Blog

Humanitárna pomoc

Pomoc iným mi uzdravila srdce

Viac ako štyri milióny Sýrčanov doposiaľ utiekli z krajiny, 13,5 milióna ľudí však naďalej potrebuje humanitárnu pomoc v Sýrii. Takmer polovica z nich sú deti. Niekoľkoročná vojna sa nemilosrdne podpísala na ich životoch.

Nepokoje v Sýrii z októbra tohto roka opäť vyhnali z domovov státisíce ľudí. Aj keď sa niektorí vracajú domov, mnohí nemajú na to odvahu ani možnosti. Sýrskych utečencov sú milióny. Tí za hranicami štátu stále veria, že sa raz budú môcť vrátiť domov. Rovnako ako mladá Sýrčanka Shaza.

Pred šiestimi rokmi sa jej život obrátil naruby. Vojna jej zničila domov a pochovala sny. Prečítajte si príbeh o vytrvalosti, úteku pred smrťou a chuťou nevzdávať sa.

 

Stratené sny

„Život v Sýrii bol plnohodnotný, mali sme školu, priateľov, rodinu. Mala som 16 rokov, v škole sa mi darilo, tvrdo som sa pripravovala na skúšky. Plánovala som ísť na univerzitu študovať farmáciu“, opisuje Shaza. V jej slovách sa mieša hrdosť aj smútok.

Jedného dňa sa však všetko zmenilo. Bombový útok zničil školu, kam chodila. „Stratila som školu, priateľov, svoje sny a stratila som aj členov rodiny“, vysvetľuje. Navyše, výbuch v budove zničil školské dokumenty a bez nich nie je možné pokračovať v štúdiu. Shaza prišla o všetko: „Cítim sa, akoby mi zobrali nielen budúcnosť, ale aj minulosť“. Shazin otec v obave o život rodiny rozhodol, že opustia Sýriu.

 

Život utečenca

Rodina Shazy žila v utečeneckom tábore v jednom stane spolu s ďalšími štyrmi rodinami. Shaza hovorí: „Takto sme bývali vyše dva týždne. Bolo to veľmi ťažké. To bol zlom. Trvalo mi dlho, kým som si uvedomila, čo sa deje. Bola som naštvaná a smutná. “ Chýbal jej zmysel života. Spomínala na svoj domov, priateľov, školu…

 

Záblesk nádeje

Jedného dňa videla v tábore prácu lekárskeho tímu z humanitárnej organizácie Medical Teams. Chcela sa dozvedieť viac. „Nadchla ma myšlienka, že by som sa dozvedela o krvnom tlaku a monitorovala hladinu cukru v krvi.“…… Začala vzdelávať ostatných v tábore, ako si chrániť zdravie. Pomohla ľuďom okolo seba. Stala sa z nej dobrovoľníčka humanitárnej organizácie Medical Teams.

 

„Dokážem precítiť bolesť iných, hoci stále mám aj tú svoju. Ale niekedy mi to pomáha zabudnúť na to, čo ma trápi. Nestratila som nádej.“

 

Pomoc iným

Veľa sa naučila a teraz dáva svoje poznatky ďalej. Pacientom meria krvný tlak a glukózu, navštevuje pravidelne dieťa s cukrovkou a kontroluje mu hladinu cukru v krvi. Tiež vyhľadáva chorých ľudí, ktorí potrebujú pomoc. Mám glukomer a manžetu na meranie krvného tlaku. „Teraz robím užitočnú prácu. Dokážem sa postarať aj o starších ľudí. Dáva mi to dobrý pocit, že pomáham ľuďom.“

 

Uzdravenie traumy a straty

„Mám novú šancu. Dobrovoľníctvo mi dalo zmysel života a pomoc iným mi uzdravila srdce. Dokážem precítiť bolesť iných, hoci stále mám aj tú svoju. Ale niekedy mi to pomáha zabudnúť na to, čo ma trápi. Nestratila som nádej. Moja práca je dôležitá a ukazuje ostatným, že sa na nich nezabúda.“

 

Radosť z práce

Shaza je nadšená, keď vidí ovocie svojej práce. „Stretla som ženu, ktorá nedávala očkovať svoje deti. Po našej návšteve pochopila, aké je to dôležité. Keď sme ju o pár týždňov navštívili, zistili sme, že dala deti zaočkovať. Cítila som, akoby som zachránila život celej rodine“, hovorí Shaza.

Každým dňom narastá jej nádej v lepšie časy. Tábor sa stal jej novým dočasným domovom a organizácia Medical Teams druhou rodinou. S úsmevom opakuje: „Pomoc iným mi uzdravila srdce.“ Aj keď jej život dostal zmysel, Shaza verí, že sa jedného dňa vráti domov do Sýrie.

 

Nadácia Integra v spolupráci s medzinárodnou humanitárnou Alianciou Integral sa podieľa na pomoci sýrskym utečencom. V Iraku v oblasti Dohuk, kde je utečenecký tábor, pracuje mobilný lekársky tím a poskytuje ľuďom pohotovostné zdravotné služby. Dostávajú aj vodu, jedlo, hygienické potreby, zabezpečená je aj psychologická podpora.

Zapojte sa aj Vy a podajte sýrskym utečencom pomocnú ruku. Ďakujeme.

Váš dar pomôže zabezpečiť jedlo, vodu a lieky. 

Button:

Mohlo by vás zaujímať

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Škola je symbolom nového začiatku

Čítať ďalej

Pitná voda voda je v Sýrii vzácnosťou

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie