Blog

Humanitárna pomoc

Nádej pre Južný Sudán

Dlhotrvajúca vojna v Južnom Sudáne zhoršila už aj tak ťažký život chudobných. Nadácia Integra už niekoľko rokov prináša nádej pre Južný Sudán. V krajine pomáhame spolu s naším lokálnym partnerom humanitárnou organizáciou Medair , vďaka finančnej podpore SlovakAid a individuálnym darcom. Do dnešného dňa sme pomohli zabezpečiť zdravotnú starostlivosť pre takmer 34-tisíc ľudí, najmä ženy a podvyživené deti. Podporili sme 25 kliník a vyškolili 126 zdravotníckych pracovníkov a pôrodných babíc.

Humanitárny pracovník Brayen je súčasťou tímu zdravotníkov našej partnerskej organizácie a v Južnom Sudáne pôsobí už dlhý čas. Onedlho sa jeho pobyt v krajine končí, a preto sa s nami podelil o svoj pohľad na Južný Sudán a jeho obyvateľov.

 

Hodiny chôdze pre záchranu dieťaťa

„Zbadám ju, hneď ako vojdem do izby na klinike. Mladá matka ticho sedí na jednej z postelí. Jej ročná dcérka spí blízko nej, prikrytá nádherne farebnou látkou. Kráčam k nej spolu s ďalšími dvoma kolegami. Začneme sa rozprávať a dozvedáme sa, ako hodiny kráčala s dieťaťom v náručí, aby sa dostala na našu kliniku. Nemala inú možnosť, jej dcéra slabla každým dňom a minútou. Ako matka spravila všetko, čo bolo v jej silách, len aby zachránila svoje dieťa. Nedostatok adekvátnej zdravotnej starostlivosti v tejto krajine a vysoká miera podvýživy, ktorá postihuje toľko detí, sú srdcervúce.

Príbeh tejto matky sa ma dotýka. Cesty vedúce do mesta, kde sa nachádza naša klinika, sú pre mladú ženu tak nebezpečné… Napriek tomu riskovala. Aj keď mnohým ľuďom žijúcim v týchto podmienkach často neostáva nič iné ako ísť ďalej napriek nebezpečenstvu, musím obdivovať jej odvahu.

 

„Nedostatok zdravotnej starostlivosti a vysoká miera podvýživy, ktorá postihuje toľko detí, sú srdcervúce.“

 

Návrat domov po mnohých mesiacoch

Po návšteve kliniky kráčame späť na našu základňu. Tu si všimneme veľkú skupinu ľudí okolo helikoptéry. Smejú sa, tlieskajú a tancujú. Pýtam sa muža stojaceho kúsok odo mňa, čo sa deje. „Naše deti sa vrátili späť“, s úsmevom odpovedá. Premýšľam, čo to znamená. Kolega mi vysvetľuje, že minulý rok uniesli z komunity niekoľko detí. Po mnohých mesiacoch sú konečne späť. Toto je špeciálny moment. Sledovať, ako je celá komunita šťastná a ako netrpezlivo očakáva svoje deti, je neuveriteľne krásne.

Čo si pomyslíte, keď počujete o Južnom Sudáne? Vojna, hlad, detská úmrtnosť a choroby? Áno, máte pravdu. Ale nie úplne. Boj a konflikty rozhodne nie sú v niektorých oblastiach výnimkou. Mnoho ľudí v Južnom Sudáne zje iba jedno jedlo denne. Počet podvyživených a chorých detí a matiek, ktoré ošetrujeme na našich klinikách, je príliš vysoký. Tento obraz však nehovorí celý príbeh o krajine. Južný Sudán je viac než len obrazy neistoty, chudoby a utrpenia, ktoré sa v televízii objavujú tak často.

Môj pobyt v Južnom Sudáne sa čoskoro skončí. Keďže sa blíži koniec zmluvy, pravidelne myslím na ľudí, ktorých som stretol.“

 

Rebecca a jej nádej pre vnúčatá

„Pamätám si Rebeccu, matku ôsmich detí. Má len niečo cez 40 rokov a už zažila toľko strát… Jej manžel zomrel pred mnohými rokmi a ona sa musela postarať o deti úplne sama. Bola silná, odhodlaná. Žiaľ, v nasledujúcich rokoch prišla o tri deti. Boli už dospelé, ale stále jej deti. Po ich smrti zostalo osem sirôt a nebol nikto, kto by im pomohol. Rebecca sa teda rozhodla postarať sa o všetky svoje vnúčatá.

Bez akéhokoľvek príjmu sa každý deň snaží nájsť pre deti dostatok jedla. Niekedy to ide, niekedy nie. Počas nášho rozhovoru som sa Rebeccy spýtal, aké sú jej nádeje do budúcnosti. Či má nádej pre Južný Sudán. Jemným, ale jasným hlasom odpovedala: „Dúfam, že všetci ľudia nájdu Boha. Že raz bude v Južnom Sudáne mier a moje vnúčatá budú môcť chodiť do školy. “ Jej príbeh mi vháňa slzy do očí. Láska tejto starej mamy k vnúčatám a jej nádej do budúcnosti sú veľmi silné.“

Telefonáty na kliniku

„Myslím aj na svojich kolegov z Južného Sudánu. Moja kolegyňa, lekárka z výživovej kliniky, zvykla skoro ráno volať sestričkám, ako sa v noci darilo deťom a či sa ich stav zlepšil.  Niektoré dni sa na konci dňa vracala z práce smutná. To vtedy, keď sa stav niektorého dieťaťa zhoršil. Často sa však vracala s dobrou náladou. Tešila sa, že sme vyliečené deti mohli prepustiť domov. Nikdy nezabudnem na jej nasadenie a starostlivosť o tieto malé, zraniteľné stvorenia.“

 

Nádej pre Južný Sudán?

„Keď opustím Južný Sudán, budú to hlavne moje spomienky na silných Južných Sudáncov, ktoré budú formovať môj obraz o tejto krajine. Áno, v pamäti mi zostanú aj bolesť, smútok a násilie, sú tu prítomné. Jeden Južný Sudánec mi kedysi povedal: „Narodili sme sa v kríze, vyrastali sme v kríze a aj moje deti budú rásť v kríze.“

Situácia v Južnom Sudáne je zložitá a môže sa niekedy zdať, že táto krajina nemá nádej. Nie je to tak. Denne to dokazujú moji kolegovia, ľudia ako je Rebecca a mnoho ďalších. Južný Sudán nie je len to, čo vidíme v správach. Sú to konkrétni ľudia, ktorí píšu celý príbeh Južného Sudánu. Teda aspoň pre mňa. “

 

Ľudia v Južnom Sudáne nás stále potrebujú. Pridajte sa k tým, ktorí dávajú nádej.

PRISPIEŤ ĽUĎOM V JUŽNOM SUDÁNE

 

Nadácia Integra pomáha v Južnom Sudáne vďaka finančnej podpore SlovakAid a individuálnym darcom. 

Použité fotografie: ©Medair

Mohlo by vás zaujímať

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Škola je symbolom nového začiatku

Čítať ďalej

Pitná voda voda je v Sýrii vzácnosťou

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie