunity, ktoré prešli týmto školením.

Áno, mnoho matiek ho absolvovalo a aj dostalo pásku. Teraz dokážu samé posúdiť stav svojich detí. Naučili sa, že „zelená“ farba znamená, že dieťa nepotrebuje doplnkovú stravu a je zdravé. Ak je na páske „žltá“ alebo „červená“, znamená to, že dieťa je podvyživené. Červená ukazuje na závažný stav. Matky potom vedia, že ich deti sú príliš vychudnuté a treba ich vziať na kliniku Medair, aby dostali špeciálnu stravu. Ak to neurobia, stav detí sa pravdepodobne zhorší. Bude väčšia pravdepodobnosť, že ochorejú alebo dokonca zomrú.

Čo ešte sa matky naučia na školení?

Základ je meranie páskou a sledovanie podvýživy, čo môže zachrániť život. Aj dnes prišlo na kliniku dievčatko so svojou starou mamou. Ručičku malo dievča v červenej farbe, teda potrebuje liečbu a je skvelé, že ju hneď dostane. Takáto pomoc pre deti je nesmierne dôležitá.

Okrem toho získajú ženy na školení aj informácie o dôležitosti hygieny, čistoty, dojčenia a prevencii pred nákazou koronavírusom. Keď tieto poznatky začnú uplatňovať doma, všetko to prispieva k zlepšeniu zdravia a života ich najbližších.

Čoskoro dostanete ďalšiu meraciu pásku. Bude slúžiť špeciálne pre ženy, ktoré môžu kontrolovať svoj výživový stav. 

Už sa na to teším. Veľmi vám ďakujem za všetky vaše služby a pomoc, ktoré nám pomáhajú naučiť sa dôležité veci o udržiavaní nášho zdravia. Rodina, ktorá býva vedľa mňa, dostala nedávno od vášho tímu sadu hygienických potrieb. Je to pre nich veľká vec. Sme vďační za vašu pomoc pre podvyživené deti. Pomáhate ich zachrániť, učíte nás a my napredujeme.

 

Pridajte sa tiež do tejto spolupráce a pomôžme k liečbe ďalším deťom.

PRISPIEŤ NA POMOC ĽUĎOM V AFGANISTANE

 

Použité fotografie: © Medair
#KrízaAfganistan

Mohlo by vás zaujímať

Napriek traumám majú opäť chuť žiť

Čítať ďalej

Pomohli sme zlepšiť duševné zdravie detí

Čítať ďalej

Venujte deťom darček

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie