Blog

Fairtrade a ekonomický rozvoj

Obľúbená káva a kakao

Tovar s certifikáciou Fairtrade si na Slovensku kupuje stále viac zákazníkov. Obľúbená je najmä káva a kakao. V roku 2018 ďalej pokračoval nárast predaja fairtradových výrobkov, pričom najviac sa predávalo kakao a káva. Kakao sa predávalo vo forme čokolády a čokoládových cukroviniek, najmä v období vianočných a veľkonočných sviatkov. Na tlačovej besede o tom informovala o tom organizácia Fairtrade Česko a Slovensko .

 

Štyri a pol šálky kávy pre každého obyvateľa

Fairtradovej kávy, ktorá je zrejme najznámejšou fairtradovou surovinou, sa vlani na slovenskom trhu predalo 217 ton, teda o 66 % viac ako v roku 2017. Ide o hmotnosť nepražených zŕn, ktorá zodpovedá zhruba 174 tonám praženej zrnkovej kávy. Z tohto množstva fairtradovej kávy by sa dalo pripraviť vyše 24 miliónov šálok espressa. To pre lepšiu predstavu znamená, že každý obyvateľ SR vrátane batoliat vypil v roku 2018 štyri a pol šálky fairtradovej kávy. Vo vzťahu k celkovej spotrebe kávy v SR, ktorú udáva Štatistický úrad Slovenskej republiky, je podiel fairtradovej kávy 1,17 % (v roku 2017 to bolo zhruba 0,7 % a o rok skôr 0,47 %).

 

Najviac sa predalo kakaa

O 170 % vzrástla v roku 2018 na slovenskom trhu spotreba fairtradového kakaa. Predalo sa ho celkovo 658 ton, prevažne vo forme čokolády a cukroviniek. Je to vďaka zavedeniu Fairtrade programu pre kakao (Fairtrade cocoa programme), ktorý funguje už od roku 2014. Spracovateľom zjednodušuje podmienky pri výrobe produktov z fairtradového kakaa. Pestovateľom kakaa dáva viac príležitostí na uplatnenie ich produkcie za podmienok Fairtrade.

 

Výhody Fairtrade

Zapojenie do systému Fairtrade prináša pestovateľom a zamestnancom z krajín takzvaného globálneho Juhu viaceré výhody. Sú to najmä zodpovedajúce výkupné ceny, ale tiež takzvaný fairtradový príplatok. Ten slúži na investície do rozvoja, do zvyšovania efektivity a kvality produkcie. Využíva sa aj pri budovaní   nevyhnutnej infraštruktúry, ktorá slúži  samotným pestovateľom aj celej ich komunite. Ide napríklad o budovanie zdrojov pitnej vody, zdravotníckych zariadení, škôl a ďalšie.Prečítajte si celú tlačovú správu: Tlačová správa Fairtrade. Fairtradové výrobky si môžete kúpiť aj na www.samay.sk

Mohlo by vás zaujímať

Má len 23 rokov a už je vdovou

Čítať ďalej

Kto pobeží pre Daniela?

Čítať ďalej

V meste sa už nedalo žiť

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie