Blog

Humanitárna pomoc

Na hranici sú ešte ľudia

Jedlo, voda, hygienické potreby. To sú veci, ktoré najviac potrebujú ľudia, ktorí uviazli na poľsko-bieloruskej hranici. Z peňazí darcov a v spolupráci s naším partnerom na bieloruskej strane sme zabezpečili základné potreby pre ženy a deti v najväčšom improvizovanom utečeneckom tábore na poľsko-bieloruskej hranici. V súčasnosti je tam okolo 600 ľudí, na ďalších miestach sa nachádza ešte zhruba tisíc osôb.

 

Na hranici sú stále ľudia

Podľa slov nášho partnera sa už väčšina ľudí z blízkosti hraníc stiahla do táborov. „V tábore, kde pomáhame, sú najmä ženy. Ich manželia odišli pred časom pracovať do iných krajín a ony tu zostali „zaseknuté“ aj s deťmi. Nevedia sa dostať ďalej”, hovorí humanitárny pracovník Ivan (meno sme zmenili kvôli bezpečnosti).

Ľudia v tábore potrebujú najmä základné veci, ako potraviny, voda či hygienické potreby. Máme radosť, že práve toto sa podarilo vďaka našim darcom zabezpečiť. Okrem toho sme vytvorili pre deti priestor na hry a vzdelávanie. Potešili sa tomu nielen deti, ale aj matky, ktoré si počas aktivít môžu nachvíľu oddýchnuť.

 

Nevedia, čo bude ďalej

Obavy na bieloruskej strane vyvoláva betónový múr, ktorý začali stavať Poliaci. Mal by merať 186 kilometrov a očakáva sa, že zabráni utečencom prejsť na poľské územie. Domácich znepokojuje aj narastajúca inflácia, ktorá sa dotýka najchudobnejších. „Nastala situácia, kedy Bielorusi strednej a nižšej triedy emigrujú do Poľska. Na to sa nikto ani nepamätá”, konštatuje Ivan.

 

Pomáhajme spolu

Nikto nevie, čo bude ďalej. Niektorý jednotlivci a rodiny sa napriek veľkému riziku nanovo pokúšajú prekonať hranicu. Mnohí rezignovali no v táboroch potrebujú pomoc neprestajne. Podmienky na život sú tam nesmierne náročné. Pridajte sa k nám a pomáhajme spolu tam, kde si ľudia sami pomôcť nedokážu.

 

PODPORIŤ NAJZRANITEĽNEJŠÍCH

 

 

Mohlo by vás zaujímať

Napriek traumám majú opäť chuť žiť

Čítať ďalej

Pomohli sme zlepšiť duševné zdravie detí

Čítať ďalej

Venujte deťom darček

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie