Blog

Klíma a sadenie stromov

Milión stromov pre Afriku

Nadácia Integra odštartovala projekt Milión stromov pre Afriku, ktorého cieľom je do roku 2021 vysadiť v Afrike milión stromov a zmierniť tak následky porušenej planéty. Zapojiť sa môžete aj Vy! Darovaním stromov zmenšíte svoju ekologickú stopu a africkým farmárom umožníte dostať sa na cestu od pomoci k svojpomoci. #StromypreAfriku

 

Naša ekologická stopa

Takzvanou ekologickou stopou sa vyjadruje vplyv ľudských aktivít na planétu Zem – meria sa plocha zemského povrchu, na ktorú si nárokujeme svojimi každodennými aktivitami a konzumným životným štýlom. Podľa výpočtu ekologickej stopy vidíme, či sú naše nároky férové voči ostatným obyvateľom Zeme a v súlade s jej biologickou kapacitou.

Obyvatelia viacerých krajín spotrebúvajú viac prírodných zdrojov ako majú k dispozícii, t.z. prekračujú svoje vlastné kapacity a čerpajú zo zásob iných národov. Keby každý človek na svete žil ako priemerný obyvateľ USA, ľudstvo by potrebovalo takmer 5 planét. Naopak, keby sme žili ako priemerný obyvateľ Rwandy, stačila by nám iba polovica planéty.

Ekologická stopa jedného obyvateľa Slovenska má podľa posledných výpočtov (pre rok 2016) hodnotu 4,2 globálnych hektárov, t.z. keby každý človek na Zemi žil rovnako ako my, pre udržanie tohto spôsobu života by sme potrebovali nie jednu, ale dve a pol planéty.* Aj my si teda “žijeme na veľkej nohe”. Prekračujeme možnosti našej jedinej spoločnej planéty a “požičiavame” si na úkor budúcich generácií. Aj našim pričinením sa už v súčasnosti výrazne zhoršujú podmienky na život pre obyvateľov krajín chudobného Juhu.

 

Následky porušenej planéty: Klimatická kríza a extrémna chudoba

Teplotné a zrážkové extrémy, horúčavy, sucho, požiare, povodne či tropické cyklóny sú len niektoré z negatívnych následkov aktuálnej klimatickej zmeny. V krajinách takzvaného globálneho Juhu sa ich vplyvom prehlbuje chudoba, vznikajú sociálne nepokoje a vojny. Čoraz viac ľudí je nútených opúšťať svoje domovy. Na svete je v súčasnosti viac ako 1,3 miliardy ľudí extrémne chudobných. Znamená to, že žijú z menej ako 1,25 dolára na deň.** Hrozí, že do roku 2030 počet extrémne chudobných ľudí vplyvom klimatickej krízy vzrastie o 100 miliónov. Najviac ohrozená je Afrika.Britská organizácia Oxfam pritom už niekoľko rokov poukazuje na fakt, že približne polovicu všetkých emisií oxidov uhlíka produkuje iba desať percent najbohatších ľudí sveta, zatiaľ čo najchudobnejšia polovica ľudstva sa na ich produkcii podieľa len desiatimi percentami.

 

„ Klimatická zmena a ekonomická nerovnováha sú nerozlučne späté a predstavujú jednu z najväčších výziev 21. storočia.” (Tim Gore, Oxfam)

 

Darujte strom!

Jedným zo spôsobov ako zmierniť klimatickú krízu, je sadenie stromov. Podľa štúdie vedcov zo švajčiarskej univerzity ETH Zurich obnova lesov môže pokryť až dve tretiny emisií uhlíka, ktoré sú dôsledkom ľudskej aktivity.

Nadácia Integra založila v kenskom Nairobi spoločnosť Ten Senses Africa (TSA), ktorá spolupracuje s drobnými farmármi, pestovateľmi makadámiových stromov. Okrem výkupu a spracovania makadamových i kešu orechov v Keni sme zriadili škôlky na pestovanie sadeníc stromov, v ktorých dopestujeme približne 850 000 sadeníc ročne. V spolupráci s 15 000 farmármi plánujeme do roku 2021 vysadiť aspoň 1 milión stromov. Ich kapacita absorbovať emisie uhlíka bude 50 miliónov kilogramov CO2 ročne.

 

Lucia Kišš, riaditeľka SlovakAid, slávnostne odovzdala prvú sadenicu kešu stromčeka rodine miestneho farmára.

 

Pridajte sa k nám! Darovaním stromov pomôžete:

  • PLANÉTE lepšie sa zregenerovať a absorbovať nadbytočné emisie uhlíka. Vďaka stromom zmenšíte svoju ekologickú stopu.
  • FARMÁROM v Afrike zabezpečiť udržateľný zdroj obživy, dôstojné pracovné i životné podmienky. Vďaka stromom sa farmári môžu vymaniť zo začarovaného kruhu chudoby a dostať sa na cestu od pomoci k svojpomoci.

 

Zasadiť strom môžete ihneď a jednoducho: Prispejte ľubovoľnou sumou na projekt Milión stromov pre Afriku v rámci našej aktuálnej zbierky a my zabezpečíme vypestovanie sadeníc, vyškolenie farmárov aj výsadbu stromov v Afrike. Za každých Vašich 5 EUR vysadíme jeden kešu alebo makadámiový strom.

 

Button: Darovať strom

Tlačidlo vás presmeruje na darcovskú stránku, kde môžete svojim darom podporiť naše úsilie. Ďakujeme.Informácie o projekte Milión stromov pre Afriku: https://integra.sk/co-robime/sadime-stromy/

#StromypreAfriku

Na projekte sa podieľajú Slovak Aid a Ten Senses Africa.

 

*http://www.ekostopa.sk/co-je-ekologicka-stopa

**https://www.forbes.com/sites/camilomaldonado/2019/10/14/nobel-prize-in-economics-won-by-trio-tackling-global-poverty

Mohlo by vás zaujímať

Napriek traumám majú opäť chuť žiť

Čítať ďalej

Pomohli sme zlepšiť duševné zdravie detí

Čítať ďalej

Venujte deťom darček

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie