Blog

Podpora detí

Nový život pre Kalkidan

Chodiť do školy je pre mnohé africké deti vzácnosťou. Bráni im v tom chudoba, hlad, nedostatok peňazí. Možnosť vzdelávať sa je teda pre nich veľkou príležitosťou a darom. Je to tak aj v prípade Kalkidan z Etiópie, ktorú podporuje speváčka Janais.

Kalkidan pochádza z chudobnej rodiny, kde žila s mamou a nevlastným otcom. Ich príjem ledva stačil na prežitie, veď otec zarobil mesačne okolo 25 eur. Z toho bolo treba kúpiť jedlo, na ostatné veci veľa nezostávalo. O zaplatení školy ani nehovoriac. Mamu to trápilo, lebo vedela, že vzdelanie je pre deti dôležité. Keď sa jedného dňa dozvedela kalkidan_detailo centre Bishoftu v Adis Abeba, neváhala a oslovila jeho vedenie. Zaujímalo ju, či by tam mohla Kalkidan chodiť do školy.

Centrum Bishoftu pomáha najchudobnejším rodinám v Debre Zeit v Etiópii. V svojom areáli má školu, kliniku, deťom zabezpečuje denne teplé jedlo. Veľa rodičov totiž nemá prácu a tým ani príjem, ktorý by pokryl potreby rodiny. Niekedy sa im podarí nájsť si brigádu. Zarobia však veľmi málo, a tak je veľmi ťažké kúpiť deťom oblečenie a učebnice do školy.

Kalkidan sa v roku 2008 dostala do školy v centre Bishoftu. Začala sa vzdelávať, má zabezpečenú zdravotnú starostlivosť a výživné jedlo. Jej život sa zmenil, tešila sa zo školy a z toho, čo mala.

O niečo neskôr však radosť vystriedal smútok. Kalkidan zomrela mama. Všetkým bolo jasné, že dievčina nemôže žiť s nevlastným otcom a treba sa jej pomôcť. Vtedy sa o Kalkidan postaral riaditeľ centra so svojou rodinou. Kalkidan „rozkvitla“, dostala nové vzťahy, pomoc  ľudí, ktorým na nej záleží. Dôležitá bola aj podpora slovenskej sponzorky, vďaka ktorej mohla Kalkidan ďalej chodiť do školy.  Jej usilovnosť pri štúdiu  stále trvá a dnes je už prváčka stredoškoláčka.

Mohlo by vás zaujímať

Zubná ambulancia má nové vybavenie

Čítať ďalej

Radosť z cesty v Etiópii

Čítať ďalej

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie