Blog

Humanitárna pomoc

O Etiópii trochu inak

Súčasná situácia v etiópskom regióne Tigraj ho trápi, k tejto krajine má veľmi blízko. Dalo by sa povedať, že sú rodina. Preto by rád hovoril o Etiópii trochu inak. Správca Nadácie Integra Allan Bussard a jeho pohľad.

„Naša nevesta je Etiópčanka. Kalkidan je krásna, jemná mladá dáma s kultivovaným vystupovaním. Dnes je mamou, ktorá veľmi ľúbi svoje deti. Hoci už nežije v Etiópii, spomienky na detstvo, svoju domovinu a to, čo tam zažila, z nej nikdy nevyprchajú.

Kalkidan sa narodila sa neďaleko oblasti Tigraj, kde teraz vládne konflikt a násilie a zomierajú ľudia. Ani v čase, keď bola malá, sa v Etiópii nežilo ľahko. V krajine zúril hladomor, sucho zničilo úrodu a ľudia húfne zomierali od hladu. Dospelí aj deti. Vtedy prišla Kalkidan o oboch rodičov a brata. Mala len tri roky. Pomohla jej rodina, ktorá sa o ňu postarala.

Prvýkrát sme sa s Kalkidan stretli pred osemnástimi rokmi v Etiópii. Dovtedy som toho veľa o živote v tejto krajine nevedel. Až potom, keď som ju spoznal. Vtedy som zistil, aký môže byť život v Etiópii krutý. Aj vďaka Kalkidan mi však táto krajina prirástla k srdcu.

Do Etiópie cestujem často. Je to veľmi chudobná krajina, a tú chudobu často aj stretávam. Vidím tu ľudí, ktorí majú svoje rodiny, vychovávajú deti a žijú najlepšie, ako vedia. Mám tu priateľov. A som šokovaný krutosťou toho, čo sa teraz deje v Tigraji. Trápi ma násilie na deťoch, nechutné zbrane, ktorými je aj znásilňovanie žien a mladučkých dievčat, v ktorých vidím našu Kalkidan. Viem, že aj ju to bolí. A súčasne je rada, že žije so svojou rodinou v bezpečí.

 

Výzva pre našu generáciu

To, čo vidím je, že tieto veci sa stále opakujú. Po genocíde v Rwande sme si povedali – už nikdy viac. Neskôr po udalostiach v Bosne.  A predsa je to tu. Násilie, vojna, smrť a zverstvá. A deje sa to znovu, práve teraz. Hoci ďaleko za našimi hranicami. Nezostaňme ľahostajní. Je to výzva pre našu generáciu.“

Allan Bussard
správca Nadácie Integra

PODPORIŤ ĽUDÍ V ETIÓPII

Mohlo by vás zaujímať

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Škola je symbolom nového začiatku

Čítať ďalej

Pitná voda voda je v Sýrii vzácnosťou

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie