Blog

Fairtrade a ekonomický rozvoj

Obľúbená káva a kakao

Tovar s certifikáciou Fairtrade si na Slovensku kupuje stále viac zákazníkov. Obľúbená je najmä káva a kakao. V roku 2018 ďalej pokračoval nárast predaja fairtradových výrobkov, pričom najviac sa predávalo kakao a káva. Kakao sa predávalo vo forme čokolády a čokoládových cukroviniek, najmä v období vianočných a veľkonočných sviatkov. Na tlačovej besede o tom informovala o tom organizácia Fairtrade Česko a Slovensko .

 

Štyri a pol šálky kávy pre každého obyvateľa

Fairtradovej kávy, ktorá je zrejme najznámejšou fairtradovou surovinou, sa vlani na slovenskom trhu predalo 217 ton, teda o 66 % viac ako v roku 2017. Ide o hmotnosť nepražených zŕn, ktorá zodpovedá zhruba 174 tonám praženej zrnkovej kávy. Z tohto množstva fairtradovej kávy by sa dalo pripraviť vyše 24 miliónov šálok espressa. To pre lepšiu predstavu znamená, že každý obyvateľ SR vrátane batoliat vypil v roku 2018 štyri a pol šálky fairtradovej kávy. Vo vzťahu k celkovej spotrebe kávy v SR, ktorú udáva Štatistický úrad Slovenskej republiky, je podiel fairtradovej kávy 1,17 % (v roku 2017 to bolo zhruba 0,7 % a o rok skôr 0,47 %).

 

Najviac sa predalo kakaa

O 170 % vzrástla v roku 2018 na slovenskom trhu spotreba fairtradového kakaa. Predalo sa ho celkovo 658 ton, prevažne vo forme čokolády a cukroviniek. Je to vďaka zavedeniu Fairtrade programu pre kakao (Fairtrade cocoa programme), ktorý funguje už od roku 2014. Spracovateľom zjednodušuje podmienky pri výrobe produktov z fairtradového kakaa. Pestovateľom kakaa dáva viac príležitostí na uplatnenie ich produkcie za podmienok Fairtrade.

 

Výhody Fairtrade

Zapojenie do systému Fairtrade prináša pestovateľom a zamestnancom z krajín takzvaného globálneho Juhu viaceré výhody. Sú to najmä zodpovedajúce výkupné ceny, ale tiež takzvaný fairtradový príplatok. Ten slúži na investície do rozvoja, do zvyšovania efektivity a kvality produkcie. Využíva sa aj pri budovaní   nevyhnutnej infraštruktúry, ktorá slúži  samotným pestovateľom aj celej ich komunite. Ide napríklad o budovanie zdrojov pitnej vody, zdravotníckych zariadení, škôl a ďalšie.Prečítajte si celú tlačovú správu: Tlačová správa Fairtrade. Fairtradové výrobky si môžete kúpiť aj na www.samay.sk

Mohlo by vás zaujímať

Napriek traumám majú opäť chuť žiť

Čítať ďalej

Pomohli sme zlepšiť duševné zdravie detí

Čítať ďalej

Venujte deťom darček

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie