S

alma má 18 rokov a študuje v Bratislave na bilingválnom gymnáziu. Narodila sa na Slovensku a keď mala osem rokov, presťahovala sa so svojimi rodičmi do Jemenu. Odtiaľ pochádzal aj jej otec. Pred necelým rokom sa vrátila späť. Mladá Jemenčanka chce pomáhať zmierniť trápenie ľudí v Jemene. Porozprávala nám, aký je život v krajine zmietanej vojnou.

Roky strávené v Jemene považuje Salma za pekné. „Žili sme ako bežná rodina, chodili sme do školy, mali kamarátov, stretávali sa, rozprávali. Tak ako väčšina, aj my sme si mohli dovoliť kúpiť takmer všetko. Jemenčania sa pred vojnou mali dobre, aj tí chudobní žili slušne“, hovorí Salma a opisuje krajanov: „Jemenčania boli vždy milí, pohostinní, dobrosrdeční. Nadovšetko si vážili rodinu, pestovali rodinné vzťahy. Spoločné večere so širšou rodinou boli bežné.

Všetko sa podľa nej zmenilo v marci 2015. „Pamätám sa na deň, kedy sme prvýkrát počuli streľbu a výbuchy. Boli sme vtedy doma. Myslela som si, že je niekde svadba, pretože v Jemene je počas svadieb zvyk robiť ohňostroje alebo strieľať pre zábavu. Nikoho nenapadlo, že by mohla začať vojna. Zistili sme to ráno v správach. Čakali sme, že to každým dňom skončí.“

Všetko zdraželo, niektoré tovary aj na dvojnásobok. Veci, ktoré si ľudia mohli bežne kúpiť, boli zrazu nedostupné.

Vtedy ešte nikto netušil, že občianska vojna bude trvať roky a zmení tvár krajiny. Poznačila každú oblasť života. Nejaký čas sa ešte v škole vyučovalo, potom stále menej. Učitelia nedostávali platy, neboli jediní, ktorí zostali bez príjmu. Všetko zdraželo, niektoré tovary aj na dvojnásobok. Napríklad vajíčko ste si kedysi kúpili za 15 riálov (0,05 eur), teraz stojí 50 (0,2 eur). Veci, ktoré si ľudia mohli bežne kúpiť, boli zrazu nedostupné.

Počas vojny stratilo veľa ľudí prácu. Tí, čo ju majú, často čakajú na výplatu aj tri mesiace. Nezriedka dostanú iba polovicu sumy. Situácii sa však prispôsobili, naučili sa žiť skromnejšie a snažia sa udržať si dobrú náladu. Ľudia sa stali nervóznejšími, závidia si, mizne tolerancia, nádej… Tú majú ešte mladí, staršia generácia je skeptická. Život však ide ďalej. Keď niekde niečo vybuchne, na nejaký čas sa všetko zastaví. A potom začne fungovať znovu, akoby sa nič nestalo.

Mnohí mladí ľudia však nevidia budúcnosť vo svojej krajine. Salma sa rozhodla vrátiť na Slovensko kvôli možnostiam, ktoré tu sú. Mladá Jemenčanka chce pomáhať: „Chcela by som ďalej študovať, pomáhať Slovensku aj Jemenu. Rada by som mala v budúcnosti prácu, kde by som mohla pomáhať.“ Svoje rozhodnutie  začala spoluprácou s našou Nadáciou Integra, ktorá sa v rámci humanitárnej práce venuje aj Jemenu.