Blog

Humanitárna pomoc

Pomáhame deťom spracovať traumu

Vojna, bombardovanie, násilie, strata blízkych, strach. Toto všetko sa nemilosrdne podpisuje pod duševné zdravie detí na Ukrajine. Preto s odborným tímom psychológov pomáhame deťom spracovať traumu a ťažké zážitky.

 

Program pre deti aj rodičov

Na Ukrajine sme v spolupráci s naším partnerom organizáciou Realis pripravili psychosociálny program, ktorý pomáha deťom a ich rodičom, ženám a seniorom. Predpokladáme, že pomoc dostane v nasledujúcich mesiacoch 600 ľudí, najmä detí vo veku 8 – 18 rokov.

Deti a ich rodičia z Chernihivskej oblasti sa zúčastňujú individuálnych a skupinových terapií vrátane arteterapie, filiálnej terapie, legoterapie a ďalších vhodných foriem terapie v psychologických centrách. Rodiny prichádzajú na dvojtýždňové rehabilitačné pobyty v Irpini a Vorzeli pri Kyjeve, kde sa im venuje tím odborníkov. Okrem psychologického poradenstva im pomáhajú spracovať traumu, poskytujú pre rodičov poradenstvo, ako pomôcť traumatizovaným deťom. Pripravené sú aj športové či arteterapeutické aktivity.

Nechodia do školy, skrývajú sa v krytoch

Deti v Chernihivskom regióne trpia nielen traumou z vojny, ale aj následkami sociálnej izolácie. Nemôžu chodiť do školy, lebo v mieste, kde žijú, je neustála hrozba bombových útokov. Musia sa často skrývať v krytoch a občas majú online vyučovanie. To však býva prerušované, lebo deti aj s rodičmi utekajú do krytov. Tam zasa nie sú podmienky na vzdelávanie. Deti sú teda vo veľkej miere izolované, v online vzdelávaní pokračujú aj po skončení pandémie COVID-19. Následky vojny a sociálnej izolácie majú veľký vplyv na ich psychický a emocionálny vývin.

 

Vzdelávanie odborníkov

Aby pomoc dostalo čo najväčší počet detí, pripravili sme aj vzdelávanie pre odborníkov o traume, posttraumatickej stresovej poruche, ich prejavoch u detí, o možnostiach zotavenia sa z traumatických udalostí. Ľudia, ktorí sa v nasledujúcich mesiacoch zúčastnia školení, sa zapoja do siete podpory duševného zdravia v ďalších komunitách. Vzdelávania sa zúčastní minimálne 100 odborníkov v oblasti psychológie, sociálnej práce a vzdelávania, prvé kolo školení sa už uskutočnilo.

 

Pridajte sa k nám

Ľudí na Ukrajine podporujeme od začiatku vojny. Okrem ďalších aktivít pomáhame aj deťom spracovať traumu. Pridajte sa k nám a uľahčite deťom život, ktorý sa zmenil na nepoznanie. Podporte psychosociálny program a dajte deťom a ich rodinám nádej na lepšie časy.

POMÔCŤ DEŤOM NA UKRAJINE

 

Tento projekt sme mohli realizovať aj vďaka finančnej podpore z Nadácie ESET. Ďakujeme.

Mohlo by vás zaujímať

Napriek traumám majú opäť chuť žiť

Čítať ďalej

Pomohli sme zlepšiť duševné zdravie detí

Čítať ďalej

Venujte deťom darček

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie