Tovar s certifikáciou Fairtrade si na Slovensku kupuje stále viac zákazníkov. Obľúbená je najmä káva a kakao. V roku 2018 ďalej pokračoval nárast predaja fairtradových výrobkov, pričom najviac sa predávalo kakao a káva. Kakao sa predávalo vo forme čokolády a čokoládových cukroviniek, najmä v období vianočných a veľkonočných sviatkov. Informovala o tom organizácia Fairtrade Česko a Slovensko na tlačovej besede.

Štyri a pol šálky kávy pre každého obyvateľa
Fairtradovej kávy, ktorá je zrejme najznámejšou fairtradovou surovinou, sa vlani na slovenskom trhu predalo 217 ton, teda o 66 % viac ako v roku 2017. Ide o hmotnosť nepražených zŕn, ktorá zodpovedá zhruba 174 tonám praženej zrnkovej kávy. Z tohto množstva fairtradovej kávy by sa dalo pripraviť vyše 24 miliónov šálok espressa. To pre lepšiu predstavu znamená, že každý obyvateľ SR vrátane batoliat vypil v roku 2018 štyri a pol šálky fairtradovej kávy. Vo vzťahu k celkovej spotrebe kávy v SR, ktorú udáva Štatistický úrad Slovenskej republiky, je podiel fairtradovej kávy 1,17 % (v roku 2017 to bolo zhruba 0,7 % a o rok skôr 0,47 %).

Najviac sa predalo kakaa
O 170 % vzrástla v roku 2018 na slovenskom trhu spotreba fairtradového kakaa. Predalo sa ho celkovo 658 ton, prevažne vo forme čokolády a cukroviniek. Je to vďaka zavedeniu Fairtrade programu pre kakao (Fairtrade cocoa programme), ktorý funguje už od roku 2014. Spracovateľom zjednodušuje podmienky pri výrobe produktov z fairtradového kakaa. Pestovateľom kakaa dáva viac príležitostí na uplatnenie ich produkcie za podmienok Fairtrade.

Výhody Fairtrade
Zapojenie do systému Fairtrade prináša pestovateľom a zamestnancom z krajín takzvaného globálneho Juhu viaceré výhody. Sú to najmä zodpovedajúce výkupné ceny, ale tiež takzvaný fairtradový príplatok. Ten slúži na investície do rozvoja, do zvyšovania efektivity a kvality produkcie. Využíva sa aj pri budovaní   nevyhnutnej infraštruktúry, ktorá slúži  samotným pestovateľom aj celej ich komunite. Ide napríklad o budovanie zdrojov pitnej vody, zdravotníckych zariadení, škôl a ďalšie.

Prečítajte si celú tlačovú správu: Tlacova sprava Fairtrade.

Fairtradové výrobky si môžete kúpiť aj na www.samay.sk